Lai veicinātu būvniecības nozares efektivitāti, 2025.gada 1.jūlijā spēkā stājušās izmaiņas būvniecības regulējumā, informē Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB).
Minētie grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.529 “Ēku būvnoteikumi” saistīti ar grozījumiem MK noteikumos Nr.500 “Vispārīgie būvnoteikumi” un speciālajos būvnoteikumos, kas būtiski ietekmē gan būvniecības procesa dalībnieku, gan būvniecību uzraugošo institūciju darbu.
Noteikumu grozījumi paredz vienkāršot un samazināt daļu būvdarbu dokumentācijas. Ja līdz šim būvniecības procesa dalībniekiem bija jāgatavo atsevišķi pieņemšanas akti par segto darbu (darbi, kam seko citi darbi, kas tos nosedz, piemēram, armatūras montāža pamatos, silto grīdu izbūve vai ūdensvada instalācija ēkas sienās) un nozīmīgo konstrukciju izbūves (konstrukcijas, kuru kvalitātes kontroli vai drošību bez demontāžas nav iespējams pārbaudīt) darbiem, tad no 2025.gada 1.jūlija šī prasība tiek atcelta. Turpmāk pietiks ar veikto būvdarbu pieņemšanas aktiem būves nesošajām konstrukcijām un papildu aktiem, par kuru sastādīšanu būs vienojies būvniecības ierosinātājs un galvenais būvdarbu veicējs. Tas nozīmē, ka daudzskaitlīgo aktu vietā būs jāgatavo akts par veikto būvdarbu pieņemšanu, tādējādi samazinot sagatavojamo aktu skaitu.
Tāpat, saistībā ar minētajām izmaiņām, BVKB Būvniecības informācijas sistēmā (BIS) ir izstrādājis jaunu funkcionalitāti ikdienas darbu saskaņošanai no būvuzrauga puses, kas padarīs darbu saskaņošanas procesu ātrāku gan būvuzraugam, gan būvdarbu veicējiem. Praktiski tas nozīmē, ka būvuzraugs būvuzraudzības plānā norādīs, kādus papildu ikdienas darbus būvniecības objektā viņš ir plānojis kontrolēt, un veiks atbilstošu apstiprinājumu tieši BIS būvdarbu žurnālā, bez papildu aktiem vai citām darbībām.
Lai novērstu darbu aizkavēšanos saistībā ar veikto būvdarbu saskaņošanu būvdarbu žurnālā no būvuzrauga puses, MK noteikumu grozījumi paredz, kas tiek ieviests “klusēšanas – piekrišanas” princips, kas tehniski atspoguļosies arī BIS. Turpmāk būvuzrauga saskaņojuma saņemšanai tiek paredzēts piecu darba dienu termiņš. Ja šajā laikā no būvuzrauga netiek saņemts saskaņojums vai iebildumi, BIS automātiski piešķir atzīmi par saskaņojumu.
Runājot par šādu izmaiņu praktisko ieguvumu, tas ļaus paātrināt būvniecības procesu, vienlaikus nodrošinot būvdarbu kvalitātes kontroli un procesa izsekojamību, uzsver BVKB direktora vietnieks Māris Demme.
Pieminētie uzlabojumi, kas stājas spēkā no 2025.gada 1.jūlija, paredz arī pārejas periodu. Līdz 2025.gada 30.jūnijam uzsāktos būvdarbus drīkst turpināt dokumentēt, izmantojot tos aktu veidus, kas bija spēkā būvdarbu uzsākšanas brīdī. No 1.jūlija, ja visas iesaistītās puses piekrīt, var pāriet uz jauno dokumentēšanas kārtību un, izmantojot jaunās formas arī darbiem, kas sākti pirms šī datuma. Savukārt būvdarbi, kas uzsākti no 2025.gada 1.jūlija, jādokumentē atbilstoši jaunajai, vienkāršotajai kārtībai.
Māris Demme skaidro, ka minētās izmaiņas skars plašu būvniecības procesa dalībnieku loku, kopumā tie ir vairāki desmiti tūkstošu cilvēku – būvniecības nozares uzņēmumu darbinieki (būvuzraugi, autoruzraugi, būvdarbu vadītāji u. c.), kā arī privātpersonas un juridiskās personas.
Jāatzīmē, ka šīs izmaiņas un jauninājumi nebūtu iespējami bez BIS nepārtrauktas attīstības un pilnveidošanas. Tieši automatizācijas iespējas, kuras BVKB var ieviest, pateicoties BIS, veido pamatu virzībai uz efektīvāku, saprotamāku un modernāku būvniecības regulējumu Latvijā.