No 2026.gada 20.februāra sākas projektu pieteikumu pieņemšana vairākiem atbalsta pasākumiem lauku saimniecību attīstībai, informē Lauku atbalsta dienests.

Atbalsts ieguldījumiem lauku saimniecībās konkurētspējai

No 20.februāra līdz 20.martam pieteikumus pieņem atbalsta pasākumam LA 4.1.1. “Atbalsts ieguldījumiem lauku saimniecībās konkurētspējai”. Tā mērķis ir atbalstīt mazās un vidējās lauku saimniecības, lai uzlabotu to saimnieciskās darbības rādītājus un konkurētspēju, kā arī veicinātu kooperācijas attīstību.

Atbalstam var pieteikties lauku saimniecības, tajā skaitā lauksaimniecības nozares zinātniskās institūcijas, kuras veic lauksaimniecisko darbību.

Trešās kārtas publiskais finansējums:

  • mazajām lauku saimniecībām – 16,7 milj. eiro;
  • vidējām lauku saimniecībām – 18,4 milj. eiro.

Finansējums tiek sadalīts proporcionāli pa reģioniem atbilstoši Lauku atbalsta dienesta (LAD) reģionālo lauksaimniecības pārvalžu izvietojumam.

Atbalsta pretendentam maksimālo attiecināmo izmaksu noteikšanai ņems vērā iepriekšējās kārtās piešķirto finansējumu.

Atbalsts preventīvajiem ieguldījumiem

No 20.februāra līdz 20.jūlijam var pieteikties LA 4.1.1. atbalsta pasākumam (intervencē) preventīvajiem ieguldījumiem, kur mērķis ir aizsargāt kultūraugus vai lauksaimniecības dzīvniekus pret lielajiem plēsējiem un mazinātu savvaļas dzīvnieku bojāeju.

Kopējais pieejamais finansējums ir 493 tūkst. eiro.

Ieguldījumi klimata pārmaiņu mazināšanā

No 20.februāra līdz 20.martam pieņem pieteikumus atbalsta pasākumam LA 4.1.2. “Atbalsts ieguldījumiem SEG un amonjaka emisijas samazinošajiem pasākumiem un klimata pārmaiņu mazināšanai un pielāgošanās pasākumu īstenošanai lauku saimniecībās”. Pasākuma mērķis ir veicināt lauksaimnieku ieguldījumus klimata pārmaiņu mazināšanā un pielāgošanā, īpaši dārzkopībā, sekmējot pāreju uz ilgtspējīgu lauksaimniecības praksi un samazinot nozares ietekmi uz vidi.

Kopējais pieejamais finansējums ir 17,4 milj. eiro, kas ir sadalīts proporcionāli pa reģioniem atbilstoši LAD reģionālo lauksaimniecības pārvalžu izvietojumam.

Atbalsta pretendentam maksimālo attiecināmo izmaksu noteikšanai ņems vērā iepriekšējās dažādu projektu kārtās piešķirto finansējumu. Nosakot uzņēmuma lielumu un piešķirto finansējumu ņem vērā arī atbalsta pretendenta saistīto personu (tostarp viena vienota uzņēmuma) informāciju.

Atbalsts ieguldījumiem lauksaimniecības dzīvnieku labturībai un biodrošības pasākumiem

No 20.februāra līdz 20.martam var pieteikties atbalsta pasākumam LA 4.1.3. “Atbalsts ieguldījumiem lauksaimniecības dzīvnieku labturības uzlabošanai un biodrošības pasākumu īstenošanai”. Tā mērķis ir uzlabot dzīvnieku labturību un veselību novietnēs, samazināt antibiotiku lietošanu un stiprināt biodrošību.

Kopējais pieejamais finansējums ir 7,6 milj. eiro.

Nosakot labturības ieguldījumu maksimālās attiecināmās izmaksas, tiks ņemts vērā iepriekšējās dažādu projektu kārtās piešķirtais finansējums. Uzņēmuma lielumu un finansējumu vērtēs kopā ar saistīto personu informāciju.

Atbalsts ieguldījumiem AER izmantošanai vai energoefektivitātes palielināšanai

No 20.februāra līdz 20.martam var pieteikties atbalsta pasākumam LA 4.1.4. “Atbalsts ieguldījumiem AER izmantošanai vai energoefektivitātes palielināšanai”. To mērķis ir atbalstīt lauksaimnieku ieguldījumus atjaunīgās enerģijas izmantošanā pašpatēriņam un energoefektivitātes uzlabošanā.

Kopējais pieejamais finansējums ir 9,5 milj. eiro, kas ir sadalīts:

  • ieguldījumiem energoefektivitātē – 4,7 milj. eiro;
  • ieguldījumiem atjaunīgās enerģijas ražošanā – 4,7 milj. eiro.

Arī šajā pasākumā, nosakot maksimālās attiecināmās izmaksas, tiks ņemts vērā iepriekšējās dažādās projektu kārtās piešķirtais finansējums. Uzņēmuma lielumu un finansējumu vērtēs, iekļaujot arī saistīto personu informāciju. Atbalstu nevar saņemt juridiskas personas, kas pārstrādā lauksaimniecības produktus ārpus Eiropas Savienības līguma 1.pielikumā minētajiem produktiem.