Biznesa modeļi e - komercijā
2021-11-08
Eduards Aksjoņenko, SIA “NEON PLUS” izpilddirektors, konsultants stratēģiskajos jautājumos, Banku augstskolas lektors
Klausies
Lai arī beidzamajos gados un it īpaši pandēmijas laikā tiek novērota strauja biznesa procesu digitalizēšanās un e-komercijas (tiešsaites pirkšanas un pārdošanas) attīstība, joprojām pastāv un turpināsies attīstīties dažādi pārdošanas kanāli, kurus var iedalīt: klātienes, tiešsaistes un jaukta tipa. Kuru biznesa modeli un izplatīšanas kanālu izvēlēties?
Biznesa modeļa raksturojums
Biznesa modelis raksturo uzņēmuma vai organizācijas darbību un sniedz atbildi, kā tiek ģenerēti ieņēmumi un ilgtermiņā radīta peļņa. Modelis identificē pārdošanas procesu, mērķauditoriju, vērtības radīšanu un izmaksu pārvaldību. Kad tiek veidots biznesa plāns un funkcionālā līmeņa stratēģijas, kas iekļauj arī pārdošanas kanālu izvēli – it īpaši tradicionālajā mazumtirdzniecībā, vairumtirdzniecībā un e-komercijā –, ir svarīgi apzināties un definēt, kāds ir šīs stratēģijas biznesa modelis vai arī biznesa modeļu kopums.
Biznesa modelis e-komercijā var tikt iekļauts kā daļa biznesa plāna, bet jo īpaši svarīgs tas ir, lai parādītu uzņēmuma stratēģiju, kuru vērtē īpašnieki, iesaistītās puses un investori. Pēc būtības biznesa modelis sniedz atbildi, kā uzņēmums attīstīsies, mijiedarbosies ar pastāvošo konkurenci, sniegs vērtību mērķauditorijai un finansēs savu darbību.
Piemēram, tiešsaistes straumēšanas vietnes “Netflix” biznesa modelis ir pēc abonēšanas maksas principa sniegt trīs vienkāršotus plānus, lai dažādu vecumu un interešu lietotāji visā pasaulē tiešsaistē piekļūtu un aplūkotu seriālus, filmas un šovus. Paralēli oriģinālsatura izveidei “Netflix” organizē un maksā licenču maksu arī par citur iegūtajiem mediju materiāliem.
Ir vairāki veidi, kā var skaidrot un veidot biznesa modeļus e-komercijā. Par katru var uzrakstīt neskaitāmas rakstu sērijas ar padziļinātām gadījuma izpētēm un konkrētu zīmolu piemēriem.
Izplatīšanas kanāli
E-komercijā ir svarīgi apzināt un definēt:
- darbības specifiku raksturojošos modeļus, kas skaidro uzņēmuma aktivitātes un pievienotās vērtības piegādes procesu klientam un kas, veiksmīgi īstenoti, rezultējas peļņā. Visbiežāk sastopamie biznesa darbības modeļi e-komercijā ir tiešās pārdošanas, pakalpojumu sniegšanas, vairumtirdzniecības, nosūtīšanas (dropshipping) transakciju brokeru, reklāmas un piesaistes maksas, abonēšanas maksas, tiešsaistes izsoļu un salīdzināšanas maksu portālu darbība. Nereti vienam e-komersantam var piedēvēt divus līdz četrus dažādus darbības veidus, kas atkarīgi no produktu kategorijām;
- pārdevēja un klientu attiecību raksturojošos biznesa modeļus, kad tiek definētas attiecības starp pārdevēju un klientu. Pieņemsim, ka pārdevējs ir uzņēmums B (business) un tiešais pircējs ir galapatērētājs C (consumer) – šādu modeli dēvē par B2C, kad uzņēmums pārdod preci vai pakalpojumu patērētājam uzreiz bez starpniecības. Vairumtirdzniecībā vai arī korporatīvo risinājumu segmentā drīzāk būs B2B (juridiska persona pārdod preces vai pakalpojumu citam privātam biznesam). Teorijā un dzīvē var pastāvēt arī vairākas kombinācijas, kad valsts (government) e-komercijas veidā pārdod pa tiešo privātajiem uzņēmumiem vai galapatērētājiem – G2B un G2C. Vai arī patērētājs tirgo savu personisko mantu citam galapatērētājam (C2C) u. tml.;
- klātienes un tiešsaistes pārdošanas pamata iedalījumu attiecībā uz īstenošanas kanāliem. Pārdot mūsdienās ir iespējams vairākos veidos un noietu tirgos. Tie var būt klātienes jeb fiziskā vidē (veikali, partneri, saņemšanas punkti), kā arī pilnīgi digitāli (neskaitāmas platformas). Uzņēmumu peļņas maksimizācijas taktikas var tikt izmantotas, pateicoties e-biznesa un tehnoloģiju straujajai attīstībai. Līdz ar to tiek pieļauta un pēc labās prakses principiem izmantota vairāku kanālu (omnichannel) pārdošana. Šo pamata iedalījumu apskatīsim raksta turpinājumā.
Konkurentu analīze ir būtisks solis uzņēmējdarbībā, kas palīdz noteikt tirgus tendences, identificēt iespējas un draudus, kā arī izstrādāt efektīvas stratēģijas uzņēmuma izaugsmei. Kā pareizi analizēt konkurentus, kuri aspekti ir vissvarīgākie un kā izmantot iegūto informāciju biznesa attīstībai?
Uzņēmuma vadība
06:00, 3. Apr. 2025
Ir pagājis vairāk nekā pusgads, kopš pārtikas mazumtirgotājiem cenu zīmēs jānorāda produktu ražotājvalsts. Ne visi tirgotāji bijuši mierā ar jauno prasību, norādot, ka tas rada lieku administratīvo slogu. Par izmaiņām atbildīgā Zemkopības ministrija (ZM) skaidro, kādēļ tās bija nepieciešamas un ko darīt pārtikas mazumtirgotājiem, lai šis uzdevums nekļūtu nepanesams.
Uzņēmuma vadība
09:00, 1. Apr. 2025
Iemesli kļūt par vadītāju un pieņemt šo, kā mēdz teikt, izaicinājumu, katram ir atšķirīgi – kādu vada ambīcijas, vēlme saņemt lielāku algu vai atzinību, bet kāds cits vadītāja krēslā ir nokļuvis tāpēc, ka cita, piemērotāka kandidāta uzņēmumā nav. Tomēr reizēm cilvēki ne līdz galam apzinās, kāpēc ir uzņēmušies šo lomu un kas ir iekļauts “vadītāja komplektā”. Kā pieņemt savu vadītāja lomu un sasniegt labākos rezultātus?
Uzņēmuma vadība
06:00, 24. Mar. 2025
Ja uzņēmumā ir valde, kurā ir valdes locekļi un valdes priekšsēdētājs, rodas jautājums – vai un kā atšķiras valdes locekļa un valdes priekšsēdētāja atbildība? Skaidrojam!
Uzņēmuma vadība
06:00, 18. Mar. 2025
Viens no pirmajiem jautājumiem, ar ko saskaras ikviens uzņēmējs, ir saimnieciskās darbības reģistrācijas formas izvēle. Šis lēmums var būt izšķirošs, jo tas ietekmē ne tikai uzņēmuma turpmāko darbību un attīstības iespējas, bet arī uzņēmēja personīgo atbildību un iespējas piesaistīt finansējumu. Īpaši aktuāls šis jautājums ir lauksaimniecības nozarē, kur viena no iespējām ir reģistrēt uzņēmumu kā zemnieka saimniecību.
Uzņēmuma vadība
06:00, 13. Mar. 2025
Preču ievešana Eiropā, arī Latvijā, ir saistīta ne tikai ar nodokļu maksājumu aprēķinu precēm, bet arī dažādiem aizliegumiem un ierobežojumiem, piemēram, sankcijām. Kas jāņem vērā, klasificējot preces, un kādas sekas var būt nepareizai preču klasifikācijai?
Uzņēmuma vadība
10:00, 12. Mar. 2025
Ja gadās strīds starp pircēju un pārdevēju, jāatceras, ka pircēja tiesības aizsargā likums, bet tas nebūt nenozīmē, ka pircējam vienmēr ir taisnība. Tomēr, ja netiek reaģēts uz pircēja sūdzībām un iesniegumiem, var attapties Patērētāju tiesību aizsardzības centra melnajā sarakstā. Kā rīkoties, lai tur nenokļūtu?
Uzņēmuma vadība
06:00, 12. Mar. 2025
Ikvienai juridiskai un fiziskai personai saskaņā ar likumu ir jābūt sasniedzamai tās juridiskajā vai deklarētajā adresē. Tomēr ne vienmēr šī adrese nozīmē arī to, ka nekustamais īpašums ir personai piederošs – tas var būt arī nomāts vai īrēts. Kā īpašniekam noskaidrot, kas ir deklarēts vai reģistrēts tā nekustamajā īpašumā?
Uzņēmuma vadība
06:00, 10. Mar. 2025
Vai sabiedrības dalībnieku pieņemtais lēmums ir atzīstams par spēkā esošu gadījumā, ja kāds no dalībniekiem uz šo sapulci nav uzaicināts? Un kā situācija mainās, ja netiek uzaicināts mazākumdalībnieks, kura balss neietekmētu balsojuma rezultātu? Šādu jautājumu analizēja Senāts, uzsverot vairākus svarīgus tiesību aspektus, kas jāņem vērā, sasaucot dalībnieku sapulci.
Klausies
Uzņēmuma vadība
06:00, 6. Mar. 2025
Elektronisko sakaru komersantiem kopš 2020.gada decembra ir pienākums pirms pakalpojumu līguma noslēgšanas galalietotājiem izsniegt līguma kopsavilkumus, kas viegli uztveramā veidā informē par galvenajiem nosacījumiem. Šādu pienākumu uzņēmumiem nosaka Eiropas īstenošanas regula 2019/2243, kuras mērķis ir nodrošināt iespēju pirms līguma noslēgšanas pārskatāmā veidā iepazīties ar paredzamajām līgumsaistībām, salīdzināt pakalpojumu nosacījumus dažādu komersantu starpā un pieņemt apzinātu lēmumu.
Uzņēmuma vadība
06:00, 4. Mar. 2025
Zemi apbūvei iegādājas dažādiem mērķiem – gan privātmājas celtniecībai, gan biznesa attīstīšanai, piemēram, rūpnīcas būvniecībai, tomēr jebkurā gadījumā jāņem vērā dažādi apstākļi, kas iecerēto būvniecību var būtiski ietekmēt, padarīt neiespējamu vai arī citā veidā nelabvēlīgi ietekmēt iecerēto projektu.
Uzņēmuma vadība
06:00, 25. Feb. 2025
Lai uzlabotu uzraudzību un izpratni par uzņēmuma darbību, tā vadība var ierosināt izveidot revīzijas komiteju. To var iniciēt arī investori un darījumu partneri, kas vēlas gūt lielāku uzņēmuma caurskatāmību, proti, skaidrāku informāciju par uzņēmuma darbību. Kā izveidot revīzijas komiteju, lai tās pieņemtie lēmumi būtu efektīvi?
Uzņēmuma vadība
09:00, 24. Feb. 2025
Veiksmīgs bizness balstās ne tikai uz labām idejām un kompetentu vadību, bet arī uz spēju novērtēt riskus. Bez pienācīgas iespējamo risku analīzes pat visdaudzsološākā ideja var izgāzties – mainās apstākļi un viss pajūk. Kā noteikt riska iespējamību un potenciālās sekas? Kā izstrādāt efektīvu risku pārvaldības stratēģiju, kas palīdzēs samazināt zaudējumus un palielināt panākumu izredzes?
Uzņēmuma vadība
06:00, 17. Feb. 2025
Lasītājs jautā: Darbiniekam piešķirta darba automašīna, ko drīkst izmantot arī privātām vajadzībām, uzpildot degvielu par saviem līdzekļiem. Darbinieks vēlas doties ar darba automašīnu uz ārvalstīm savā brīvajā laikā. Vai darbinieks to drīkst darīt? Ja drīkst, tad kā tas jānoformē uzņēmumā?
Uzņēmuma vadība
06:00, 11. Feb. 2025
Stratēģija – tas ir par izvēlēm – ko darīt un vēl jo vairāk – ko nedarīt! Šādu stratēģijas definīciju pirms dažiem gadu desmitiem formulēja ekonomists Maikls Porters (Michael Porter). Laiki mainās, bet jautājums paliek – kā pieņemt pareizos lēmumus?
Uzņēmuma vadība
06:00, 10. Feb. 2025