Vai eksistē maģisks skaitlis biznesā?
2022-05-30
Māris Millers, SIA "MM STUDIJA", valdes priekšsēdētājs
Klausies
Tālajā 1956. gadā amerikāņu psihologs Džordžs Millers (George Armitage Miller) publicēja savu pētījumu par cilvēka spējām apstrādāt informāciju. Tajā viņš formulēja pieņēmumu, ka vidusmēra cilvēka spēju augšējā robeža apstrādāt informāciju par elementiem, kas mijiedarbojas vienlaikus, ir “septiņi plus mīnus divi” elementi. Kopš tā laika “septiņi plus mīnus divi” psihologi mēdz dēvēt par Millera maģisko skaitli. Bet vai šis skaitlis ir tikpat maģisks arī biznesā?
Maģiskais skaitlis
Džordžs Millers pētīja cilvēka uztveres īpatnības un atzina, ka vidusmēra cilvēka spējām apstrādāt informāciju ir zināmas robežas. Viņš uzsvēra, ka uztveres procesā nozīme ir tieši informācijas bloku kopskaitam, bet ne to saturam. Arī senākos laikos jau bija pētījumi, kas apliecināja – cilvēks bez skaitīšanas nekļūdīgi spēj uztvert ne vairāk kā sešus vai septiņus priekšmetus. Ja priekšmetu ir vairāk, tos jāsāk skaitīt, arī kļūdu iespējamība pieaug. Septiņnieks ir bieži pieminēts arī folklorā, varavīksnes krāsās, maģijā, reliģijā. Bet tieši Millera publikācija kļuva par vienu no visvairāk citētajiem darbiem psiholoģijā.
Mūsdienu zinātne jau ar citām metodēm ir apliecinājusi, ka septiņi ir cilvēka nervu sistēmas caurlaides spēja. Šo skaitli par nozīmīgu ir atzinuši arī citi pētnieki matemātiskajā modelēšanā, mārketingā un vēl citās jomās. Vienalga – tā tiešām ir maģija vai racionāli apsvērumi –, bet ar septiņi tomēr būtu jārēķinās.
Stratēģijas formulēšana
Viena no definīcijām skan: stratēģija ir savstarpēji saistītu lēmumu kopums, kas vērsts uz noteikta mērķa sasniegšanu. Tātad ar mērķa nosaukšanu vien nepietiek. Nepietiek pateikt, ka mēs būsim produktu līderis, piedāvāsim saviem klientiem zemāko cenu vai arī vēlamies nopelnīt miljonu. Ir jānoskaidro pašiem un jāpasaka saviem cilvēkiem, kā mēs savu mērķi gatavojamies sasniegt. Tāpēc rodas labs jautājums – cik un kādi lēmumi ir nepieciešami, lai izveidotu saprātīgu stratēģiju?
Lai sasniegtu noteiktu peļņas līmeni, vajag līdzsvarot ieņēmumus un izmaksas. Ieņēmumus nodrošina klienti, kas pērk mūsu produktus vai pakalpojumus. Lai nodrošinātu produktus, ir nepieciešams īstenot noteiktus ražošanas, pārdošanas un loģistikas procesus. Visi procesi rada izmaksas. Savukārt izmaksu līmenis ir saistīts ar investīcijām, tehnoloģijām, cilvēkresursiem.
Konkurentu analīze ir būtisks solis uzņēmējdarbībā, kas palīdz noteikt tirgus tendences, identificēt iespējas un draudus, kā arī izstrādāt efektīvas stratēģijas uzņēmuma izaugsmei. Kā pareizi analizēt konkurentus, kuri aspekti ir vissvarīgākie un kā izmantot iegūto informāciju biznesa attīstībai?
Uzņēmuma vadība
06:00, 3. Apr. 2025
Ir pagājis vairāk nekā pusgads, kopš pārtikas mazumtirgotājiem cenu zīmēs jānorāda produktu ražotājvalsts. Ne visi tirgotāji bijuši mierā ar jauno prasību, norādot, ka tas rada lieku administratīvo slogu. Par izmaiņām atbildīgā Zemkopības ministrija (ZM) skaidro, kādēļ tās bija nepieciešamas un ko darīt pārtikas mazumtirgotājiem, lai šis uzdevums nekļūtu nepanesams.
Uzņēmuma vadība
09:00, 1. Apr. 2025
Iemesli kļūt par vadītāju un pieņemt šo, kā mēdz teikt, izaicinājumu, katram ir atšķirīgi – kādu vada ambīcijas, vēlme saņemt lielāku algu vai atzinību, bet kāds cits vadītāja krēslā ir nokļuvis tāpēc, ka cita, piemērotāka kandidāta uzņēmumā nav. Tomēr reizēm cilvēki ne līdz galam apzinās, kāpēc ir uzņēmušies šo lomu un kas ir iekļauts “vadītāja komplektā”. Kā pieņemt savu vadītāja lomu un sasniegt labākos rezultātus?
Uzņēmuma vadība
06:00, 24. Mar. 2025
Ja uzņēmumā ir valde, kurā ir valdes locekļi un valdes priekšsēdētājs, rodas jautājums – vai un kā atšķiras valdes locekļa un valdes priekšsēdētāja atbildība? Skaidrojam!
Uzņēmuma vadība
06:00, 18. Mar. 2025
Viens no pirmajiem jautājumiem, ar ko saskaras ikviens uzņēmējs, ir saimnieciskās darbības reģistrācijas formas izvēle. Šis lēmums var būt izšķirošs, jo tas ietekmē ne tikai uzņēmuma turpmāko darbību un attīstības iespējas, bet arī uzņēmēja personīgo atbildību un iespējas piesaistīt finansējumu. Īpaši aktuāls šis jautājums ir lauksaimniecības nozarē, kur viena no iespējām ir reģistrēt uzņēmumu kā zemnieka saimniecību.
Uzņēmuma vadība
06:00, 13. Mar. 2025
Preču ievešana Eiropā, arī Latvijā, ir saistīta ne tikai ar nodokļu maksājumu aprēķinu precēm, bet arī dažādiem aizliegumiem un ierobežojumiem, piemēram, sankcijām. Kas jāņem vērā, klasificējot preces, un kādas sekas var būt nepareizai preču klasifikācijai?
Uzņēmuma vadība
10:00, 12. Mar. 2025
Ja gadās strīds starp pircēju un pārdevēju, jāatceras, ka pircēja tiesības aizsargā likums, bet tas nebūt nenozīmē, ka pircējam vienmēr ir taisnība. Tomēr, ja netiek reaģēts uz pircēja sūdzībām un iesniegumiem, var attapties Patērētāju tiesību aizsardzības centra melnajā sarakstā. Kā rīkoties, lai tur nenokļūtu?
Uzņēmuma vadība
06:00, 12. Mar. 2025
Ikvienai juridiskai un fiziskai personai saskaņā ar likumu ir jābūt sasniedzamai tās juridiskajā vai deklarētajā adresē. Tomēr ne vienmēr šī adrese nozīmē arī to, ka nekustamais īpašums ir personai piederošs – tas var būt arī nomāts vai īrēts. Kā īpašniekam noskaidrot, kas ir deklarēts vai reģistrēts tā nekustamajā īpašumā?
Uzņēmuma vadība
06:00, 10. Mar. 2025
Vai sabiedrības dalībnieku pieņemtais lēmums ir atzīstams par spēkā esošu gadījumā, ja kāds no dalībniekiem uz šo sapulci nav uzaicināts? Un kā situācija mainās, ja netiek uzaicināts mazākumdalībnieks, kura balss neietekmētu balsojuma rezultātu? Šādu jautājumu analizēja Senāts, uzsverot vairākus svarīgus tiesību aspektus, kas jāņem vērā, sasaucot dalībnieku sapulci.
Klausies
Uzņēmuma vadība
06:00, 6. Mar. 2025
Elektronisko sakaru komersantiem kopš 2020.gada decembra ir pienākums pirms pakalpojumu līguma noslēgšanas galalietotājiem izsniegt līguma kopsavilkumus, kas viegli uztveramā veidā informē par galvenajiem nosacījumiem. Šādu pienākumu uzņēmumiem nosaka Eiropas īstenošanas regula 2019/2243, kuras mērķis ir nodrošināt iespēju pirms līguma noslēgšanas pārskatāmā veidā iepazīties ar paredzamajām līgumsaistībām, salīdzināt pakalpojumu nosacījumus dažādu komersantu starpā un pieņemt apzinātu lēmumu.
Uzņēmuma vadība
06:00, 4. Mar. 2025
Zemi apbūvei iegādājas dažādiem mērķiem – gan privātmājas celtniecībai, gan biznesa attīstīšanai, piemēram, rūpnīcas būvniecībai, tomēr jebkurā gadījumā jāņem vērā dažādi apstākļi, kas iecerēto būvniecību var būtiski ietekmēt, padarīt neiespējamu vai arī citā veidā nelabvēlīgi ietekmēt iecerēto projektu.
Uzņēmuma vadība
06:00, 25. Feb. 2025
Lai uzlabotu uzraudzību un izpratni par uzņēmuma darbību, tā vadība var ierosināt izveidot revīzijas komiteju. To var iniciēt arī investori un darījumu partneri, kas vēlas gūt lielāku uzņēmuma caurskatāmību, proti, skaidrāku informāciju par uzņēmuma darbību. Kā izveidot revīzijas komiteju, lai tās pieņemtie lēmumi būtu efektīvi?
Uzņēmuma vadība
09:00, 24. Feb. 2025
Veiksmīgs bizness balstās ne tikai uz labām idejām un kompetentu vadību, bet arī uz spēju novērtēt riskus. Bez pienācīgas iespējamo risku analīzes pat visdaudzsološākā ideja var izgāzties – mainās apstākļi un viss pajūk. Kā noteikt riska iespējamību un potenciālās sekas? Kā izstrādāt efektīvu risku pārvaldības stratēģiju, kas palīdzēs samazināt zaudējumus un palielināt panākumu izredzes?
Uzņēmuma vadība
06:00, 17. Feb. 2025
Lasītājs jautā: Darbiniekam piešķirta darba automašīna, ko drīkst izmantot arī privātām vajadzībām, uzpildot degvielu par saviem līdzekļiem. Darbinieks vēlas doties ar darba automašīnu uz ārvalstīm savā brīvajā laikā. Vai darbinieks to drīkst darīt? Ja drīkst, tad kā tas jānoformē uzņēmumā?
Uzņēmuma vadība
06:00, 11. Feb. 2025
Stratēģija – tas ir par izvēlēm – ko darīt un vēl jo vairāk – ko nedarīt! Šādu stratēģijas definīciju pirms dažiem gadu desmitiem formulēja ekonomists Maikls Porters (Michael Porter). Laiki mainās, bet jautājums paliek – kā pieņemt pareizos lēmumus?
Uzņēmuma vadība
06:00, 10. Feb. 2025