Kas katram uzņēmējam jāzina par domēna vārdiem?
2021-10-20
Ieva Zvejsalniece, SIA "Intellectual Agency", patentpilnvarniece, intelektuālā īpašuma vērtētāja
Klausies
Domēna vārdu virtuālajā vidē iespējams pielīdzināt mājas adresei vai pastkastītei reālajā pasaulē. Domēna vārda mērķis ir aizvest lietotāju uz mājaslapu internetā. Lai nepieļautu negodīgu konkurenci un patērētāju maldināšanu, radīti noteikumi, kas un kā var reģistrēt un lietot domēna vārdus.
Tiesības uz domēna vārdu
Lai gan domēna vārdi nereti ir būtiska zīmola daļa un paši par sevi ir vērtība, to tiesības tomēr atšķiras no citām intelektuālā īpašuma tiesībām. Pirmkārt, domēna vārdu nereģistrē īpašumā, kā to dara, piemēram, ar preču zīmēm vai patentiem, bet tā reģistrētājs iegūst tiesības izmantot domēna vārdu, pamatojoties un līgumu sēriju starp domēna lietotāju un reģistratoru (domēna pārdevēju), augstākā līmeņa domēna reģistru (domēna datubāzes pārvaldnieku) un Interneta piešķirto vārdu un numuru korporāciju (ICANN), kas ir bezpeļņas organizācija, kam uzticēts nodrošināt domēna vārdu sistēmas drošību, stabilitāti un savietojamību. Otrkārt, domēna vārdam reģistrē vienu lietotāju, tas nevar būt kopīpašumā. Treškārt, domēna vārda reģistrācija ir ātra, vienkārša un samērā lēta.
Domēna vārdu nodod lietošanā uz laiku, kas nav mazāks par vienu gadu. Reģistrācijai pieejami tikai domēna vārdi, kuru lietošanas tiesības vēl nav reģistrētas citai personai, izņemot tad, ja šī persona domēna vārdu reģistrējusi nelikumīgi, tas ir pierādīts un attiecīgā strīdu izskatīšanas institūcija pieņēmusi lēmumu par labu prasītājam (Latvijā šāds lēmums ir spēkā stājies tiesas vai šķīrējtiesas lēmums).
Domēna vārda lietotājs ir atbildīgs par izvēlētā domēna vārda atbilstību reģistrācijas un lietošanas noteikumiem, tādēļ pirms domēna vārda reģistrācijas jāiepazīstas ar konkrētā augstākā līmeņa domēna vārda lietošanas noteikumiem. Piemēram, “.lv” domēna vārds jāveido tā, lai tas neaizskar citu personu likumīgās intereses un nepārkāpj Latvijas Republikā spēkā esošo normatīvo aktu prasības. Kā domēnu nereģistrē arī vulgārismus, aizskarošus vārdus, izteicienus vai simbolu virknes, kas ir pretrunā labiem tikumiem. Domēna vārda lietotājs ir atbildīgs par visiem strīdiem, kas var rasties saistībā ar domēna vārda lietošanu.
Personas vārdu un uzvārdu kā domēna vārdu ("Vardsuzvards.lv", "Vards-uzvards.lv", "Uzvardsvards.lv" vai "Uzvards-vards.lv") var reģistrēt tikai persona ar šādu vārdu un uzvārdu. Jānorāda, ka Latvijā dzīvojoša fiziska persona ir tiesīga reģistrēt vienu domēna vārdu vispārīgajā otrā līmeņa domēnā “.id.lv” ar 100% atlaidi uz vienu gadu ar tiesībām pagarināt lietošanas periodu.
Rūpējoties par zemeslodi un vidi, saskaramies ar dažādiem izaicinājumiem – klimata pārmaiņas, piesārņojums un resursu izsīkums –, tāpēc aizvien biežāk pirkuma izdarīšanas brīdī pircējs vēlas dot savu artavu situācijas uzlabošanai, izvēloties videi draudzīgus produktus. Vai vienmēr var ticēt uz produktiem uzdrukātajiem apgalvojumiem par draudzīgumu videi? Kas patiešām ir videi draudzīgs produkts?
Juridiski padomi
06:00, 30. Nov. 2023
Ikdienas biznesa vidē tiek slēgti dažādas formas un veida darījuma līgumi. Ņemot vērā pēdējo gadu tendences, arvien vairāk biznesa jomas pārstāvju izvēlas līgumus slēgt attālināti, jo tas ietaupa gan laiku, gan resursus, turklāt, slēdzot līgumus un parakstot tos ar drošu elektronisku parakstu, līguma slēdzēji var būt pārliecināti par parakstītāja identitāti.
Juridiski padomi
06:00, 28. Nov. 2023
Pārkāpumi, kas saistīti ar preču viltošanu, ne tikai nodara mantisku kaitējumu konkrētiem komersantiem, bet arī kropļo konkurenci un apdraud tautsaimniecības intereses kopumā. Turklāt arī viltotu preču pirkšana ir sodāma rīcība. Kas jāzina par viltotu preču atpazīšanu un ziņošanu par pārkāpumiem?
Juridiski padomi
06:00, 24. Nov. 2023
Zemāka cena bieži vien piesaista klientus. Kā pareizi norādīt izpārdošanas cenas? Kā veikt cenu samazināšanu un organizēt akcijas? Tas viss tiek skaidrots Patērētāju tiesību aizsardzības centra vadlīnijās "Vadlīnijas preču un pakalpojumu cenu norādīšanai, tostarp godīgas komercprakses īstenošanā".
Juridiski padomi
06:00, 24. Nov. 2023
Viens no eksporta veidiem – pārtikas produktu eksports. Kā sagatavoties? Kas jāņem vērā? Kādas prasības un normatīvie akti jāievēro?
Juridiski padomi
06:00, 22. Nov. 2023
Lai gan termiņš atļaujas saņemšanai kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzējiem noslēdzās jau 2023.gada 10.novembrī, pēc publiskā reģistra datiem par visiem kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzējiem, kuri saņēmuši atļauju saskaņā ar regulu, uz 2023.gada 1.novembri Latvijā šādu atļauju joprojām bija saņēmuši tikai divi komersanti. Arī Igaunijā tādi bija divi, bet Lietuvā – seši uzņēmumi. Taču zināms, ka praksē šādu komersantu ir daudz vairāk.
Juridiski padomi
06:00, 21. Nov. 2023
Uzņēmums, lai veicinātu preču noietu, var noteikt atlaidi cenai. Arī šajos gadījumos ir jāievēro noteiktas prasības cenas un atlaides atspoguļošanai. Turpinām izskatīt Patērētāju tiesību aizsardzības centra izstrādātās vadlīnijas "Vadlīnijas preču un pakalpojumu cenu norādīšanai, tostarp godīgas komercprakses īstenošanā".
Juridiski padomi
06:00, 17. Nov. 2023
Ņemot vērā dažādu preču lielumu un izkārtojumu veikalā, var rasties jautājumi par to, kādai informācijasi jābūt norādītai cenu zīmēs, lai nebūtu par daudz informācijas, bet tiktu ievērotas visas likumu normas. Tas skaidrots Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) izstrādātajās vadlīnijās "Vadlīnijas preču un pakalpojumu cenu norādīšanai, tostarp godīgas komercprakses īstenošanā".
Juridiski padomi
06:00, 6. Nov. 2023
Vai valdes loceklis sev piederošā sabiedrībā var strādāt bez atlīdzības un darba līguma? Kādu apgrozījumu sasniedzot, sabiedrībai ar ierobežotu atbildību (SIA) vai akciju sabiedrībai (AS) būtu jāsāk maksāt nodokļi par valdes locekli? Šādi un vēl citi jautājumi var rasties saistībā ar valdes locekļa nodarbinātību.
Juridiski padomi
06:00, 6. Nov. 2023
Šī gada vasarā Administratīvā rajona tiesa izskatīja nodokļu strīdu par uzņēmuma valdes loceklim izmaksāto atlīdzību vienas uzņēmumu grupas ietvaros. Šajā lietā tiesa nokritizēja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sniegto likuma gramatisko interpretāciju par uzņēmuma valdes locekļa atlīdzības apmēru, savā publikācijā žurnālā "iFinanses" norāda jurists Oļegs Spundiņš.
Juridiski padomi
10:06, 3. Nov. 2023
Eksports – tēma, kas vienam ir ikdiena, citam nākotnes vīzija, bet vēl kādam – pagaidām tikai lolots sapnis. Kā sagatavoties dzīvnieku eksportam? Vai brauciens uz izstādi ir eksports?
Juridiski padomi
06:00, 26. Okt. 2023
Mūsdienās mājaslapa ir kļuvusi par svarīgāko uzņēmuma vizītkarti un komunikācijas līdzekli. Arvien vairāk cilvēku izmanto internetu, lai meklētu informāciju, produktus un pakalpojumus, tādējādi uzņēmumiem ir svarīgi nodrošināt, ka viņu mājaslapa ir informatīva un pieejama.
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 17. Okt. 2023
Servitūta lietotājam piešķirtas tiesības ierosināt būvniecību un tīklu izbūves dēļ būvniecības ieceres vairs nebūs obligāti jāsadala.
Juridiski padomi
06:00, 12. Okt. 2023
Lasītājs vaicā: Uzņēmuma pamatdarbības veids ir automobiļu un citu vieglo transportlīdzekļu pārdošana (NACE kods 4511). Uzņēmums ir reģistrējis auto tirdzniecības placi Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD), ir Latvijā reģistrēta sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs. Kādi ierobežojumi ir automašīnu tirgošanai – kādas drīkst, kādas nedrīkst? Piemēram, vai uzņēmums drīkst iegādāties automašīnu operatīvajā nomā un vienlaicīgi šo automašīnu (operatīvās nomas priekšmetu) tirgot placī? Vai kādā likumā ir noteikti aizliegumi/ierobežojumi?
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 11. Okt. 2023
Daudzi uzņēmumi mūsdienās izvēlas slēgt uzņēmuma, nevis darba līgumu, kas, protams, atšķiras. Kāda ir uzņēmuma līguma būtība? Kādas ir uzņēmuma tiesības un pienākumi?
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 3. Okt. 2023