Rāmju noteikšana elastīgam darba laikam
2021-12-30
Ivo Maskalāns, ZAB "COBALT", zvērināts advokāts
Iespēja savienot privāto dzīvi ar darbu ir viena no šī brīža darba tirgus tendencēm. Reaģējot uz darbinieku pieprasījumu, uzņēmumi arvien vairāk piedāvā darbiniekiem lielāku rīcības brīvību darba laika izvēlē jeb t.s. elastīgo darba laiku. Žurnālā "iTiesības" skaidro zvērināts advokāts Ivo Maskalāns.
No darba tiesību perspektīvas elastīgā darba laika ieviešana ir iespējama, pat ievērojot Darba likumā (DL) paredzēto samērā strikto ar darba laiku saistīto jautājumu regulējumu. Tomēr, lai izvairītos no sekām, ko var radīt neatbilstība likuma prasībām, kā arī nodrošinātos pret iespējamo haosu, ko varētu radīt šādas sistēmas ieviešana, katram uzņēmumam pirms elastīgā darba laika ieviešanas vajadzētu veikt priekšdarbus.
Ar ko sākt?
Sākotnēji uzņēmumam jāsaprot darbinieku vēlmes un jāsecina, kā tās vislabāk ieviest uzņēmuma tiesiskajā ietvarā. Lai to izdarītu, jāņem vērā darba līgumu un uzņēmuma iekšējo darba kārtību regulējošo dokumentu noteikumi un nosacījumi. Turklāt nevar aizmirst, ka jebkuras izmaiņas šajos dokumentos jāveic saskaņā ar DL u.c. likumos noteiktajām prasībām.
Ļoti būtisks ir jautājums par uzņēmuma izmantoto (un darba līgumos paredzēto) darba laika uzskaites sistēmu. Jāņem vērā, ka, izmantojot normālā darba laika uzskates sistēmu, iespējas variēt darba laiku ir grūtāk realizējamas, salīdzinot ar summētā darba laika uzskaites sistēmu. Šo konceptuālo jautājumu uzņēmumam jāatrisina pirms elastīgā darba laika sistēmas ieviešanas.
Uzņēmums ir atbildīgs, lai darbiniekam piešķirtā iespēja izvēlēties savu darba laiku būtu atbilstoša DL noteiktajam ietvaram. Tieši uzņēmums var tikt sodīts par šādas sistēmas neatbilstību. Turklāt, ja šāds regulējums būs pretējs DL normām, darbinieki varētu izmantot neatbilstību, lai celtu prasību tiesā par likumam neatbilstošās prakses rezultātā nodarīto zaudējumu kompensāciju.
Likumīga elastība
Lai panāktu, ka elastīgā darba laika sistēma atbilst likuma prasībām, uzņēmumam ieteicams aprakstīt šo procedūru formālā dokumentā, piemēram, darba kārtības vai īpašos noteikumos, kas paredzēti speciāli šim mērķim. Kā ierasts, ar šo dokumentu (vai attiecīgajām tā izmaiņām) jāiepazīstina visi uzņēmuma darbinieki. Tāpat uzņēmumam jāparūpējas, lai darba līgumā paredzētie noteikumi un nosacījumi nebūtu pretrunā šim dokumentam. Līdz ar to abi minētie dokumenti savstarpēji jāpielāgo.
Cilvēki ar invaliditāti nereti saskaras ar atteikumu no potenciālā darba devēja. Kāpēc darba devējs baidās šādus cilvēkus pieņemt darbā? Iespējams, ka tas saistīts ar nepietiekamu informētību par aktuālajām lietām likumdošanā un sadzīvē.
Darba tiesības
06:00, 29. Sep. 2023
Elastīgā atalgojuma sistēma ir paredzēta, lai motivētu darbiniekus sasniegt labākus darba rezultātus, saņemot par to proporcionāli lielāku atalgojumu. Tieši tāpēc elastīgais atalgojums nav piemērots visām jomām, bet tikai tām, kurās pats darbinieks ar savu uzvedību var ietekmēt darba rezultātu. Parasti elastīgais atalgojums ir piesaistīts darbinieka individuālajam sniegumam, bet šis aspekts var būt atkarīgs arī no nodaļas vai visa uzņēmuma sasniegtajiem rezultātiem. Atsevišķām profesijām, piemēram, aktīvās pārdošanas speciālistiem, elastīgais atalgojums ir īpaši ieteicams.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 29. Aug. 2023
Runājot par darba produktivitāti jeb darba ražīgumu, bieži cilvēki domā par konkrētā uzņēmuma vadību un šo rādītāju uzlabošanas pasākumiem, ko tā veic. Tomēr mūsdienu darba vidē tā ir tikai daļa no faktoriem, kas ietekmē produktivitāti. Arvien biežāk novērojama darbinieku tendence pašiem veikt savas produktivitātes mērījumus, analizēt sava laika patēriņu konkrētiem darbiem un ieviest uzlabojumus, lai sasniegtu labākus rezultātus un celtu sava darba produktivitāti.
Darba tiesības
06:00, 22. Aug. 2023
Personāla lietvedība vai dokumentēšana aizņem ievērojamu daļu no katra personāla speciālista darba laika. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc personāla darbiniekus mēdz apsaukāt par “kadru daļu”, “rakstāmmašīnām” vai citādi. Dokumentu noformēšana, lietu kārtošana un dažādu rīkojumu un kārtību izstrāde ir bijusi, ir un arī būs nepieciešama darba tiesisko attiecību vadībā. Jautājums tikai – ko darām aiz ieraduma, jo tā ir pieņemts, un, kas no tā, ko darām, tiešām ir nepieciešams?
Klausies
Darba tiesības
09:16, 13. Jūn. 2023
Kādi uzņēmumi drīkst organizēt brīvprātīgo darbu? Kā organizēt brīvprātīgo darbu un kā to uzskaitīt? Vai, iesaistot darbā brīvprātīgo, ir jāievēro kādas speciālas prasības?
Darba tiesības
06:00, 9. Jūn. 2023
Vaicā lasītājs: Darbinieks slimības dēļ ir paņēmis darbnespējas lapu, uz telefona zvaniem neatbild un ar darba devēju nekontaktējas. Atbrīvošanas no darba gadījumā viņam darbnespējas lapu neapmaksās, kā arī, iespējams, tas var būt iemesls sūdzībai Valsts darba inspekcijā. Vai ir likumīgs pamats darbinieku no darba atbrīvot trešajā dienā, vai tomēr jāgaida, kad darbinieks atgriezīsies darbā un beigsies uzteikuma termiņš, ja darbinieks nav iesniedzis rakstisku iesniegumu ar lūgumu uzteikuma termiņā neieskaitīt pārejošas darbnespējas laiku?
Darba tiesības
06:00, 12. Apr. 2023
Eiropas Savienības institūcijas no 2021.gada strādā pie jaunas direktīvas izstrādes un saskaņošanas, lai ar darba samaksas pārredzamības un izpildes mehānismu palīdzību nostiprinātu principu par vienādu darba samaksu vīriešiem un sievietēm par tādu pašu vai vienādi vērtīgu darbu.
Darba tiesības
06:00, 4. Apr. 2023
Vaicā lasītājs: Darbinieks slimības dēļ ir paņēmis darbnespējas lapu, uz telefona zvaniem neatbild un ar darba devēju nekontaktējas. Atbrīvošanas no darba gadījumā viņam darbnespējas lapu neapmaksās. Vai ir likumīgs pamats darbinieku no darba atbrīvot trešajā dienā, vai tomēr jāgaida, kad darbinieks atgriezīsies darbā un beigsies uzteikuma termiņš, ja darbinieks nav iesniedzis rakstisku iesniegumu ar lūgumu uzteikuma termiņā neieskaitīt pārejošas darbnespējas laiku?
Darba tiesības
06:00, 21. Mar. 2023
Kā nosaka arodslimību? Kā darba devējs par to uzzina, un kādi pēc šī fakta uzzināšanas ir viņa pienākumi/rīcība pret darbinieku, kuram konstatēta arodslimība?
Darba tiesības
06:00, 15. Feb. 2023
Beidzamo gadu tendences liecina, ka personāla atlases un piesaistes jomā notiek tektoniskas svārstības, kas varbūt nav pēkšņas un visaptverošas, taču vairāku gadu perspektīvā kļūst acīmredzamas, turklāt skaidrs, ka tās jau ir uz palikšanu. Kā šīs pārmaiņas ietekmē ar darbinieku atlasi saistītos tiesiskos noteikumus?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 12. Okt. 2022
Turpinot analizēt, kā veidot darba samaksas sistēmu, jānorāda, ka ir būtiski ievērot arī tiesību principus, jo tie ne tikai palīdz izveidot skaidras darba samaksas sistēmu, bet arī nodrošina, ka strīda gadījumā darba devējs varēs pierādīt, ka nav pārkāpts neviens princips, kas attiecināms uz darba samaksas sistēmas noteikšanu. Tikpat svarīgi saprast darba samaksas aprēķina un izmaksas kārtību. Aplūkosim!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 5. Okt. 2022
Darba samaksas sistēma kā kārtība, kādā tiek noteikta darba samaksa uzņēmumā, un ar to saistītie jautājumi var atšķirties un lielā mērā ir atkarīgi gan no darba organizācijas, gan katra uzņēmuma individuālajām vajadzībām. Kādi darba samaksas noteikumi jāņem vērā jebkurā uzņēmumā, un kādas prasības piemērojamas dažādiem izmaksas veidiem?
Darba tiesības
06:00, 28. Sep. 2022
Jau no nākamā mēneša, t.i., no 1.augusta, stājas spēkā apjomīgi un ilgi gaidīti grozījumi Darba likumā (DL). Iepazīsimies ar šīs vasaras "karstākajām" likumdošanas izmaiņām!
Darba tiesības
06:00, 7. Jūl. 2022
Publiskajā un mediju telpā, kad apspriesti jautājumi par darbaspēka piesaisti no trešajām valstīm, no darba devēju pārstāvju puses izskan viedoklis, ka ir ievērojama atšķirība starp augsti kvalificēta un mazkvalificēta ārvalstu darbaspēka piesaistes procesiem. Atsevišķu darba devēju ieskatā mazkvalificētā darbaspēka piesaistes process ir komplicētāks nekā augsti kvalificēta darbaspēka piesaiste. Vai tā tiešām ir?
Darba tiesības
06:00, 22. Mar. 2022
Šī gada 5. martā stājās spēkā Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likums ar mērķi sniegt atbalstu Ukrainas pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem, kuri izceļo no Ukrainas vai kuri nevar atgriezties Ukrainā Krievijas Federācijas izraisītā bruņotā konflikta dēļ šā bruņotā konflikta norises laikā, kā arī ar mērķi sniegt vispārēju atbalstu Ukrainas sabiedrībai.
Darba tiesības
13:00, 9. Mar. 2022