Dalībnieku reģistra kārtošana komercsabiedrībās
2021-12-14
Evija Novicāne, ZAB “NOVIUS”, zvērināta advokāte
Lai gan Komerclikums ir spēkā jau vairāk nekā 21 gadu, pieredze rāda: praksē vēl aizvien ir daudz neskaidrību par sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) dalībnieku reģistra nozīmi un vešanas kārtību.
Sākotnējais dalībnieku reģistra vešanas tiesiskais regulējums bija ļoti liberāls un vērsts uz to, lai pēc iespējas atvieglotu SIA kapitāla daļu uzskaiti un apgrozību. Diemžēl tas nereti tika izmantots negodprātīgi, īstenojot tā dēvētās reiderisma shēmas. Lai to apkarotu, Komerclikumā tika noteiktas striktākas prasības. Ieviesto izmaiņu rezultātā tiesiskais regulējums ir kļuvis par visnotaļ kazuistisku un pat smagnēju, radot zināmus “prāta mežģus” pat pieredzējušiem komerctiesību speciālistiem.
Aplūkosim dalībnieku reģistra nozīmi un pamatprincipus tā kārtošanā!
Dalībnieka statusu apliecinošs dokuments
Dalībnieku reģistra pamatfunkcija ir kalpot par apliecinājumu dalībnieka statusa iegūšanai. Proti, atbilstoši Komerclikuma (KL) 136. panta 1. daļai par sabiedrības dalībnieku ir uzskatāma tikai tā persona, kura kā dalībnieks ir ierakstīta šīs sabiedrības dalībnieku reģistrā. Vien atsevišķos – likumā īpaši paredzētos – izņēmuma gadījumos dalībnieka tiesības sabiedrībā var īstenot persona, kas nav ierakstīta šīs sabiedrības dalībnieku reģistrā. Tas ir minēts KL 224. panta 1. daļā.
Dalībnieka statuss sabiedrībā tiek iegūts jau ar brīdi, kad attiecīgā persona likumā noteiktajā kārtībā ir ierakstīta šīs sabiedrības dalībnieku reģistrā. Tādējādi, lai gan likums noteic pienākumu iesniegt Uzņēmumu reģistrā gan sākotnējo dalībnieku reģistra nodalījumu, gan arī informāciju par izmaiņām (precizētu reģistra eksemplāru), tālākajai darbībai ir tikai deklaratīvs (informatīvs) raksturs. Respektīvi, ar dalībnieku reģistra pievienošanu sabiedrības reģistrācijas lietai Uzņēmumu reģistrā netiek nodibināts dalībnieka statuss, bet gan tikai izsludināts (publiskots) jau pastāvošs tiesisks statuss, kas radās ar atbilstoša ieraksta veikšanu sabiedrības dalībnieku reģistra nodalījumā.
Vienlaikus gan jāņem vērā, ka atbilstoši KL 12. un 188.1 panta noteikumiem trešajām personām ir tiesības paļauties uz komercreģistra informācijas pilnīgumu un patiesumu. Tas nozīmē, ka labticīgas trešās personas tiek aizsargātas, ja publiski pieejamās ziņas atšķiras no faktiskā stāvokļa (iemesli tam var būt dažādi – valde nav iesniegusi komercreģistrā aktuālo sabiedrības dalībnieku reģistra nodalījumu, komercreģistra lietai ir bijis pievienots viltots vai nepatiesas ziņas saturošs dalībnieku reģistra nodalījums u. tml.). Par labticīgu kapitāla daļas ieguvēju gan nav uzskatāma tāda persona, kas zināja (vai arī rupjas neuzmanības dēļ nezināja), ka:
- daļa nepieder atsavinātājam;
- atsavinātājs nav tiesīgs rīkoties ar daļu;
- atsavinātājam noteikts daļas atsavināšanas aizliegums (KL 188.1 panta 2. daļa).
Tomēr no KL 188.1 1. daļas izriet, ka trešo personu labticīgums (paļaušanās uz komercreģistrā publiskoto informāciju) ir prezumējams. Tādējādi, ja labticīguma prezumpcija netiek atspēkota, pret trešo personu nevar celt iebildumus saistībā ar to, ka faktiskā tiesiskā situācija ir bijusi atšķirīga no publiskotajām ziņām.
Uzdevumi un norādāmā informācija
Atbilstoši KL 187. panta 1. daļai dalībnieku reģistrs tiek kārtots lai veiktu daļu un to apmaksas uzskaiti, atspoguļotu daļu pāreju un nodrošinātu sabiedrības dalībnieku tiesības. Tādējādi dalībnieku reģistra vešanas uzdevumi tiešā veidā izriet no tā pamatfunkcijas nodrošināt sasaisti starp dalībnieka statusa iegūšanu un attiecīga ieraksta izdarīšanu dalībnieku reģistrā.
Balstoties KL 187. panta 5. daļā, dalībnieku reģistrā obligāti jānorāda šāda informācija:
- nodalījuma datums un kārtas numurs – savā būtībā dalībnieku reģistrs ir dokumentu kopums, ko veido tā nodalījumi. Katrs nodalījums ir atsevišķs patstāvīgs dokuments ar secīgu kārtas numuru, kurā atspoguļots pilns aktuālais dalībnieku sastāvs un uz to attiecināmā informācija. Tomēr atsevišķs nodalījums nav uzskatāms par dalībnieku reģistru, jo to veido visu nodalījumu kopums;
- ieraksta kārtas numurs – ieraksti veicami hronoloģiskā kārtībā, izmantojot vienlaidus numerāciju no pirmā dalībnieku reģistra nodalījuma. Piemēram, ja pirmais nodalījums noslēdzās ar trešo ierakstu, otrais nodalījums ir jāsāk ar ceturto ierakstu. Jāņem vērā, ka izmaiņas dalībnieku reģistrā norādāmajā informācijā ir ierakstāmas, to darot atsevišķā, jaunā nodalījumā, nevis veicot labojumus vai grozījumus iepriekš izdarītajos ierakstos;
- daļu kārtas numuri – tie ir norādāmi, lai varētu identificēt daļas to pārejas gadījumā (jo īpaši būtiski izsekot konkrēto daļu kustībai ir tad, ja tiek atsavinātas neapmaksātas daļas);
- ziņas par dalībniekiem – jānorāda gan personu identificējoša informācija, gan arī adrese. Dalībniekiem jāseko, lai dalībnieku reģistrā norādītā adrese ir aktuāla, jo to sabiedrība izmanto saziņai ar dalībnieku, piemēram, uz šo adresi tiek sūtīts paziņojums par dalībnieku sapulces sasaukšanu;
- daļas nominālvērtība;
- katra dalībnieka daļu skaits;
- daļas apmaksas termiņš (ja daļa nav apmaksāta);
- datums, kad veikta daļu apmaksa pilnā apmērā;
- citas obligātās ziņas.
Ja dalībnieku reģistrs tiek vests pareizi, no tā ierakstiem var viegli izsekot notikušajām izmaiņām, piemēram, par daļu kustību (izlaišanu, dzēšanu, pāreju), nominālvērtības vai skaita maiņu, apmaksas stāvokļa izmaiņām. No jaunākā nodalījuma var iegūt informāciju par aktuālajiem datiem, bet no iepriekšējiem nodalījumiem secīgi ir redzami iepriekšējo izmaiņu datumi un vēsturiskie dati.
Koplietošanas auto platformas, piemēram, “CityBee”, “Carguru”, “OxDrive”, “Bolt Drive”, ir kļuvušas par pilsētas mobilitātes stūrakmeni, kas ļauj izmantot transportlīdzekļus bez ilgtermiņa saistībām. Līdz ar šo pakalpojumu popularitātes pieaugumu aktualizējušās arī vairākas problēmas, kad koplietošanas auto lietotājam ir jāmaksā sods par nodarījumu, ko tas nav veicis, piemēram, jāmaksā par sasistu auto. Šī situācija aktualizējusi arī jautājumu par koplietošanas platformu sasniedzamību, konkrēti – tās nevar sazvanīt, lai informētu par kādu problēmu. Un no šīs situācijas rodas jautājums – vai platformām obligāti jābūt sazvanāmām?
Juridiski padomi
06:00, 4. Dec. 2024
2024.gada 26.martā Eiropas Savienībā (ES) stājās spēkā direktīva 2024/825, ar ko attiecībā uz patērētāju dalības veicināšanu zaļās pārkārtošanās procesā, nodrošinot viņiem labāku aizsardzību pret negodīgu praksi un viņu labāku informētību, groza direktīvu 2005/29/EK un 2011/83/ES, jeb Zaļās pārkārtošanās akts. Kas mainīsies uzņēmējiem un patērētājiem?
Juridiski padomi
06:00, 28. Nov. 2024
Lasītājs jautā: Pašnodarbinātais pasūtīja preci, kas bija nepieciešama pasākumam. Preci bija paredzēts piegādāt ar pakomāta starpniecību. Tā netika piegādāta laikā, līdz ar to vairāk nav nepieciešama. Kādas ir pašnodarbinātas personas tiesības šādā gadījumā? Vai preci drīkst atgriezt?
Juridiski padomi
09:00, 27. Nov. 2024
Šobrīd ir izstrādāti grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā, kuros paredzēta dzērienu reklāmas kanālu ierobežošana, kas būtiski ietekmēs reklāmas stratēģijas Latvijā un mārketinga jomu kopumā. Kādas izmaiņas gaidāmas un kas būs jāņem vērā?
Juridiski padomi
06:00, 21. Nov. 2024
Lasītājs jautā: Uzņēmums ir noslēdzis līgumu par autordarba radīšanu uzņēmuma vajadzībām, tomēr pēc kāda laika atklājas, ka radīto autordarbu izmanto kāds cits cilvēks, norādot to kā savu. Autortiesību likums paredz, ka par darba autoru tiek uzskatīta persona, kuras vārds/uzvārds vai pseidonīms ir norādīts pie darba, ja vien nav pierādīts pretējais. Kā pierādīt, ka persona, kura uzdodas par darba autoru, nav šī darba autors?
Juridiski padomi
09:00, 12. Nov. 2024
Veidojot zīmolu, uzņēmējs tajā parasti iegulda radošumu, piešķir tam pievienoto vērtību un reģistrē preču zīmi, lai nostiprinātu zīmola identitāti un aizsargātu to. Bet ko darīt, ja tirgū parādās līdzīgs zīmols? Vai uzņēmumam aktīvi jāreaģē uz šādu situāciju?
Juridiski padomi
06:00, 7. Nov. 2024
Lasītājs jautā: Pašnodarbināta persona atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, ir plānots, ka katru mēnesi kontā saņems naudu par iepriekš veiktu sadarbību (procentuāli no pārdotajām grāmatām). Reizēm šī persona vēlas veidot arī personalizētus pasūtījumus klientiem. Vai pašnodarbināta persona, kas vienlaicīgi ir arī darba ņēmējs, atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā un saņem bērna kopšanas pabalstu, drīkst gūt arī ienākumus no saimnieciskās darbības? Kādu summu drīkst saņemt kontā?
Juridiski padomi
09:00, 30. Okt. 2024
Lasītājs jautā: Kā zināt, kuros gadījumos ir jāreģistrē sociālo tīklu “Facebook” un “Instagram” lapa kā struktūrvienība? Vai tas pats attiecas arī uz kontu “TikTok” platformā? Kādos gadījumos tā būs struktūrvienība un kādos – ne? Piemēram, ja uzņēmums vietnē parāda savu preci, norāda cenu un iespēju pasūtīt, rakstot personīgu ziņu, vai tā būs struktūrvienība, kas jāreģistrē Valsts ieņēmumu dienestā?
Juridiski padomi
09:00, 29. Okt. 2024
Lasītājs jautā: Komerclikuma (KL) 144.panta 1.daļas 4.1punktā ir teikts – ja sabiedrībai ir dažādas daļu kategorijas, – statūtos norāda daļu kategorijas, norādot tiesības, kas izriet no katras daļu kategorijas, kā arī katras kategorijas daļu skaitu un nominālvērtību. Kas ietilpst “tiesībās, kas izriet no katras daļas kategorijas”?
Juridiski padomi
06:00, 17. Okt. 2024
Lasītājs jautā: Uzņēmums, kurš nodarbojas ar pārtikas produktu, dzērienu un tabakas nespecializēto vairumtirdzniecību, ir izveidojis interneta vietni, kurā var pieslēgties tikai reģistrēti lietotāji (sabiedrības ar ierobežotu atbildību), kuri ir noslēguši līgumu ar uzņēmumu. Šajā vietnē sabiedrība var veikt pasūtījumus un tos apmaksāt. Vai šāda interneta vietne ir jāreģistrē Valsts ieņēmumu dienestā kā struktūrvienība ? Vai vairumtirgotājs var pārdot tabaku un alkoholu šādā kārtībā?
Juridiski padomi
06:00, 10. Okt. 2024
Situācijas, kad zeme un ēka kā atsevišķi īpašumi pieder dažādiem īpašniekiem, rada daudz praktisku un juridisku diskusiju jau vairāk nekā 30 gadus. 2024.gada 1.jūlijā stājās spēkā grozījumi likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937.gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību”, ar kuriem kārtējo reizi ir mēģināts rast ieilgušās problēmas risinājumu. Vai tas ir izdevies?
Juridiski padomi
06:00, 3. Okt. 2024
Gadījumi, kad pašnodarbinātajam rodas nepieciešamība pēc bezdarbnieka pabalsta, var būt dažādi. Var gadīties, ka saimnieciskajā darbībā, it īpaši tās sākumā, pašnodarbinātais negūst regulārus ienākumus vai arī to vispār nav, radot pārdomas par pieteikšanos bezdarbnieka pabalstam. Iespējams, kāds pašnodarbinātais ir nesen pārtraucis darba attiecības, pieteicies bezdarbnieka pabalsta saņemšanai un vēlas paralēli uzsākt saimniecisko darbību. Vai pašnodarbinātais var šo pabalstu saņemt? Skaidrojam!
Reklāmraksts
Juridiski padomi
11:33, 26. Sep. 2024
Lasītājs jautā: Uzņēmums radījis digitālo produktu ar savu unikālo dizainu. Kā rīkoties, ja kāds cits uzņēmums šo dizainu izmanto saviem produktiem, to atdarinot un izdodot fiziskas grāmatas veidā? Kādas ir uzņēmuma tiesības šādā gadījumā?
Juridiski padomi
09:00, 25. Sep. 2024
Ja uzņēmuma labprātīgas pārejas rezultātā jaunie īpašnieki iegūst daļas, valdes pienākums ir sagatavot izmaiņas dalībnieku reģistrā un iesniegt tās Uzņēmumu reģistrā. Bet kā rīkoties, ja valde šo pienākumu neveic? Vai pats dalībnieks var reģistrēt izmaiņas? Un kādas ir Uzņēmumu reģistra tiesības?
Juridiski padomi
06:00, 24. Sep. 2024
Lasītājs jautā: Pašnodarbināta persona saimnieciskās darbības vajadzībām ir paņēmusi uz nomaksu telefonu pie mobilo sakaru operatora. Ikmēneša rēķins par telefonu tiek izrakstīts uz vīra vārda. Vai šajā gadījumā pašnodarbinātā persona drīkst šos izdevumus norakstīt kā saimnieciskās darbības izdevumus?
Juridiski padomi
09:00, 17. Sep. 2024