Kas ir jāizvērtē, pirms vērsties tiesā?
2023-04-20
Dr.iur. Viktorija Jarkina, SIA "ZAB ROCKBRIDGE Legal", partnere, zvērināta advokāte
Neapšaubāmi, ka likums katram piešķir tiesības uz savu aizskarto vai apstrīdēto tiesību vai ar likumu aizsargāto interešu aizsardzību tiesā. Taču lēmumam par vēršanos vai nevēršanos tiesā nekādā gadījumā nevajadzētu būt balstītam tikai uz emocijām vai impulsiem. Vienlaicīgi ir īpaši jāizvērtē juridiskais pamats, pierādījumu bāze, iespējamās izredzes uz sev pozitīvu spriedumu, tā reāla izpilde, lietas izskatīšanas garums, kā arī sava finansiālā un psiholoģiskā gatavība iesaistīties tiesvedības procesā.
Būdama tiesvedības advokāte, secināju, ka cilvēki, kas domā par tiesvedību, gadu no gada uzdod advokātam faktiski vienus un tos pašus jautājumus. Negribot nevienu atturēt no tiesāšanās vai arī mudināt tiesāties, mēģināšu vienkārši izskaidrot vismaz dažas lietas, kurām var būt nozīme lēmuma – tiesāties vai netiesāties – pieņemšanā.
Jānošķir emocijas no pierādījumiem
Pirmkārt, diemžēl ne vienmēr tas, kas pirmšķietami liekas kā personas tiesību aizskārums, tik tiešām ir tiesību aizskārums un likuma vai līguma pārkāpums. Otrkārt, praksē var būt situācijas, kad tas tiešām tā varētu būt, taču tam objektīvi pietrūkst visu nepieciešamu pierādījumu. Tāpēc īpaši svarīgi jau sākotnēji nošķirt emocijas un iespējamu neuzmanību vai kļūdas no reāliem likuma vai līguma pārkāpumiem un pierādījumiem, kas to apstiprina.
Gan tiem, kas profesionāli darbojas nekustamo īpašumu nozarē, gan arī tiem, kas nekustamo īpašumu pērk, pārdod vai īrē tikai atsevišķos gadījumos, darījumos aizvien biežāk nākas sastapties ar nekustamā īpašuma darījumu starpniekiem. Kas jāņem vērā, darījumu veicot ar starpnieka palīdzību?
Juridiski padomi
06:00, 10. Sep. 2024
Mūsdienu pasaulē arvien vairāk pirkumu tiek izdarīti internetā. Tas ir ērti un ekonomiski izdevīgi, tomēr pirkumi internetā ir saistīti arī ar zināmu risku. Pirms darījuma veikšanas pircējs neredz konkrēto preci un nezina, vai piedāvātā prece patiesi atrodas internetveikala noliktavā. Līdz ar to juristiem, konsultējot klientus, nereti nākas sastapties ar šādiem jautājumiem – kā rīkoties, ja preces netiek piegādātas apsolītajā termiņā?
Juridiski padomi
06:00, 4. Sep. 2024
Pamatkapitāls ir būtisks sabiedrības ar ierobežotu atbildību finanšu un juridiskās struktūras elements, ko dažādu apsvērumu dēļ dalībnieki var izvēlēties palielināt, emitējot jeb izlaižot jaunas kapitāldaļas vai palielinot esošo kapitāldaļu nominālvērtību. Šī procesa gaitā sabiedrībai ir jāņem vērā vairāki būtiski aspekti, kuru neievērošana var rezultēties tajā, ka pamatkapitālu iecerētajā veidā palielināt neizdosies.
Juridiski padomi
06:00, 2. Sep. 2024
Darījumu vidē, kur viena puse iegādājas preci un otra puse to pārdod, parasti tiek veikts avansa maksājums, pasūtot preci, vai veicot pēcapmaksu noteiktā termiņā, tiklīdz prece saņemta. Taču tirdzniecībā ir sastopams tāds termins, kā preču nodošana realizācijai. Ko tas nozīmē? Vai tas nozīmē pārdot preces ar pēcapmaksu? Kādā termiņā pēcapmaksa veicama un kā šādā gadījumā uzņēmumam sevi pasargāt no iespējamiem debitoriem?
Juridiski padomi
06:00, 28. Aug. 2024
Lielākā daļa no mums ir izmantojuši iespējas saņemt pakalpojumus attālināti. Īpaši aktuāls šis pakalpojums bija Covid-19 vīrusa izplatības augstākajā punktā, proti, laikā, kad valstī tika noteikti būtiski pārvietošanās ierobežojumi. Līdz ar to aizvien aktuālāki kļuva, piemēram, “Wolt” un “Bolt” servisu sniegtie pakalpojumi. Jebkurš, kas kaut reizi pasūtījis, piemēram, ēdienu uz mājām, ir pārliecinājies, ka to atved kurjers. Vai var pieņemt, ka attiecīgais kurjers ir nodarbināts pie “Wolt” vai “Bolt”, vai tomēr uzņēmumā, kurā veikts pasūtījums un ēdienu faktiski sagatavo? Skaidrojam!
Juridiski padomi
06:00, 27. Aug. 2024
Ja iepriekš bija nepieciešams iesniegt rakstisku adreses īpašnieka atļauju, tad no 2021.gada 1.augusta juridiskām personām vairs nav jāiesniedz Uzņēmumu reģistrā nekustamā īpašuma īpašnieka piekrišana juridiskās adreses reģistrācijai. Taču tas nenozīmē, ka juridiska persona var reģistrēt juridisko adresi, kur vēlas, – ir jārēķinās ar sekām, kuras var iestāties, ja šim jautājumam nepievērš pietiekami lielu uzmanību.
Juridiski padomi
09:00, 21. Aug. 2024
Lai sasniegtu pēc iespējas lielāku auditoriju, ir nepieciešami dati. Kur tos ņemt? Vai drīkst pārdot datus? Vai ir likumīgi tos iegādāties? Skaidrojam!
Juridiski padomi
06:00, 15. Aug. 2024
Lasītājs jautā: Kā notiek turpmākā uzņēmuma darbība pēc vienīgā sabiedrības ar ierobežotu atbildību valdes locekļa–dibinātāja nāves, ja šis valdes loceklis pirms tam bija izsniedzis universālpilnvaru dēlam? Universālpilnvara ļauj veikt visas nepieciešamās darbības. Vai šāds uzņēmums var turpināt darboties līdz mantojuma tiesību sakārtošanai? Kas notiek ar elektroniskās deklarēšanas sistēmas atskaišu iesniegšanu, ja pieeja ir bloķēta? Ja uzņēmums turpina darboties, bet atskaites nav iespējams iesniegt, vai tās iesniedz tad, kad sakārtotas mantojuma lietas? Vai šādā gadījumā Valsts ieņēmumu dienests piemēros sodu?
Juridiski padomi
09:00, 14. Aug. 2024
Latvijā elektronisko plašsaziņas līdzekļu joma piedzīvo strauju izaugsmi, jo īpaši audiovizuālo un video pēc pieprasījuma pakalpojumu nozarē. Tāpēc šobrīd ir izstrādāti grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā. Lai arī grozījumi vēl ceļo likumdevēja gaiteņos un nav stājušies spēkā, tie ir izsaukuši plašu rezonansi industrijas pārstāvju vidū.
Juridiski padomi
06:00, 7. Aug. 2024
Kad pašnodarbinātā sākotnēji nelielais viena cilvēka uzņēmums uzņem apgriezienus, aug klientu un pienākumu skaits, nereti rodas nepieciešamība pēc papildspēkiem – darbiniekiem. Vai pašnodarbinātais var algot darbiniekus? Kas jāņem vērā?
Reklāmraksts
Juridiski padomi
06:00, 2. Aug. 2024
2024.gada 30.jūnijā Latvijā stājās spēkā Kriptoaktīvu pakalpojumu likums. Turpmāk šī joma tiks uzraudzīta stingrāk, kas šī pakalpojuma saņēmējiem ļaus justies drošāk.
Juridiski padomi
06:00, 31. Jūl. 2024
Līdz ar straujo normatīvo aktu attīstību ilgtspējas jomā, pieaug arī valdes pienākumu apjoms un atbildība, jo valdes loceklim kā krietnam un rūpīgam saimniekam tās ieviešana jānodrošina arī kapitālsabiedrībā. Tāpēc šobrīd ir ļoti svarīgi pārskatīt valdes lomu, lai nodrošinātu kapitālsabiedrības ilgtermiņa vērtību pieaugumu.
Juridiski padomi
06:00, 24. Jūl. 2024
Lai novērstu taksometru pakalpojumu sniedzēju nodokļu maksājumu apiešanu un precizētu administratīvo atbildību par likuma prasību neievērošanu, pieņemti grozījumi Autopārvadājumu likumā. Kādas ir jaunās prasības, kas jāievēro, lai varētu veikt taksometru pakalpojumus?
Juridiski padomi
06:00, 18. Jūl. 2024
Uzņēmumi atpazīstamības un peļņas palielināšanai izmanto dažādas metodes, tostarp loterijas un konkursus, kas notiek ne tikai televīzijā un radio, bet arī sociālajos tīklos. Kas jāņem vērā uzņēmējam, ja tas vēlas organizēt loteriju? Kāda ir atšķirība starp loteriju un konkursu? Skaidrojam!
Juridiski padomi
09:00, 16. Jūl. 2024
Veicot būvdarbus vai teritorijas labiekārtošanas darbus, gadās atrast kādu senu priekšmetu – monētas, rotaslietas, sadzīves priekšmetus. Jāzina, kā pareizi rīkoties, veicot šādu atradumu, jo par nelikumīgām darbībām ar senlietām draud kriminālatbildība, bet likuma nezināšana, kā zināms, neatbrīvo no atbildības!
Juridiski padomi
06:00, 16. Jūl. 2024