Turpinot iepriekšējā rakstā iesākto uzņēmuma mantošanas aspektu analīzi, aplūkosim vairākas būtiskas šī procesa nianses: kā jārīkojas un jāveido dalībnieku reģistra nodalījums, ja uzņēmuma īpašnieka mantojums pienākas vairākām personām, kā mantot saimniecības un kā rīkoties, ja mantojuma apliecība izsniegta ārvalstīs.
Juridiski padomi
06:00, 15. Nov. 2022
Slēdzot darījumus ar juridiskām personām, jāzina, ka juridiska persona nav tikai uzņēmuma valde, pilnvarotas personas vai uzņēmuma īpašnieki, bet arī patiesā labuma guvējs.
Juridiski padomi
06:00, 10. Nov. 2022
Mūsdienās valstu robežas atvērtas ne tikai ceļotājiem, bet arī uzņēmējiem – nav brīnums, ka ārvalstu pilsoņi nereti vēlas ne tikai kļūt par Latvijas uzņēmēju partneriem, bet arī dibināt šeit savas organizācijas. Tādēļ aplūkosim, kas jāņem vērā un kādas darbības jāpaveic, lai ārzemnieks dibinātu uzņēmumu Latvijā.
Juridiski padomi
06:00, 1. Nov. 2022
Viens no galvenajiem jautājumiem, kas rodas elektromobiļu lietotājiem, ir tas, kā attiecināt uz izdevumiem elektroenerģiju, ko izlieto darbinieks, uzlādējot darba mašīnu savās mājās. Tomēr, kā izrādās, viss nav tik vienkārši un tāpat lādēt auto savās mājās darbinieks nemaz nevar! Zvērināta revidente Dace Koļesina žurnālā "iFinanses" (24.10.2022.) ir sniegusi skaidrojumu, kādiem priekšnoteikumiem jāizpildās, lai varētu izmantot darbinieka dzīvesvietas elektroenerģiju elektromobiļa lietošanai.
Juridiski padomi
06:00, 25. Okt. 2022
Lai gan sākotnēji mantojuma pieņemšanas process šķiet vienkāršs, tas ne vienmēr norit raiti, tādēļ, ja mantojuma masā ietilpst arī, piemēram, juridiskās personas kapitāla daļas vai zemnieku saimniecība, jāatceras par to pārvaldīšanu līdz mantojuma procesa pabeigšanai. Lai pārvaldība un pārreģistrācija Uzņēmumu reģistrā (UR) noritētu raitāk, skaidrojam būtiskāko – šoreiz par mantojuma masas aizgādņa darbību un iecelšanu, kā arī par mantojumā iegūto daļu iekļaušanu dalībnieku reģistra nodalījumā.
Juridiski padomi
06:00, 24. Okt. 2022
Šodien arvien biežāk dzirdam tādu vārdu kā sustainability jeb ilgtspēja, bet diemžēl lielai daļai uzņēmēju tie ir tikpat saprotami kā burvju vārdi "abrakadabra". Kā šie burvju vārdi skaidroti jaunajā Korporatīvās ilgtspējas ziņošanas direktīvā, un kas uzņēmējies jāņem vērā saistībā ar tās ieviešanu?
Juridiski padomi
06:00, 18. Okt. 2022
Lasītājs vaicā: "Personālsabiedrības biedri ir juridiskās personas, un tās visas tiek likvidētas – izslēgtas no komercreģistra. Kā notiek personālsabiedrības darbības izbeigšana šādā gadījumā?"
Juridiski padomi
06:00, 6. Okt. 2022
Viens no jautājumiem, uz ko kapitālsabiedrības dibinātājiem jāatbild pirms dibināšanas dokumentu sagatavošanas, ir par daļu skaitu un daļas nominālvērtību. Kādi apsvērumi jāņem vērā, izlemjot piemērotāko daļu kategoriju un vienas daļas vērtību?
Juridiski padomi
06:00, 27. Sep. 2022
Kad mani uzrunāja uzrakstīt "ievadkursu" jaunajiem uzņēmumiem par nodokļiem, šķita, ka rakstā būs tikai viens teikums, jo būtiskākais, kas jāzina uzņēmējiem par nodokļiem, – tā vai citādi, bet nodokļi ir jāmaksā! Tā ir patiesība, par kuru jaunie uzņēmēji nedomā, tāpat kā par to, ka jebkāda uzņēmējdarbība vienmēr ir saistīta ar risku, tostarp risku iekulties nodokļu parādos. Kā samazināt šo risku?
Juridiski padomi
06:00, 20. Sep. 2022
Komerclikumā paredzēti vairāki veidi, kā var tikt likvidēta kapitālsabiedrība (sabiedrība ar ierobežotu atbildību un akciju sabiedrība). Tas var notikt gan uz dalībnieku lēmuma, gan tiesas lēmuma pamata. Tāpat likumā paredzēti arī vēl citi veidi, kādos var tikt likvidēta sabiedrība. Viens no šiem veidiem – pamatojoties uz kompetentas iestādes, t.i., Valsts ieņēmumu dienesta vai Uzņēmumu reģistra, pieņemtu lēmumu.
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 13. Sep. 2022
Nereti nekustamo īpašumu Latvijā, tostarp no juridiskām personām, vēlas iegādāties ārzemnieki, kas šeit vai nu vēlas uzsākt dzīvot vai braukt atpūsties, vai arī sākt izmantot īpašumu uzņēmējdarbības veikšanai. Aplūkosim nosacījumus, kas jāņem vērā, lai ārzemnieks varētu iegādāties īpašumu Latvijā.
Juridiski padomi
06:00, 6. Sep. 2022
Nav ne mazāko šaubu, ka ikviens no mums kaut reizi ir dzirdējis vārdus "komercnoslēpums" un "konfidenciāla informācija". Tikpat iespējams, ka lielākā daļa, dzirdot šos jēdzienus, klusībā pie sevis arī nodomājuši, ka priecātos, ja zinātu: vai un kā tad tie atšķiras?
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 2. Sep. 2022
Kur un kā jānorāda uzņēmuma darba laiks, un vai tam jābūt konkrēti noteiktam? Vai šajā laikā uzņēmumam jābūt sasniedzamam, ja pārbaudei ierodas uzraugošā iestāde? Piemēram, uzņēmums norādījis, ka tā darba laiks ir no plkst. 8.00 līdz 12.00. Šajā laikā uzņēmuma biroja faktiskajā atrašanās vietā ierodas pārbaude un nevar iekļūt telpās, jo neviena nav uz vietas. Vai šādā gadījumā uzņēmumam var piemērot sodu vai izteikt brīdinājumu?
Juridiski padomi
06:00, 24. Aug. 2022
Katra uzņēmēja mērķis ir veidot sekmīgu biznesu un gūt peļņu. Liela daļa uzņēmēju ir koncentrēti uz jaunu klientu meklēšanu, papildu finansējuma piesaistīšanu, biznesa izaugsmi, tādēļ viņiem nav laika vai vēlmes nodarboties ar birokrātiju un procesiem, kas nenes peļņu. Pie šādiem procesiem pieder pašreizējo vai potenciālo sadarbības partneru vai preču pārbaude sankciju kontekstā. Lai palīdzētu uzņēmējiem saprast savus pienākumus un izvērtētu riskus, ieskicēsim dažus aktuālākos jautājumus sankciju jomā.
Juridiski padomi
06:00, 23. Aug. 2022
Filiāle ir uzņēmuma organizatoriski patstāvīga daļa, kura teritoriāli vai citādi nošķirta no galvenā uzņēmuma un kuras atrašanās vietā attiecīgā komersanta vārdā sistemātiski tiek veikta komercdarbība. Filiāli var izveidot ārvalsts komersants un šādu filiāli sauc par ārvalsts komersanta filiāli. Kādi darbības jāveic, lai ierakstītu šādu filiāli komercreģistrā vai izslēgtu no tā?
Juridiski padomi
06:00, 18. Aug. 2022