Tiesiskās attiecības, kas saistītas ar dzīvokļa īpašumos sadalīto daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanu un mājas uzturēšanas pakalpojumu nodrošināšanu, vienmēr ir raisījušas ne mazums strīdu un diskusiju. To pierāda arī Senātā otrreiz nonākusī lieta par strīdu starp uzņēmumu “Jūrmalas ūdens” un daudzdzīvokļu mājas dzīvokļu īpašnieku kopību par parāda piedziņu par sniegtajiem ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumiem. Apskatām, kādi bija Senāta secinājumi šajā lietā.
Juridiski padomi
06:00, 23. Mai. 2024
Lasītājs jautā: Sabiedrība ar ierobežotu atbildību, kas nav pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, saņem nomas pakalpojumu iekšzemē – tirdziņa vietu Latvijā – no Igaunijas uzņēmuma, kurš ir PVN maksātājs. Vai, saņemot šādu pakalpojumu, sabiedrībai jāreģistrējas kā PVN maksātājam?
Juridiski padomi
06:00, 21. Mai. 2024
Latvijā šobrīd apzināti teju 15 tūkst. valsts nozīmes dižkoku, kas aug uz valsts un pašvaldību zemes, kā arī privātpersonu un juridisku personu īpašumos. Likums neizdala atšķirīgus noteikumus katrai īpašnieku grupai. Proti, uz uzņēmējiem tāpat kā citām īpašnieku grupām attiecas vieni un tie paši noteikumi. Kādi noteikumi jāievēro uzņēmējiem, ja īpašumā aug dižkoks?
Juridiski padomi
06:00, 17. Mai. 2024
Noslēdzot pirkuma līgumu, puses paļaujas, ka tiks nodrošināta pienācīga saistību izpilde atbilstoši līgumam. Proti, pārdevējam ir pienākums piegādāt līguma noteikumiem atbilstošas preces, savukārt pircējam – pienākums samaksāt pielīgto atlīdzību. Ja kāda no pusēm neizpilda līgumā paredzētās saistības, otra puse var izmantot likumā un līgumā paredzētos līdzekļus pārkāpuma un tā seku novēršanai. Kā tiek veikta zaudējumu atlīdzināšana gadījumos, kad līgumslēdzēji reģistrēti Latvijā, un kā – ja ārvalstīs?
Juridiski padomi
06:00, 15. Mai. 2024
Situācija: “Tika uzsākta saimnieciskā darbība. Darba vajadzībām tika iegādāts inventārs un datortehnika par kopējo summu 3000 eiro. Kā pareizi šos izdevumus reģistrēt saimnieciskās darbības žurnālā, lai norakstītu tos šajā gadā. Un kā darīt, ja kādas preces iegādei izmantots bankas kredīts?”
Reklāmraksts
Juridiski padomi
06:00, 15. Mai. 2024
Lasītājs jautā: Uzņēmums vēlas izrakstīt rēķinu pašnodarbinātai personai, kuras nodokļu maksātāja reģistrācijas numurs sakrīt ar personas kodu. Pašnodarbinātā persona atsakās dot savu reģistrācijas numuru (personas kodu). Vai drīkst izrakstīt rēķinu bez reģistrācijas numura / personas koda? Vai šāds rēķins var apliecināt veikto darījumu un ļaus konkrēto darījumu iegrāmatot?
Juridiski padomi
09:00, 14. Mai. 2024
Pirms kāda laika rezonansi sociālajos tīklos raisīja kādas žurnālistes ieraksts par līguma punktu, kurā noteikts, ka pasūtītājam kategoriski aizliegts celt neslavu sociālajos tīklos, interneta vidē vai citādi graut izplatītāja reputāciju. Par to piemērojams naudas sods minimālās mēnešalgas apmērā. Vai šādu punktu drīkst iekļaut līgumā?
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 16. Apr. 2024
Nav noslēpums, ka par klimata pārmaiņām tiek runāts jau kādu laiku, tāpēc Eiropas Savienībā (ES) kopš 2022.gada 1.ceturkšņa tiek īstenota ambicioza klimata politika, kuras laikā jau vairāk nekā puse ES dalībvalstu ir pieņēmušas nacionālos klimata likumus. Arī Latvijā ir nepieciešams ņemt vērā klimata pārmaiņu ietekmi un pielāgoties tās sekām, apstiprinot izstrādāto Klimata likumprojektu.
Juridiski padomi
06:00, 2. Apr. 2024
Lasītājs jautā: Uzņēmuma darbība ir izbeigta ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lēmumu. Uzņēmuma vadītāji lēmumu nesaņēma, jo ir liegtas visas pieejas sistēmām, kurās tas tika nosūtīts. Kas notiek ar uzņēmuma vadību? Vai uzņēmuma vadītājam papildu VID lēmumam jānoformē vēl kādi dokumenti? Uzņēmumam ir arī izveidojies nodokļu parāds un bankas aizdevums, kas notiek ar šīm parādsaistībām?
Juridiski padomi
06:00, 27. Mar. 2024
Atbilstoši Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumam apsaimniekošanas maksa ir izdevumi, kas saistīti ar dzīvojamās mājas pārvaldi. Ko mājas īpašnieks drīkst un ko nedrīkst iekļaut apsaimniekošanas maksā? Kādiem mērķiem pārvaldnieks drīkst izlietot izveidoto uzkrājumu?
Juridiski padomi
09:00, 7. Mar. 2024
Lasītājs jautā: Vai drīkst rīkot kartinga sacensības uz upju vai ezeru ledus, ja ūdenstilpne neatrodas dabas lieguma zonā? Vai ūdenstilpņu izmantošanas tiesības nosaka likums vai pašvaldību izdotie ūdenstilpņu lietošanas noteikumi?
Juridiski padomi
06:00, 7. Mar. 2024
Lasītājs jautā: Pērkot datoru, preces galējo cenu veido datora cena un datu nesēju atlīdzība. Kas ir datu nesēja atlīdzība, kāpēc tā uzreiz netiek iekļauta cenā? Vai šādi norādīt cenu ir korekti? Kuriem uzņēmumiem un kādos gadījumos šī atlīdzība jāizdala atsevišķi no produktu cenas? Vai tā piemērojama gan fizisku, gan juridisku personu pirkumiem?
Juridiski padomi
09:00, 6. Mar. 2024
Ēteriskās eļļas gan masu saziņas līdzekļos, gan dažādu uzņēmumu mājaslapās vai interneta tirdzniecības vietnēs tiek plaši reklamētas kā nekaitīgi un veselību veicinoši produkti. Nav šaubu, ka ēteriskās eļļas fizioloģiski un psiholoģiski iedarbojas uz cilvēka organismu, tomēr viss nav tik vienkārši, kā sākumā varētu šķist. Kas jāievēro iegūstot, marķējot un izplatot ēteriskās eļļas?
Juridiski padomi
06:00, 5. Mar. 2024
Viens no priekšnoteikumiem, lai saņemtu būvatļauju, ir būvieceres atbilstība vietējās pašvaldības teritorijas plānošanas dokumentiem – plānojumam, lokālplānojumam un detālplānojumam. Ko darīt situācijā, ja iecerētā būvniecība neatbilst pašvaldības teritorijas plānojumam? Vai, izstrādājot detālplānojumu, iespējams šo neatbilstību novērst un saņemt būvatļauju? Varbūt pareizais instruments ir lokālplānojums?
Juridiski padomi
06:00, 28. Feb. 2024
Darījumos ar juridiskām personām ierasts, ka pilnvarotie pārstāvji ir valdes locekļi, kas arī ir paraksttiesīgās personas. Taču nereti līgumos kā paraksttiesīgā persona un pilnvarotais pārstāvis tiek minēts “prokūrists”. Kas ir prokūrists? Kā kļūt par prokūristu, un kāds līgums jāslēdz? Kuros gadījumos iecelt prokūristu, nevis valdes locekli? Kādas tiesības, pienākumi un atbildība ir prokūristam?
Juridiski padomi
06:00, 26. Feb. 2024