Aizvadītajā gadā reģistrēti 9227 jauni uzņēmumi, bet likvidēti 14159. Salīdzinot ar 2021. gadu, kad tika fiksēts pēdējo 17 gadu zemākais jaunreģistrēto uzņēmumu skaits, pērnais gads nesis nelielu pieaugumu, tiesa, audzis arī likvidēto uzņēmumu skaits, liecina "Lursoft" apkopotā informācija.

"Lursoft" apkopotā informācija parāda, ka 2021. gadā likvidēto uzņēmumu bijis par teju 2,5 tūkst. vairāk nekā 2020. gadā. Nemainīgas gan palikušas nozares, kuru uzņēmumi visbiežāk likvidēti. Piektā daļa no visiem likvidētajiem uzņēmumiem saistīta ar tirdzniecības sektoru, aiz kura likvidēto uzņēmumu skaita ziņā seko būvniecība.

Uzņēmumu reģistrēšanas un likvidēšanas dinamika Latvijā

1.att_bez_virsraksta.JPG

Analizējot jaunu uzņēmumu reģistrēšanas dinamiku 2021. gadā pa mēnešiem, redzams, ka pērn, lai arī turpinājusies Covid-19 pandēmija un tās ierobežojošie pasākumi, nevienu mēnesi nav reģistrēts tik straujš jaunreģistrēto uzņēmumu kritums, kā tas bija 2020. gadā. Ja 2020. gada pirmajos mēnešos tika reģistrēts rekordliels jauno uzņēmumu skaits, tam pietuvojoties pat 1000 uzņēmumu atzīmei, turpmākie mēneši nesa strauju aktivitātes kritumu. Arī 2021. gadā atsevišķos mēnešos jaunreģistrēto uzņēmumu bijis mazāk nekā 2020. gada attiecīgajos mēnešos, taču to kopējais skaits gada ietvarā ir ar pozitīvu dinamiku.

Jaunu uzņēmumu reģistrēšanas dinamika pa mēnešiem

2.att_Bez_virsraksta-jaunuznemumi.JPG

"Lursoft" pētījums atklāj, ka 92% no visiem pagājušajā gadā reģistrētajiem ir sabiedrības ar ierobežotu atbildību. No tām 60,89% veido tieši mazkapitāla SIA. Teju trešdaļai no visām mazkapitāla SIA pamatkapitāls bijis tikai 1 eiro. 

2021. gadā reģistrētās mazkapitāla SIA sadalījumā pēc pamatkapitāla, %

grafiks_3.att_.JPG

Jāpiebilst, ka 2021. gada septembrī pirmo reizi reģistrēta sabiedrība ar ierobežotu atbildību, kuras pamatkapitāls ir mazāks par 1 eiro. "Lursoft" dati rāda, ka Saldū reģistrētā SIA “EliNord” reģistrētais un apmaksātais pamatkapitāls gan uzņēmuma reģistrēšanas brīdī, gan arī šobrīd ir 1 cents. Uzņēmuma sniegtā informācija liecina, ka tam pieder viena struktūrvienība – "Narvesen" tirdzniecības vieta Liepājas centrā.

Kopējā pamatkapitāla dinamika

Salīdzinot ar gadu iepriekš, pērn par 171,3 milj. eiro palielinājies jaunreģistrēto uzņēmumu kopējais pamatkapitāls. Dati rāda, ka reģistrēto jauno uzņēmumu kopējais pamatkapitāls uz reģistrēšanas brīdi veidoja 243,49 milj. eiro, aprēķinājis "Lursoft". Vairāk nekā pusi no šīs summas veido novembrī reģistrētais SIA “JT offices”. Pamatkapitāla rekordista patiesais labuma guvējs ir Arvydas Avulis, kuram patiesā labuma guvēja statuss šobrīd reģistrēts deviņos Latvijas uzņēmumos. To vidū ir SIA “Jaunā Teika”, SIA “Jaunā Teika offices”, SIA “Jaunā Teika AUSMA” u.c. Tieši pēdējie divi uzņēmumi arī ir pērn reģistrētā SIA “JT offices” kapitāldaļu turētāji.  

SIA “JT offices” pamatkapitāls arī izskaidro ievērojamo starpību starp 2021. un 2020. gadā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitāla apjomu to reģistrēšanas brīdī, jo vēl gadu iepriekš lielākais reģistrētais uzņēmums bijis SIA “Orkla Biscuit Production”. Tā pamatkapitāls reģistrēšanas brīdī bija 10 milj. eiro, kas gan dibināšanas gada laikā palielināts līdz 20 milj. eiro. 

TOP 5 lielākie 2021. gadā reģistrētie uzņēmumi (pēc reģistrētā pamatkapitāla uz reģistrēšanas brīdi):

  • SIA “JT offices”: 130,24 milj. eiro pamatkapitāls (Rīga);
  • AS “CI Holding” (reģistrēts ar nosaukumu AS “Granit 89”): 9,60 milj. eiro pamatkapitāls (Rīga);
  • SIA “DAEM Research”: 8,96 milj. eiro pamatkapitāls (Jūrmala);
  • SIA “Tomra Collection Latvia”: 7,00 milj. eiro pamatkapitāls (Rīga);
  • SIA “RB ELG”: 4,55 milj. eiro pamatkapitāls (Rīga).

Jaunreģistrētie uzņēmumi

Neskatoties uz ekonomikas attīstības tempa piebremzēšanos, dažādiem ierobežojumiem un nenoteiktību par turpmāko, tas nav bijis šķērslis daudziem topošajiem uzņēmējiem realizēt ideju par savu uzņēmumu. "Lursoft" aprēķinājis, ka no 9,9 tūkst. fizisko personu, kam 2021. gadā reģistrētas daļas jaunreģistrētos uzņēmumos, 5,2 tūkst. personu tas bijis līdz šim pirmais uzņēmums. Kamēr vairāk nekā 5 tūkst. fizisko personu 2021. gadā spēruši pirmo soli biznesā, netrūkst arī uzņēmēju, kuri drosmīgi izpleš savu uzņēmējdarbību, dibinot pat vairākus uzņēmumus vienlaikus.

Līderi šajā ziņā pagājušajā gadā bijuši Kristaps Krūmiņš un Jānis Brikmanis, kuri reģistrējuši septiņus jaunus uzņēmumus, sešus no tiem – kopīgi. Visus kopīgos uzņēmumus abi uzņēmēji reģistrējuši 13. decembrī, tiem norādot kopīgu juridisko adresi Uriekstes ielā 2A-22, Rīgā. Pēc "Lursoft" pieejamās informācijas, šajā adresē šobrīd reģistrēti kopumā 15 uzņēmumi. 

Fiziskās personas, kuras 2021. gadā reģistrējušas visvairāk jaunus uzņēmumus:

  • Kristaps Krūmiņš: 7 uzņēmumi;
  • Jānis Brikmanis: 7 uzņēmumi;
  • Mihails Anoško: 6 uzņēmumi;
  • Nauris Bikovs: 5 uzņēmumi;
  • Uldis Miļūns: 5 uzņēmumi. 

Ārvalstnieku reģistrētie jaunie uzņēmumi Latvijā

Ārvalstnieku ieguldījumu apjoms Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālos 2021. gadā sarucis, liecina "Lursoft" apkopotā informācija. Ja 2020. gada beigās tie Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos bija ieguldījuši 7,67 mljrd. eiro, tad pagājušā gada laikā uzkrātās summas apjoms sarucis par 248,62 milj. eiro, kas liecina, ka pērn ārvalstnieki no Latvijas uzņēmumu pamatkapitāliem izņēmuši lielākas summas nekā ieguldījuši. Tomēr, neskatoties uz uzkrātās summas kritumu, "Lursoft" dati rāda, ka ārvalstnieki nav zaudējuši interesi par jaunu uzņēmumu dibināšanu Latvijā.

"Lursoft" aprēķinājis, ka no visiem pērn dibinātajiem uzņēmumiem 1110 gadījumos kā viens no dalībniekiem reģistrēts ārvalstnieks. Visbiežāk jaunus uzņēmumus Latvijā dibinājušas personas no Krievijas (375 personas), Igaunijas (124 personas) un Lietuvas (120 personas). Salīdzinot ar gadu iepriekš, kad ārvalstnieki Latvijā reģistrēja 1046 jaunus uzņēmumus, 2021. gadā palielinājies personu skaits no Krievijas, kas veikušas ieguldījumus jaunreģistrētajos uzņēmumos. 2020. gadā jaunus uzņēmumus Latvijā reģistrēja 241 persona no Krievijas.