2023.gada 1.janvārī stājās spēkā grozījumi publiskos iepirkumus regulējošajos normatīvajos aktos, informē Centrālā finanšu un līgumu aģentūra, pamatojoties uz Iepirkumu uzraudzības biroja izstrādātajiem skaidrojumiem "Kandidātu un pretendentu izslēgšanas noteikumi".

Publisko iepirkumu likuma (PIL) 42.pantā paredzēta izslēgšanas iemeslu pārbaudes kārtība, ar kuru noteikts, ka izslēgšanas iemesli pārbaudāmi iepirkuma un iepirkuma procedūras norises posmā. PIL 42.panta 10.daļā noteikta konkrēta pārbaudes kārtība. Attiecībā uz iepirkuma līguma izpildes posmu PIL paredzēti nosacījumi, kad izslēgšanas iemesli līguma izpildes posmā pārbaudāmi noteiktiem subjektiem to nomaiņas/piesaistes brīdī.

PIL 62.panta noteikumi regulē iepirkuma līguma izpildē iesaistītā personāla un apakšuzņēmēju nomaiņu un jauna personāla un apakšuzņēmēju piesaisti. Iepirkuma procedūrā izraudzītais pretendents (iepirkuma līguma vai vispārīgās vienošanās puse), saskaņojot ar pasūtītāju, var veikt piedāvājumā norādītā personāla un apakšuzņēmēju nomaiņu un iesaistīt papildu apakšuzņēmējus iepirkuma līguma izpildē. Attiecīgi var tikt nomainīts:piedāvātais apakšuzņēmējs, kura darbu vērtība ir vismaz 10 000 eiro, apakšuzņēmējs, uz kura iespējām balstās, kā arī piesaistīts jauns apakšuzņēmējs.

Arī gadījumā, ja iepirkuma līgums noslēgts līdz 2022.gada 31.decembrim, jāņem vērā, ka, nomainot apakšuzņēmējus vai piesaistot jaunus apakšuzņēmējus līguma izpildes posmā, izslēgšanas iemeslu pārbaudi apakšuzņēmējiem veic saskaņā ar tiem likuma noteikumiem, kas ir spēkā pārbaudes veikšanas dienā.

Minētais nozīmē, ka neatkarīgi no līgumā paredzētās kārtības izslēgšanas noteikumi ir pārbaudāmi atbilstoši PIL 42.panta "jaunajai" redakcijai un pārbaude veicama tiem apakšuzņēmējiem, kuru darbu vērtība ir vismaz 10 000 eiro. Pasūtītājs var informēt par minētās kārtības maiņu visus piegādātājus, ar kuriem noslēgto līgumu izpilde tiek turpināta pēc 2022.gada 31.decembra, vai veikt atbilstošus grozījumus noslēgtajos līgumos.