Pēc Latvijas Kartogrāfu un ģeodēzistu asociācijas (LKĢA) iniciatīvas 12.jūnijā norisinājās pirmā darba grupas sapulce, kas veltīta ambiciozam mērķim ar potenciāli tālejošām sekām gan ar ģeotelpisko datu ieguvi un apstrādi saistītās jomās, gan Latvijas ekonomikā kopumā. Tā būtu jaunas tautsaimniecības nozares – ģeotelpiskās informācijas nozares – izveide.
Bez idejas iniciatoriem sēdē bija pulcējušies pārstāvji no dažādām gan sabiedriskajām, gan valsts organizācijām un izglītības iestādēm – Ekonomikas ministrijas, Aizsardzības ministrijas, Valsts zemes dienesta, Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras, Latvijas Mērnieku biedrības, Rīgas Tehniskās universitātes, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes un citām.
Sēdes ievadā LKĢA valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Rutkovskis iepazīstināja ar idejas rašanos un pamatojumu. Mūsdienās ar ģeotepisko datu ieguvi un apstrādi ir saistīts daudz plašāks profesiju loks kā senāk – tie vairs nav tikai mērnieki, ģeodēzisti un kartogrāfi. “Ja runājam par nozares tvērumu, manuprāt, tam būtu jāaptver pilnīgi visas ar ģeotelpiskajiem datiem saistītās profesijas – ieskaitot tālizpētes veicējus, datu turētājus, apstrādātājus,” norādīja M. Rutkovskis.
Nozares izveide LKĢA ieskatā nozīmētu dažādus vērtīgus ieguvumus ne tikai pašā nozares iekšienē esošajiem, bet arī sabiedrībai kopumā. Nozares dalībniekiem tas palīdzētu gūt vienotu izpratni par ģeotelpiskajiem datiem, nodrošināt godīgāku konkurenci, dotu iespēju slēgt nozares ģenerālvienošanos (piemēram, par minimālo darba samaksu, līdzīgi būvniecības nozarei), savukārt sabiedrībai nodrošinātu labklājību, kas balstīta visaptverošos ģeotelpiskajos datos un viegli pieejamā ģeotelpiskajā informācijā, jaudīgāku pienesumu valsts ekonomikai un augstāku ģeopratību.
Patlaban dažādu ministriju pārziņā ir izkaisīti normatīvie akti, kas regulē ģeotelpiskās informācijas radīšanu un apstrādi, līdzīgi arī ar ģeotelpisko informāciju saistītās profesijas, darbības un apakšnozares ir izmētātas pa NACE klasifikāciju. LKĢA piedāvājums ir “izvilkt” no šīm dažādajām nišām ārā visu, kas attiecas uz ģeotelpiskās informācijas radīšanu un apvienot to zem vienas nozares “cepures”. Jāņem vērā, ka, saskaņā ar dažādu globālo tirgus izpētes kompāniju prognozēm, gan tuvā, gan vidējā termiņā šajā jomā gaidāma ļoti strauja izaugsme.
M. Rutkovskis apliecināja, ka LKĢA, piesaistot palīgos studentus, iecerējusi veikt arī citu Eiropas valstu pieredzes izpēti, gūstot priekšstatu par to, kādā attīstības stadijā ģeotelpiskās informācijas nozare ir šajās zemēs. “Tas ir viens no svarīgajiem jautājumiem, uz ko jāatbild – ko un kā dara citi? Mums nav jāizgudro divritenis, mēs varam mācīties no labākajiem piemēriem,” sacīja LKĢA vadītājs.