Lai nodrošinātu iedzīvotājiem ērtāku piekļuvi saviem veselības datiem neatkarīgi no atrašanās vietas Eiropas Savienības (ES) teritorijā un veicinātu veselības datu izmantošanu zinātniskos un sabiedrības veselības nolūkos, 2025.gada 26.martā stājās spēkā regula 2025/327 par Eiropas veselības datu telpu, kas tiks ieviesta pakāpeniski turpmāko piecu gadu laikā, informē Veselības ministrija.

Eiropas veselības datu telpa ir nozīmīgs solis ikvienam ES iedzīvotājam, paredzot nākamo piecu gadu laikā savietot ES dalībvalstu veselības informācijas sistēmas. Piemēram, ja persona saņems medicīnisko aprūpi citā ES valstī, veselības aprūpes speciālisti varēs piekļūt pacienta medicīniskajai informācijai, samazinot nevajadzīgu izmeklējumu un testu dublēšanos, tādējādi uzsākot ātrāku nepieciešamo ārstniecības procesu. Pirmais posms ir svarīgs primārās veselības datu sistematizēšanā, tādēļ 2024.gada nogalē tika izveidots SIA “Latvijas Digitālās veselības centrs”, lai sekmīgāk nodrošinātu veselības datu apriti un ieviestu datu standartizēšanu.

Latvijas iedzīvotāji jau šobrīd var izmantot  pārrobežu datu apmaiņas priekšrocības, jo ar Latvijā izrakstītu e-recepti iespējams zāles iegādāties arī citās ES dalībvalstīs, tostarp  Igaunijā, Lietuvā, Polijā, Čehijā, Spānijā un Portugālē. Savukārt Latvijas pacientu medicīniskie pamatdati ir pieejami ārstniecības iestādēm Igaunijā, Nīderlandē, Francijā, Maltā, Spānijā un Portugālē, pakāpeniski paplašinot sadarbības valstu loku. 

Galvenie regulas elementi būs veselības datu primārā izmantošana un datu sekundārā izmantošana. Primārā datu izmantošana paredzēs pacientu tiesību paplašināšanu un tehniskās infrastruktūras izveidi, nodrošinot veselības aprūpes sniedzēju pieslēgšanos Eiropas veselības datu telpai. Sekundārā datu izmantošana reglamentēs datu piekļuves iespējas pētniecībai, inovācijām un sabiedrības veselības analīzei. 

Regula paredz, ka dalībvalstīm līdz 2027.gada 26.martam jāizveido digitālās veselības iestādes un nacionālie kontaktpunkti, kā arī jāpieņem normatīvie akti, kas nodrošinātu regulas efektīvu ieviešanu. Latvijā digitālās veselības iestāde ir SIA "Latvijas Digitālās veselības centrs, savukārt nacionālais kontaktpunkts, kas sniedz informāciju par valsts veselības aprūpes sistēmu un pārrobežu veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas kārtību, ir Nacionālais veselības dienests. 

Tāpat regula paredz, ka līdz 2031.gada martam tiks paplašinātas datu sekundārās iespējas un visas regulā aptvertās elektronisko veselības ierakstu sistēmas (medicīniskie attēli, laboratorijas pārbaudes, slimnīcu izraksti) tiks sertificētas atbilstoši standartiem.