Lai attīstītu kriptoaktīvu nozari un kapitāla tirgus dinamiku Latvijā, rosina veikt izmaiņas likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, turpmākos 3 gadus, no 2025.gada 1.janvāra līdz 2027.gada 31.decembrim, nepiemērot ārvalsts nodokļa maksātājam (nerezidentam) kriptoaktīvu atsavināšanas ienākumam 3% likmi no izmaksātās atlīdzības apmēra, informē Ekonomikas ministrija (EM).
Izslēdzot 3% likmes piemērošanu nerezidentu ienākumam no kriptoaktīvu atsavināšanas, tiek prognozēts, ka Latvijā tiks piesaistīti vairāki kriptoaktīvu nozares uzņēmumi – laika periodā no 2025. līdz 2027.gada 31.decembrim tiks izveidotas vismaz 100 jaunas labi apmaksātas darba vietas kriptoaktīvu nozarē, līdz ar to vismaz 7 milj. eiro tiks nomaksāti darbaspēka nodokļos.
Lai novērtētu rosināto grozījumu efektivitāti, grozījumi paredz uzdevumu EM līdz 2027.gada 31.jūlijam iesniegt Ministru kabinetam ziņojumu par tiesiskā regulējuma ietekmi uz kriptoaktīvu tirgus attīstību Latvijā – nodokļu ieņēmumus, piesaistīto finansējumu un jaunradītās darba vietas nerezidentu kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējiem.
Iedzīvotāju ienākuma nodokļa 3% likme no publiskā apgrozībā esošu kriptoaktīvu atsavināšanas ienākuma Latvijā noteikta ar 2019.gadu, kas attiecīgi pasliktina Latvijas konkurētspēju starp kaimiņvalstīm – pēc Finanšu ministrijas datiem šāda procentlikme Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs tiek piemērota tikai Spānijā.
Šobrīd šīs likmes piemērošana attur nerezidentu kriptoaktīvu pakalpojuma sniedzējus saņemt darbības atļauju Latvijā, jo tiek piemērots dubultais nodoklis, proti, visiem kriptoaktīvu darījumiem, kas no Latvijas tiks veikti ar ārzemju klientiem, būs jāietur 3% likme no atsavināšanas darījuma summas, kā arī jāmaksā savās mītnes zemē attiecīgais kapitāla pieauguma nodoklis.
Latvija pēdējos gadus ir aktīvi strādājusi, lai uzlabotu uzņēmējdarbības vidi kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējiem, kā arī lai padarītu Latviju par pievilcīgu valsti starptautiskiem kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējiem, kuriem nepieciešama kriptoaktīvu pakalpojumu sniegšanas atļauja ES. Saskaņā ar Kriptoaktīvu pakalpojumu likumu, kas stājies spēkā 2024.gada 30.jūnijā, lai saņemtu šādu pakalpojumu sniegšanas atļauju, kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējam ir jāiesniedz pieteikums Latvijas Bankai (LB). LB ir nozīmēta par uzraudzības un kontroles institūciju kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējiem. Šādi pakalpojumu sniedzēji, sākot no 2024.gada 30.decembra, var saņemt kriptoaktīvu pakalpojumu sniegšanas atļauju jebkurā ES valstī un sniegt pakalpojumus visā ES bez papildu atļauju saņemšanas katrā atsevišķā dalībvalstī. Līdz ar to pašlaik vairāki kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzēji, kas uzskatāmi par tirgus līderiem vispasaules mērogā, izskata iespēju darbības atļauju saņemt tieši Latvijā, kā rezultātā Latvijai ir potenciālas iespējas piesaistīt ievērojamu skaitu lielu kriptoaktīvu tirgus spēlētāju un kļūt par šīs nozares centru ES, līdzīgi kā Lietuva to ir izdarījusi maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas nozarē.
Grozījumi vēl jāpieņem Saeimā.