Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2021.gada februārī gada griezumā preču eksporta vērtība faktiskajās cenās pieauga par 7,5%. Savukārt preču importa apjomi pieauga mērenāk – par 2%. Līdz ar to arī tirdzniecības deficīts bija ievērojami mazāks nekā pirms gada, informē Ekonomikas ministrija.

Pēc krituma 2021.gada janvārī, februārī eksporta vērtība palielinājās lielākajā daļā preču grupu. Straujāk pieauga koksnes un tās izstrādājumu, minerālo produktu, graudaugu kultūru un farmācijas produktu eksports. Savukārt gada griezumā samazinājās dzelzs, tērauda un to izstrādājumu, sauszemes transportlīdzekļu, dzērienu un tabakas izstrādājumu eksports.

Februārī gada griezumā, līdzīgi kā kopējais eksports, pieauga preču eksporta vērtība uz Eiropas Savienības (ES) valstīm – par 6,6%. Eksports uz ES valstīm straujāk pieauga uz Lietuvu (minerālie un farmācijas produkti), Dāniju (koksne), Nīderlandi (jaukti ķīmiskie produkti un koksne), Somiju (minerālie produkti un eļļas augu sēklas) un Vāciju (organiskie ķīmiskie savienojumi un eļļas augu sēklas), bet samazinājās uz Zviedriju (jaukti ķīmiskie produkti) un Igauniju (koksne).

Vienlaikus nedaudz pieauga eksports arī uz NVS valstīm – par 1,9%. Būtiskāk eksporta vērtība palielinājās uz Krieviju (farmācijas produkti un mehānismi), bet samazinājās uz Kirgizstānu (farmācijas produkti).

Februārī strauji auga eksports uz pārējām valstīm – par 13,9%. Šajā valstu grupā straujāk eksporta vērtība pieauga uz Apvienoto Karalisti (koksne), Nigēriju (graudaugi) un ASV (koksne un elektroierīces), bet samazinājās uz Turciju (dzelzs un tērauds), Lībiju (graudaugi) un Ēģipti (dārzeņi).

Preču importa pieaugumu februārī gada griezumā veicināja koksnes un tās izstrādājumu, elektroierīču un iekārtu, kā arī mehānismu imports. Savukārt samazinājās dzērienu, dzelzs un tērauda, apavu un tabakas izstrādājumu importa vērtība.

Kopumā gada divos mēnešos eksports pārsniedza pagājušā gada apjomus par 3,2%. Savukārt importēts šajā laika posmā tika par 1% mazāk preču nekā pirms gada.

Eksporta attīstība 2021.gadā kopumā, līdzīgi kā kopējās ekonomikas perspektīvas, joprojām ir neskaidras vīrusa izplatības ierobežojošo pasākumu dēļ. Tomēr, pakāpeniski uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai, ko veicinās vakcinācija, ekonomiskā aktivitātes un eksporta apjomi pakāpeniski augs.