Vairāk nekā puse (56%) no PricewaterhouseCoopers (PwC) aptaujātajiem uzņēmumu finanšu direktoriem pasaulē, prognozē viņu biznesa atgriešanos normālā režīmā trīs mēnešu laikā, ja Covid-19 pandēmija un ar to saistītie ierobežojumi beigtos tagad. Turklāt 20% no tiem biznesa atgriešanos normālā režīmā prognozē mazāk nekā mēneša laikā.

Izplatoties koronavīrusa uzliesmojumam, finanšu vadītāji visā pasaulē proaktīvi veic pasākumus, lai ierobežotu izmaksas un sagatavotu savus uzņēmumus ekonomikas izaugsmes palēninājumam. PwC veidotajā “PwC's Covid-19 CFO Pulse” aptaujā tika noskaidrots 824 pasaules finanšu vadītāju viedoklis par Covid-19 ietekmi uz uzņēmējdarbību.

Aptaujā tika noskaidrots, ka 73% finanšu vadītāju ir nobažījušies par Covid-19 radītajām sekām uzņēmējdarbībā. Turklāt tikai 45% plāno izmantot valsts sniegtās atbalsta iespējas uzņēmumiem, piemēram, nodokļu samaksas atlikšana vai nodokļu samaksas termiņu pagarināšana. Tikai 9% atzīst, ka Covid-19 būtiski neietekmē viņu uzņēmumu, lai arī situācija tiek nepārtraukti uzmanīta.

"Covid-19 ārkārtējā situācija ir radījusi jaunus izaicinājumus uzņēmumiem visā pasaulē, un ir interesanti apskatīt galvenās aktivitātes, kuras tiek plānotas to sekmīgai darbības turpināšanai. 77% finanšu vadītāju ir uzsākuši uzņēmuma izmaksu samazināšanu, lai gan tikai 48% ir veikuši uzņēmumu finanšu plānu pārskatīšanu. Šāda pieeja liecina, ka finanšu vadītāji nopietni uztver Covid-19 ietekmi un ir gatavi ļoti ātri pieņemt lēmumus par uzņēmuma darbības optimizāciju. Tāpat būtiski, ka 65% uzņēmumu plāno atlikt vai pilnībā atteikties no kapitālietilpīgu projektu realizācijas. Šīs ir sliktas ziņas kompānijām, kuras darbojas būvniecības un B2B nozarēs, jo iepriekšminētie lēmumi atstās negatīvu ietekmi uz šo nozaru uzņēmumu darbību arī vidējā termiņā. Šiem uzņēmumiem vajadzētu būt skaidri izstrādātiem vairākiem nākotnes attīstības modeļiem (pozitīvais, reālistiskais un negatīvais), un, atkarībā no situācijas tālākās attīstības, attiecīgi veikt plānoto darbību kopumu. Tas ļaus uzņēmumam ātri reaģēt uz izmaiņām tirgū un pielāgot savu darbību jaunajiem apstākļiem.” norāda PwC Biznesa konsultāciju nodaļas direktors Raimonds Dauksts.

Finanšu vadītāji norāda arī uz Covid-19 ietekmi darbaspēka jomā. 45% aptaujāto finanšu vadītāju uzskata, ka ir samazinājusies darbinieku produktivitāte attālināta darba iespēju trūkuma dēļ. Savukārt 42% respondentu paredz darbinieku dīkstāvi vai atlaišanu (28%).