2024.gada 1.ceturksnī, salīdzinot ar 2023.gada 1.ceturksni, iekšzemes kopprodukts (IKP) pēc sezonāli un kalendāri nekoriģētajiem datiem salīdzināmajās cenās ir palielinājies par 0,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati. Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, pēc sezonāli un kalendāri koriģētajiem datiem salīdzināmajās cenās IKP pieaudzis par 0,9%.

Faktiskajās cenās IKP 1.ceturksnī bija 9,3 mljrd. eiro.

Ražošanas aspekts

2024.gada 1.ceturksnī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu kopējā pievienotā vērtība samazinājusies par 0,2%, pakalpojumu nozarēm saglabājoties iepriekšējā gada līmenī, bet ražojošām nozarēm samazinoties par 1,1%.

Lauksaimniecības nozarē novērots pieaugums par 1,7%, ko ietekmēja pieaugums augkopības nozarē (par 14,6%) un kritums lopkopībā (par 2,5%). Zivsaimniecības nozarē vērojams kāpums par 14,2%, kā arī palielinājumu par 4,8% uzrādījusi mežsaimniecības un mežizstrādes nozare.

Dažādu ārēju un iekšēju ietekmējošo faktoru rezultātā ilgstošs lejupslīdes periods (apjomu kritums septīto ceturksni pēc kārtas) iestājies apstrādes rūpniecībā, kas samazinājusies par 5,3%. To ietekmēja kritums lielākajā apstrādes rūpniecības nozarē – koksnes un koka izstrādājumu ražošanā – par 1,5%. Kritums vērojams arī gatavo metālizstrādājumu ražošanā (par 11,5%), nemetālisko minerālu ražošanā (par 11,2%), elektrisko iekārtu ražošanā (par 3,6%), kā arī datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā (par 16,8%). Savukārt apstrādes rūpniecību pozitīvi ietekmēja pieaugums tās otrajā lielākajā nozarē – pārtikas produktu ražošanā – par 1,8%. Ražošanas apjomi kāpuši arī ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanas nozarē (par 9,2%).