Mazumtirdzniecības apgrozījuma kāpuma temps jūlijā nedaudz samazinājās, salīdzinājumā ar iepriekšējiem diviem mēnešiem un bija par 4,3% lielāks nekā iepriekšējā gada jūlijā (neizlīdzināti dati salīdzināmajās cenās), informē Ekonomikas ministrija.

Šā gada janvārī–jūlijā mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 2,5%. Nepārtikas preču mazumtirdzniecība pieauga par 1,7%, pārtikas preču tirdzniecība par 0,4%, savukārt degvielas mazumtirdzniecība par 8,9 %.

Jūlijā nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums gada griezumā pieauga par 5,4%, nodrošinot lielāko daļu devuma kopējā tirdzniecībā. Jūlijā visstraujāk pieauga ziedu, augu, sēklu, mēslošanas līdzekļu, istabas dzīvnieku un to barības mazumtirdzniecība (par 27%) un mājsaimniecības elektroierīču mazumtirdzniecība specializētajos veikalos (par 18%). Pieauga arī mājsaimniecības piederumu mazumtirdzniecība specializētajos veikalos (par 9%). Apģērbu, apavu un ādas izstrādājumu mazumtirdzniecība pieauga par 8%. Visstraujākais sarukums bija sporta preču un spēļu mazumtirdzniecībā (par 18%) un kultūras preču un atpūtai paredzētu preču mazumtirdzniecībā  specializētajos veikalos (par 14%). Tas lielā mērā skaidrojams ar ierobežojumiem, kas attiecas uz sporta un kultūras pasākumu rīkošanu. Pašlaik publiskus pasākumus var apmeklēt personas, kas ir vakcinētas pret Covid-19, to pārslimojušas vai pirms pasākuma veikušas Covid-19 testu, un tā rezultāts ir negatīvs.

Sadalījumā pa tirdzniecības vietām, vienlīdz strauji pieauga gan tirdzniecība stendos un tirgos, gan mazumtirdzniecība ārpus veikaliem, stendiem un tirgiem (attiecīgi par 21% un 23%). Iedzīvotāji vairāk izmantoja iepirkšanās iespējas pa pastu vai internetā (pieaugums par 28%). Sarukums bija vērojams tikai pārējā mazumtirdzniecībā ārpus veikaliem, stendiem un tirgiem (par 9%) un lietotu preču mazumtirdzniecības kategorijā (par 8%), kas būtu skaidrojams ar lielo iepirkšanās bumu aprīlī un maijā, kad pēc lietotu preču veikalu atvēršanas, iedzīvotāji steidza izdarīt savus atliktos pirkumus.  

Pārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījuma izmaiņas jūlijā bija līdzīgas kā iepriekšējos divus mēnešus un nedaudz saruka (par 1%).

Degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums degvielas uzpildes stacijās jūlijā pieauga un bija par 12,2% augstāks nekā 2020. gada jūlijā.

Jūlijā uzņēmējdarbības konfidences rādītāji mazumtirdzniecībā pieauga un 1/3 mazumtirgotāju norādīja, ka viņu saimniecisko darbību būtiski ierobežo Covid-19 pandēmijas ietekme (janvārī tādu bija 55%). Lai gan uzņēmēju noskaņojums uzlabojies, tomēr arī turpmākā situācija mazumtirdzniecībā būs atkarīga no Covid-19 pandēmijas tālākās attīstības un ar to saistīto ierobežojumu noteikšanas.