2024.gada decembrī, salīdzinot ar 2023gada decembri, vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 0,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis saruka par 2,2%, savukārt eksportētajai produkcijai palielinājās par 2,2%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas palielinājās par 2,8%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 1,8%.

Ražotāju cenu līmeni gada laikā visvairāk ietekmēja cenu pieaugums koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā, atsevišķu pārtikas produktu ražošanā, kā arī atkritumu savākšanā, apstrādē un izvietošanā un materiālu pārstrādē. Pazeminoša ietekme bija cenu samazinājumam elektroenerģijas, gāzes apgādes, siltumapgādes un gaisa kondicionēšanas nozarē, kā arī poligrāfijā un ierakstu reproducēšanā.

23_01_2025_2.png

2024.gada decembrī, salīdzinot ar 2024.gada novembri, ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 0,3%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis pieauga par 0,3%, eksportētajai produkcijai – par 0,2%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenu līmenis samazinājās par 0,1%, bet eksportam uz ārpus eirozonas valstīm palielinājās par 0,5%.

Paaugstinoša ietekme uz kopējo ražotāju cenu līmeni mēneša laikā bija cenu pieaugumam koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā, datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā, kā arī elektroenerģijas, gāzes apgādes, siltumapgādes un gaisa kondicionēšanas nozarē. Pazeminoša ietekme bija cenu samazinājumam poligrāfijā un ierakstu reproducēšanā.

2024.gada 12 mēnešu vidējais ražotāju cenu līmenis salīdzinājumā ar 2023.gada 12 mēnešu vidējo līmeni Latvijas rūpniecībā samazinājās par 3,8%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis samazinājās par 6,7%, eksportētajai produkcijai – par 1%, tajā skaitā eksportam uz eirozonas valstīm cenu līmenis saruka par 1,3 %, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 0,7 %.

Lielākā ietekme uz 12 mēnešu vidējo ražotāju cenu līmeni bija cenu samazinājumam elektroenerģijas, gāzes apgādes, siltumapgādes un gaisa kondicionēšanas nozarē, kā arī koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā. Paaugstinoša ietekme bija cenu palielinājumam atkritumu savākšanā, apstrādē un izvietošanā; materiālu pārstrādē, kā arī farmaceitisko pamatvielu un farmaceitisko preparātu ražošanā.