Eiropas Komisija (EK) savās jaunākajās, 2020. gada rudens prognozēs, samazinājusi Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) krituma prognozi 2020. gadam no vasarā prognozētajiem 7% līdz 5,6%. Attiecīgi ekonomikas izaugsmes prognoze nākamajam gadam ir nedaudz pazemināta, un iepriekš sagaidītās 6,4% izaugsmes vietā tagad 2021. gadā tiek prognozēts IKP pieaugums par 4,9%.

Līdzīga situācija ir arī pārējās Baltijas valstīs un Eiropas Savienībā (ES) kopumā, kur ekonomikas kritums šogad izrādījies ne tik krass, kā tika prognozēts Covid-19 krīzes sākumā. Lietuvai šim gadam prognozētais IKP kritums ir samazināts no 7,1% līdz 2,2%, bet Igaunijai – no 7,7% līdz 4,6%. ES ekonomikai kopumā EK šim gadam paredz 7,4% kritumu, salīdzinot ar vasarā prognozētajiem 8,3%.

EK jaunākajās prognozēs vēl nav ietverti pēdējie dati par šā gada trešo ceturksni, kas parāda, ka Latvijas IKP salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni palielinājies par 6,6% pēc sezonāli un kalendāri izlīdzinātiem datiem, kamēr EK savās prognozēs bija paredzējusi tikai 0,5% pieaugumu. Attiecīgi gada griezumā Latvijas IKP trešajā ceturksnī ir samazinājies par 3,1%, kamēr EK prognozēs bija sagaidīts 8,7% kritums. Līdz ar to arī 2020. gadā kopumā Latvijas IKP samazinājums būs vēl mazāks, nekā paredzēts tikko publiskotajās EK prognozēs. Līdzīgi arī ES kopumā EK trešajam ceturksni bija paredzējusi 9,3% pieaugumu, kamēr provizoriskie ES statistikas biroja Eurostat dati uzrāda nedaudz straujāku pieaugumu 12,1% apmērā.

EK norāda, ka koronavīrusa izplatība Latvijā šā gada pirmajā pusē bijusi zemāka un ierobežojošie pasākumi maigāki nekā lielākajā daļā ES valstu, nodrošinot strauju ekonomikas atgūšanos pēc otrajā ceturksnī piedzīvotā krituma. Arī nodarbinātība samazinājusies tikai par 4,2%, pateicoties arī valdības piešķirtajiem dīkstāves pabalstiem uzņēmējiem.

Vienlaikus, ņemot vērā to, ka ekonomikas kritums šogad būs bijis mazāks nekā sākotnēji sagaidīts, arī 2021. gadā ekonomikas atgūšanās vairs nebūs tik strauja. Latvijas IKP pieauguma prognoze 2021. gadam ir pazemināta no 6,4% līdz 4,9%, Lietuvai – no 6,7% līdz 3%, bet Igaunijai – no 6,2% līdz 3,4%. Līdzīgi arī ES kopumā ekonomikas izaugsme būs lēnāka nekā tika prognozēts šā gada vasarā – 4,1% iepriekš paredzēto 5,8% vietā.

Latvijas ekonomikas izaugsmi, pēc EK prognozēm, 2021. gadā nodrošinās spēcīgāks privātais patēriņš, arī iedzīvotājiem aktīvāk izmantojot uzkrājumus, savukārt investīcijas veicinās spēcīgā privātā sektora konfidence un Rail Baltica projekta uzsākšana. Vienlaikus eksporta atgūšanās var būt lēnāka, ņemot vērā tikai mēreno izaugsmes atjaunošanos eksporta tirgos un krīzes negatīvo ietekmi uz tūrisma un transporta pakalpojumu eksportu.

Pēc pēdējām korekcijām EK IKP pieauguma prognoze Latvijai 2021. gadam ir ļoti tuva Finanšu ministrijas šā gada jūnija prognozei, kas nākamgad paredz IKP pieaugumu par 5,1%. Vienlaikus jāņem vērā, ka Covid-19 straujās izplatības ietekmē gan ES, gan Latvijas ekonomikas perspektīvas pēdējo nedēļu laikā arvien pasliktinās un ekonomikas attīstība nākamgad vistiešāk būs atkarīga no tā, cik ātri un efektīvi izdosies ierobežot slimības izplatību, vienlaikus maksimāli atbalstot krīzes skartās nozares un iedzīvotājus.