5 tendences uzņēmumu darbībā 2024.gadā
2024-01-08
Viesturs Slaidiņš, "Jumis Pro" vadītājs
Jauns gads mūsu dzīvē ierasti ienāk ar jaunām cerībām, sapņiem un arī ar tikai tam raksturīgām tendencēm. Šis gads nebūs izņēmums, un jau tagad izkristalizējas svarīgākie attīstības virzieni Latvijas uzņēmējdarbības vidē. Aplūkojam piecus nozīmīgākos!
Rēķini kļūst elektroniski
Ministru kabinets (MK) 2021.gada 12.oktobrī izskatīja un atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) sagatavoto informatīvo ziņojumu par attaisnojuma dokumentu un preču piegādes dokumentu elektroniskās aprites sistēmas ieviešanu. Ziņojumā paustā koncepcija paredz no 2025.gada 1.janvāra ieviest elektronisku rēķinu (e-rēķinu) izmantošanu kā obligātu apritē starp komersantiem, kā arī starp komersantiem un valsts un pašvaldību iestādēm. Ja vien pēdējā brīdī netiks veiktas korekcijas koncepcijā, tad uzņēmumiem un publiskajam sektoram atlicis viens gads, lai pilnībā pārietu uz mašīnlasāmu rēķinu apriti. Tas nozīmē atbilstošu grāmatvedības sistēmu ieviešanu tiem, kuriem tādas vēl nav, un nepieciešamo prasmju apgūšanu. Šis process sagaida vairāk nekā pusi Latvijas uzņēmumu un iestāžu. Pērnā gada nogalē veiktajā pētījumā “Vadītāja digitālais portrets” tika noskaidrots, ka šobrīd e-rēķinu aprite funkcionē aptuveni 42-46% Latvijas uzņēmumu un iestāžu, galvenokārt lielajos, daudzus cilvēkus nodarbinošajos. Savukārt mazo un vidēju uzņēmumu vidū joprojām ir populāri elektroniski sagatavoti, taču PDF formātā saglabāti un pa e-pastu vai saziņas lietotnēm nosūtīti dokumenti. Līdz ar to šajā jomā uzņēmējiem būs darba pilnas rokas.
Dati tikai mākonī
Mākoņpakalpojumi uzņēmumu dienaskārtībā lielākā vai mazākā mērā figurējuši vismaz pēdējos 10 gadus, taču šis varētu būt pēdējais gads, kad par tiem tiek runāts tendenču kontekstā. Proti, 2024.varētu būt tas gads, kad pāreja uz mākoņpakalpojumiem biznesa pasaulē tiks pabeigta pilnībā, un dažādu programmu lokālās, datorā vai uzņēmuma serverī glabātās versijas «atmirs». Jau šobrīd programmu izstrādātāji lielākoties fokusējas uz mākoņservisu pilnveidošanu, lokālās versijas atstājot novārtā. Sagaidāms, ka ļoti drīzā nākotnē tās vairs vispār nesaņems uzlabojumus un drošības atjauninājumus, un lietotāji faktiski būs spiesti izvēlēties mākoņpakalpojumu, lai varētu izmantot jaunākās iespējas un drošākos risinājumus.
Mazo un vidējo uzņēmēju aptauja “Baltic Business Outlook”, ko “SEB banka” Baltijas valstīs veic kopš 2014.gada, atklāj būtiskas atšķirības uzņēmēju attieksmē ekonomiski strauji augošajā Lietuvā un pagaidām mazāk sekmīgajā Latvijā un Igaunijā. Ja uzņēmēji Lietuvā ir apņēmības pilni ieiet jaunos eksporta tirgos un piedāvāt jaunus produktus, Latvijā un Igaunijā uzņēmēji ir piesardzīgi un domā par izmaksu mazināšanu.
Pētījumi
16:37, 17. Mar. 2025
Jaunākais uzņēmuma “Ernst & Young” meitasuzņēmuma “EY Parthenon” uzņēmumu vadītāju sentimenta pētījums “CEO Outlook Survey”, kas tiek veikts katru ceturksni visā pasaulē, atklāj, ka 2025.gada janvārī 75% uzņēmumu vadītāji bija optimistiski noskaņoti par kopējo globālās ekonomikas izaugsmi tuvāko 12 mēnešu laikā, kas ir pieaugums salīdzinājumā ar pērnā gada septembri, kad šādu noskaņojumu pauda 70,5% vadītāju.
Pētījumi
13:23, 24. Feb. 2025
Saskaņā ar Uzņēmējdarbības globālā monitoringa jeb Global Entrepreneurship Monitor 2024/2025 ziņojumu “Uzņēmējdarbības realitātes pārbaude”, kas tika publicēts Bilbao, Spānijā, bailes no uzņēmējdarbības neveiksmes pieaug visā pasaulē. 49% aptaujāto 2024.gadā norādīja, ka viņi neuzsāks uzņēmējdarbību, baidoties, ka tā varētu izgāzties, salīdzinot ar 44% 2019.gadā. Turklāt uzņēmējiem nav skaidrības par mākslīgā intelekta lomu uzņēmumā.
Pētījumi
15:06, 19. Feb. 2025
Klientu apkalpošanas nozare ir saskarsmes punkts starp klientiem un uzņēmumiem, taču aiz pieklājīgiem smaidiem un nevainojamas apkalpošanas bieži vien slēpjas emocionālais un psiholoģiskais spiediens. Vairāk nekā puse apkalpojošajā sektorā strādājošo darbinieku ir piedzīvojuši psiholoģisku vardarbību no klientiem, 13% aptaujāto ar šādām situācijām saskaras katru dienu, bet gandrīz trešdaļa nav saņēmuši darba devēja atbalstu, liecina degvielas uzpildes staciju tīkla “Circle K” un pētījumu aģentūras “Intra Research” veiktā aptauja.
Pētījumi
11:33, 11. Feb. 2025
Akciju sabiedrības “Luminor Bank” veiktā uzņēmēju aptauja liecina, ka Latvijas mazie un vidējie uzņēmumi arvien biežāk aizdomājas par ieguldījumiem atjaunīgās enerģijas resursos savā uzņēmējdarbībā un ikdienas gaitās.
Pētījumi
15:10, 6. Feb. 2025
Darbinieku meklēšana, iekļaušana komandā un motivēšana ir viens no būtiskākajiem izaicinājumiem, ar kuriem uzņēmumu un organizāciju vadītāji saskaras visā pasaulē. Arī vairāk nekā trešdaļai Latvijas uzņēmumu darbinieku piesaistes jautājums kļuvis par izaicinājumu, noskaidrots akciju sabiedrības “Luminor Bank” veiktajā mazo un vidējo uzņēmumu aptaujā. 35% uzņēmēju norāda šo aspektu kā vienu no galvenajiem izaicinājumiem 2025.gadā.
Pētījumi
11:17, 15. Jan. 2025
Digitālo prasmju pilnveidošana ekonomiski aktīvo cilvēku vidū nezaudē aktualitāti, pat neraugoties uz to, ka 21.gadsimtā uzņēmumi un paši strādājoši jau ieguldījuši pamatīgas pūles datorpratības uzlabošanā. Īpaši vilinošas ir modernāko tehnoloģiju – mākslīgā intelekta sniegtās iespējas, liecina “Jumis Pro” ikgadējā pētījuma “Vadītāja digitālais portrets” rezultāti.
Pētījumi
14:19, 27. Dec. 2024
Lēnā ekonomiskā izaugsme, patērētāju piesardzība pēc pamatīgās inflācijas un sarežģītā ģeopolitiskā situācija krietni atvēsinājusi mārketinga un komunikācijas profesionāļu optimismu par nākotni, liecina ikgadējais reklāmas aģentūras “WKND”, stratēģiskās komunikācijas aģentūras “Deep White”, Latvijas vadošā ziņu medija “Delfi” un tirgus izpētes uzņēmuma “Norstat” veidotais Latvijas Mārketinga un komunikācijas vides apskats.
Pētījumi
15:21, 2. Dec. 2024
Sekojot līdzi Latvijas strādājošo apmierinātības un noskaņojuma tendencēm, pētījumu kompānija “Kantar” veica pētījumu, kurā noskaidroja darbinieku kopējo apmierinātību gan ar dzīvi, gan ar darbu, kā arī identificēja apmierinātības rādītāju izmaiņas dinamikā.
Pētījumi
10:51, 5. Nov. 2024
2024.gadā Latvijā internetu lieto praktiski visos uzņēmumos (100%), un šis rādītājs ir nemainīgs jau 5.gadu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes ikgadējā aptauja par informācijas un komunikāciju tehnoloģiju lietošanu un e-komerciju uzņēmumos.
Pētījumi
14:55, 1. Nov. 2024
2024.gads Baltijas valstu uzņēmumiem ir bijis kopumā labvēlīgāks, nekā iepriekšējais gads, bet attiecībā uz 2025.gadu ir virkne faktoru, kas ļauj saglabāt piesardzīgu optimismu, liecina akciju sabiedrības (AS) “SEB banka” veiktā Baltijas lielo uzņēmumu finanšu direktoru aptauja. Par pētījuma rezultātiem informē AS “SEB banka” valdes loceklis Ints Krasts.
Pētījumi
14:52, 11. Okt. 2024
Negatīvie ārējie apstākļi un ekonomikas izaugsmes sabremzēšanās galvenajās eksporta valstīs, kā arī straujais izmaksu pieaugums, kas skāris ražotājus Latvijā, aizvadītajā gadā negatīvi ietekmējis Latvijas kopējos eksporta rādītājus. 2023.gadā Latvijas eksports sasniedzis 26,5 mljrd. eiro, kas ir par 7,1% mazāk nekā 2022.gadā, liecina Latvijas Eksportētāju asociācijas “The Red Jackets” veidotais “Eksporta barometrs”, kas tapis kopā ar Centrālo statistikas pārvaldi un vadošo telekomunikāciju uzņēmumu LMT. Lielāko apgrozījumu eksportā uzrādījušas tādas nozares kā tirdzniecība, rūpniecība, transports un uzglabāšana, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas.
Pētījumi
09:43, 11. Okt. 2024
Neraugoties uz pēdējo gadu nemierīgo makroekonomisko un ģeopolitisko situāciju, Baltijas M&A (iegādes un apvienošanās) tirgus ir bijis samērā aktīvs, īpaši jau Lietuvā, atklāj jaunais “Sorainen” “Baltijas privāto M&A darījumu punktu pētījums 2024”.
Pētījumi
13:35, 4. Okt. 2024
Cilvēkiem ir atšķirīgi viedokļi par to, ko darīt ar saplēstām un salauztām precēm. Vieni uzskata, ka labāk ir iegādāties jaunas, taču citi domā, ka tās vajadzētu remontēt. Patērētāju tiesību aizsardzības centra pasūtījuma pētījumu centra “SKDS” veiktās aptaujas “Latvijas iedzīvotāju attieksme, paradumi un pieredze saistībā ar iegādāto preču remontu” rezultāti norāda, ka 73% iedzīvotāju ir svarīgi, lai salauztas un salūzušas mājsaimniecības preces būtu iespējams remontēt.
Pētījumi
11:31, 4. Okt. 2024
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) ir publicējusi jaunākos LTRK indeksa rezultātus, kas atspoguļo Latvijas uzņēmēju noskaņojumu 2024.gada 2.ceturksnī. Indeksa vērtība ir sasniegusi 48,39 punktus, kas norāda uz mērenu pesimismu uzņēmējdarbības vidē, neskatoties uz 0,7 punktu pieaugumu salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni.
Pētījumi
16:37, 16. Sep. 2024