Baltijas valstu un Ziemeļvalstu izaugsme paātrināsies
2025-01-08
Dainis Gašpuitis, AS "SEB banka" , ekonomists
Pagājušajā rudenī uzmanības centrā vairāk ir bijusi politika un militārie konflikti, nevis ekonomikas aktualitātes. Pasaule gatavojas “paredzami-neprognozējamā” Donalda Trampa prezidentūrai. Amerikas Savienoto Valstu (ASV) 47.prezidents pārstāv ekonomisku lielvaru, kontrolēs Kongresu un Augstāko tiesu, bet, sliktākajā gadījumā, varētu ietekmēt arī ASV monetāro politiku. Ir grūti objektīvi novērtēt D. Trampa politikas potenciālās sekas, jo tās ietekme uz ekonomiku nereti tiek pārvērtēta, atstājot ēnā cilvēku radošumu un spēju risināt problēmas, kā arī pielāgoties pārmaiņām.
Globālās izaugsmes sabremzēšanās
Globālā izaugsme 2024.–2026.gadā nedaudz pārsniegs 3% gadā, kas ir lēnāks temps nekā pirms Covid-19 pandēmijas. ASV ekonomiku gaida viegla piezemēšanās, taču vēlēšanu rezultāts rada jaunus riskus. Pēc spēcīgas izaugsmes pirmajos trīs ceturkšņos iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma prognoze 2025.gadam tiek paaugstināta līdz 2%, vienlaikus pazeminot 2026.gada prognozi līdz 1,7%. ASV ekonomiku joprojām virza spēcīgs mājsaimniecību patēriņš. Importa tarifi, visticamāk, būs sarunu ierocis, taču ar to pielietošanu ir jābūt uzmanīgiem, jo tie var iedragāt ASV izaugsmi. Tarifi var radīt būtiskus netiešus efektus uz ekonomikas attīstību, izraisot nenoteiktību par tirdzniecības politiku un ietekmi uz finanšu nosacījumiem, tostarp veicinot procentu likmju pieaugumu. ASV izaugsmi var bremzēt arī samazināta imigrācija, kas līdz šim to balstīja un palielināja nodarbinātību.
Lai gan Trampa politika īstermiņā eirozonu būtiski ietekmēt nevar, vidējā termiņā var būt jūtama negatīva ietekme. Šīs ietekmes apmēru ir grūti novērtēt, jo trūkst pilnvērtīgas informācijas par tarifu apmēru. Ietekmi noteiks tarifu apjoms, kā arī tas, kā reaģēs Eiropas Savienība (ES).
Eirozonas atveseļošanās varētu ievilkties līdz 2025.gada otrajai pusei, taču starp valstu ekonomikām situācija būtiski atšķiras. Reģiona vājākais posms šobrīd ir Vācija, kamēr Spānija demonstrē ievērojamu izaugsmi, apsteidzot pat ASV. Noturīgais darba tirgus ir bijis viens no galvenajiem faktoriem, kas ļāvis saglabāt attīstību. 3.ceturkšņa IKP dati pozitīvi pārsteidza, taču turpmākā perspektīva ir piezemēta. Lai gan patērētāju pārliecība ir uzlabojusies, patēriņā tas pagaidām neatspoguļojas. Daudzās eirozonas valstīs rūpnieciskā aktivitāte ir vāja, un, visticamāk, saglabāsies tāda arī tuvākajā laikā. Atšķirības starp valstīm un nozarēm lielā mērā nosaka tādi apstākļi kā piekļuve lētai enerģijai un restrukturizācijas procesi nozarēs, piemēram, ķīmijas un autobūves sektoros. Sagaidāms, ka, samazinoties procentu likmēm un uzlabojoties cilvēku pārliecībai, aktivizēsies mājokļu tirgus un patēriņš. Uz eksportu orientētām eirozonas valstīm globālās ekonomikas attīstība un politiskās norises būs izšķiroši nozīmīgas.
Eiropas Centrālajai bankai turpinot procentu likmju samazināšanas ciklu, mazinās arī noguldījumu ienesīgums un aizņemšanās izmaksas. Tomēr noguldījumu procentu likmes joprojām pārsniedz inflāciju, kas ekonomiskās nenoteiktības apstākļos stimulē piesardzīgākos un taupīgākos – gan uzņēmējus, gan mājsaimniecības – naudu netērēt, bet palielināt uzkrājumus bankās.
Finanses
15:04, 2. Jan. 2025
Turpinot ekonomikā cirkulēt centrālo banku Covid-19 laikā piedrukātajiem triljoniem un atsākoties pārtikas cenu pieaugumam pasaulē, Eiropa vēl aizejošajā gadā piedzīvojusi inflācijas palielināšanos. Šis process nemet līkumu arī Latvijai un var turpināties arī nākamajā gadā, tomēr uzreiz jānorāda, ka potenciālie inflācijas rādītāji var svārstīties ļoti plašā amplitūdā.
Finanses
09:00, 23. Dec. 2024
Lai arī jaunievēlētā prezidenta Donalda Trampa iespējamā ekonomiskā politika rada plašas diskusijas, Amerikas Savienoto Valstu nacionālās valūtas – dolāra – kurss pret citām valūtām, piemēram, eiro, britu mārciņu un Japānas jenu, ir piedzīvojis kāpumu. Pastāv atsevišķi faktori, kas vēsta, ka šī tendence varētu turpināties.
Finanses
06:00, 12. Dec. 2024
Latvijas ekonomika lielā mērā balstās uz mazajiem un vidējiem uzņēmumiem. Šādiem uzņēmumiem finansējuma piesaiste ir stratēģisks lēmums, lai veicinātu uzņēmuma attīstību vai “noturētos virs ūdens”. Tomēr tas ir atbildīgs solis, kas prasa rūpīgu sagatavošanos un pirmsizpēti. Kad un kādos apstākļos maziem un vidējiem uzņēmumiem var palīdzēt aizdevums? Kas jāņem vērā, piesakoties kredītam?
Finanses
06:00, 3. Dec. 2024
Preču pārdevēji un pakalpojumu sniedzēji izmanto dažādus rīkus un metodes, lai noturētu esošos un piesaistītu jaunus klientus. Tomēr visos gadījumos uzņēmumam rodas izdevumi šo aktivitāšu nodrošināšanai, līdz ar to aktuāls ir jautājums – vai, organizējot šīs aktivitātes, ir jāmaksā kāds nodoklis.
Finanses
06:00, 26. Nov. 2024
Lai arī uz pēdējās desmitgades fona procentu likmes joprojām saglabājas augstas un aizvien pieaug ģeopolitiskā spriedze, globālā tautsaimniecība pamazām sāk atdzīvoties no iepriekšējo gadu paguruma. Agri vai vēlu tas atspoguļosies arī Latvijas ekonomikas izaugsmes rādītājos.
Finanses
06:00, 13. Nov. 2024
Uzņēmumam, pieņemot lēmumu stiprināt konkurētspēju un veicināt izaugsmi, piesaistot finansējumu no Eiropas Savienības projektiem, jāņem vērā dažādi kritēriji.
Finanses
06:00, 12. Nov. 2024
Novembra iesākumā, gaidot vēlēšanu rezultātus, finanšu tirgus kustības bija minimālas, kā tas ir ierasts pirms tirgum būtiskiem notikumiem. Savukārt līdz ar vēlēšanu nakts pirmajām indikācijām, ka Donalds Tramps un Republikāņu partija kopumā ir saņēmusi nozīmīgu vēlētāju atbalstu vairākos ierasti svārstīgākajos štatos, tirgi reaģēja samērā strauji. Obligāciju tirgi iecenoja iespējamu ekonomikas paātrināšanos un lielākus budžeta deficītus, kā rezultātā pieauga Amerikas Savienoto Valstu (ASV) valdības obligāciju ienesīgumi. Līdz ar tiem pieauga ASV dolāra vērtība pret citām pasaules vadošajām valūtām. Vienlaikus uz vēlēšanu iznākumu pozitīvi reaģēja arī akciju tirgus, visizteiktāk ASV.
Finanses
11:19, 7. Nov. 2024
Lasītājs jautā: Uzņēmums darbiniekam uzdāvina skrejriteni, uz kura ir uzņēmuma logo. Braucot ar skrejriteni dažādos maršrutos, darbinieks popularizē uzņēmumu. Vai šāda skrejriteņa iegāde uzskatāma kā reprezentācijas izdevumi? Vai jāmaksā nodokļi?
Finanses
09:00, 5. Nov. 2024
2024.gada sākumā daudzu uzņēmumu vadītāji un īpašnieki bija nepatīkami pārsteigti par to, ka ir jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis, lai arī nav bijusi peļņa, ko sadalīt. Kāpēc tā notika? Uz ko attiecināmi plānās kapitalizācijas noteikumi?
Finanses
06:00, 5. Nov. 2024
“Cena ir tas, ko jūs maksājat. Vērtība ir tas, ko jūs saņemat.” Šī slavenā Vorena Edvarda Bafeta (Warren Edward Buffett) frāze izceļ būtisko atšķirību starp izmaksām (cenu) un ieguvumiem (vērtību) gan investīcijās, gan citās dzīves jomās. Tā aicina investoru raudzīties tālāk par aktuālajām cenām un apsvērt vērtību tās plašākā kontekstā. Vai ir vērts tērēt laiku, naudu un pūles, meklējot “lētās” kompānijas, kad šķiet – vajag tikai “pasērfot” kādā forumā un vienkārši ieguldīt “Nvidia” vai “Tesla” akcijās? Bafets, protams, ir Bafets, bet laiki arī ir mainījušies. Kas vispār ir “vērtību pamatotas investīcijas” jeb value investing?
Finanses
06:00, 29. Okt. 2024
Lasītājs jautā: Vai uzņēmums saviem darbiniekiem drīkst rīkot konkursus un loterijas ar tādiem pašiem nosacījumiem, kā tie tiek rīkoti trešajām pusēm, proti, izmaksātajām naudas balvām likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" noteiktā limita ietvaros nepiemērot iedzīvotāju ienākuma nodokli?
Uzņēmējdarbības videi kļūstot arvien sarežģītākai un pieaugot pieprasījumam pēc jauniem pakalpojumiem un produktiem, uzņēmumiem jāstiprina konkurētspēja un jāveicina izaugsme. Tāpēc arvien lielāka nozīme ir Eiropas Savienības (ES) fondu finansējuma piesaistei dažādiem attīstības projektiem. Kas jāņem vērā, izlemjot piedalīties ES fondu programmas konkursā?
Finanses
09:00, 22. Okt. 2024
Nākamais gads sola izmaiņas vairākos nodokļos, arī tajos, kas investoram jāsamaksā par gūtajiem ienākumiem finanšu tirgos. To paredz nupat uz Saeimu nogādātais 2025.gada budžets, kurā iekļauti vairāku tiesību aktu grozījumi, tostarp likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”. Grozījumi paredz vērā ņemamu ietekmi uz nodokļiem, kas jāmaksā investoriem par vērtspapīru pārdošanu vai no citiem ienākumiem no kapitāla.
Finanses
11:03, 18. Okt. 2024