Kādas ziņas drīkst pieprasīt ārpakalpojuma grāmatvedis?
2023-12-07
Inga Bite, SIA "Zvērinātu advokātu birojs CersJurkāns" , juriste
Klausies
Lasītājs jautā: Ārpakalpojuma grāmatvedis, aizpildot klienta izpētes lapas, uzņēmumam pieprasa informāciju par sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) īpašniekiem, kuri neatbilst “patiesā labuma guvēja” statusam (pieder 5% kapitāldaļu, nav izšķirošas ietekmes uzņēmumā). Vai un kādos gadījumos šādus datus drīkst pieprasīt? Vai šādi dati uzņēmumam būtu jādod, ja tos lūdz grāmatvedis? Kādas sekas var būt, ja uzņēmums šādus datus nesniedz, norādot, ka nav pamata tos pieprasīt? Vai arī – ja grāmatvedis uzskata, ka informācija ir nepieciešama par kādu personu, viņš var vaicāt jebko un uzņēmējam jāsniedz šī informācija?
Ārpakalpojuma grāmatveža tiesības un pienākumus jautājumos, kas saistīti ar savu klientu izpēti un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu, regulē Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likums (NIL likums). Atbilstoši NIL likuma 3.panta 1.daļas 3.punktam ārpakalpojuma grāmatvedis ir šī likuma subjekts, kas nozīmē, ka ārpakalpojuma grāmatvedim saskaņā ar NIL likuma 11.pantu ir pienākums veikt klienta izpēti. Lai precīzāk atbildētu uz uzdotajiem jautājumiem, turpmāk tiks lietots apzīmējums “ārpakalpojuma grāmatvedis”. Tomēr sniegtās atbildes vienlīdz ir attiecināmas arī uz pārējiem NIL likuma subjektiem.
Klienta identifikācija un izpēte
Atkarībā no klienta (uzņēmuma) darbības jomas, reģistrācijas valsts, īpašnieku struktūras, patiesos labuma guvējus raksturojošām pazīmēm un citiem apstākļiem ārpakalpojuma grāmatveža veiktā klienta izpēte var būt vienkārša vai padziļināta. NIL likuma 11.1panta 1.daļas 2.punkts nosaka, ka klienta izpētes ietvaros ārpakalpojuma grāmatvedim jānoskaidro juridiskās personas dalībnieku struktūra un veids, kādā izpaužas patiesā labuma guvēja kontrole pār šo juridisko personu.
Lasītājs jautā: Vai atvasinātai publiskai personai, kas ir Kultūras ministrijas pārraudzībā, attiecīgi tiek daļēji finansēta no valsts budžeta, pienākas likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredzētie iedzīvotāju ienākuma nodokļa atbrīvojumi darbinieku dāvanām?
Finanses
09:00, 22. Jan. 2025
Publiskajā vidē nereti parādās viedokļi, ka bankas un finanšu iestādes uzdod pārāk daudz jautājumu vai nepamatoti atsakās sniegt finanšu pakalpojumus saistībā ar paaugstinātiem naudas atmazgāšanas riskiem. Vai tā tik tiešām ir šī brīža ikdiena vai gadu gaitā iesakņojies mīts, kas vairs neatbilst patiesībai?
Finanses
06:00, 16. Jan. 2025
Lasītājs jautā: Vai sabiedrība ar ierobežotu atbildību drīkst iegādāties kemperi saimnieciskās darbības vajadzībām? Ja drīkst, kādi nodokļi jāpiemēro? Sabiedrība kemperi plāno izmantot komandējuma vai darba braucienu vajadzībām, kā arī kolektīva saliedēšanās pasākumiem. Sabiedrība nenodarbojas ar kemperu nomas/īres pakalpojumu sniegšanu.
Finanses
09:00, 14. Jan. 2025
Pagājušajā rudenī uzmanības centrā vairāk ir bijusi politika un militārie konflikti, nevis ekonomikas aktualitātes. Pasaule gatavojas “paredzami-neprognozējamā” Donalda Trampa prezidentūrai. Amerikas Savienoto Valstu (ASV) 47.prezidents pārstāv ekonomisku lielvaru, kontrolēs Kongresu un Augstāko tiesu, bet, sliktākajā gadījumā, varētu ietekmēt arī ASV monetāro politiku. Ir grūti objektīvi novērtēt D. Trampa politikas potenciālās sekas, jo tās ietekme uz ekonomiku nereti tiek pārvērtēta, atstājot ēnā cilvēku radošumu un spēju risināt problēmas, kā arī pielāgoties pārmaiņām.
Finanses
06:00, 8. Jan. 2025
Eiropas Centrālajai bankai turpinot procentu likmju samazināšanas ciklu, mazinās arī noguldījumu ienesīgums un aizņemšanās izmaksas. Tomēr noguldījumu procentu likmes joprojām pārsniedz inflāciju, kas ekonomiskās nenoteiktības apstākļos stimulē piesardzīgākos un taupīgākos – gan uzņēmējus, gan mājsaimniecības – naudu netērēt, bet palielināt uzkrājumus bankās.
Finanses
15:04, 2. Jan. 2025
Turpinot ekonomikā cirkulēt centrālo banku Covid-19 laikā piedrukātajiem triljoniem un atsākoties pārtikas cenu pieaugumam pasaulē, Eiropa vēl aizejošajā gadā piedzīvojusi inflācijas palielināšanos. Šis process nemet līkumu arī Latvijai un var turpināties arī nākamajā gadā, tomēr uzreiz jānorāda, ka potenciālie inflācijas rādītāji var svārstīties ļoti plašā amplitūdā.
Finanses
09:00, 23. Dec. 2024
Lai arī jaunievēlētā prezidenta Donalda Trampa iespējamā ekonomiskā politika rada plašas diskusijas, Amerikas Savienoto Valstu nacionālās valūtas – dolāra – kurss pret citām valūtām, piemēram, eiro, britu mārciņu un Japānas jenu, ir piedzīvojis kāpumu. Pastāv atsevišķi faktori, kas vēsta, ka šī tendence varētu turpināties.
Finanses
06:00, 12. Dec. 2024
Latvijas ekonomika lielā mērā balstās uz mazajiem un vidējiem uzņēmumiem. Šādiem uzņēmumiem finansējuma piesaiste ir stratēģisks lēmums, lai veicinātu uzņēmuma attīstību vai “noturētos virs ūdens”. Tomēr tas ir atbildīgs solis, kas prasa rūpīgu sagatavošanos un pirmsizpēti. Kad un kādos apstākļos maziem un vidējiem uzņēmumiem var palīdzēt aizdevums? Kas jāņem vērā, piesakoties kredītam?
Finanses
06:00, 3. Dec. 2024
Preču pārdevēji un pakalpojumu sniedzēji izmanto dažādus rīkus un metodes, lai noturētu esošos un piesaistītu jaunus klientus. Tomēr visos gadījumos uzņēmumam rodas izdevumi šo aktivitāšu nodrošināšanai, līdz ar to aktuāls ir jautājums – vai, organizējot šīs aktivitātes, ir jāmaksā kāds nodoklis.
Finanses
06:00, 26. Nov. 2024
Lai arī uz pēdējās desmitgades fona procentu likmes joprojām saglabājas augstas un aizvien pieaug ģeopolitiskā spriedze, globālā tautsaimniecība pamazām sāk atdzīvoties no iepriekšējo gadu paguruma. Agri vai vēlu tas atspoguļosies arī Latvijas ekonomikas izaugsmes rādītājos.
Finanses
06:00, 13. Nov. 2024
Uzņēmumam, pieņemot lēmumu stiprināt konkurētspēju un veicināt izaugsmi, piesaistot finansējumu no Eiropas Savienības projektiem, jāņem vērā dažādi kritēriji.
Finanses
06:00, 12. Nov. 2024
Novembra iesākumā, gaidot vēlēšanu rezultātus, finanšu tirgus kustības bija minimālas, kā tas ir ierasts pirms tirgum būtiskiem notikumiem. Savukārt līdz ar vēlēšanu nakts pirmajām indikācijām, ka Donalds Tramps un Republikāņu partija kopumā ir saņēmusi nozīmīgu vēlētāju atbalstu vairākos ierasti svārstīgākajos štatos, tirgi reaģēja samērā strauji. Obligāciju tirgi iecenoja iespējamu ekonomikas paātrināšanos un lielākus budžeta deficītus, kā rezultātā pieauga Amerikas Savienoto Valstu (ASV) valdības obligāciju ienesīgumi. Līdz ar tiem pieauga ASV dolāra vērtība pret citām pasaules vadošajām valūtām. Vienlaikus uz vēlēšanu iznākumu pozitīvi reaģēja arī akciju tirgus, visizteiktāk ASV.
Finanses
11:19, 7. Nov. 2024
Lasītājs jautā: Uzņēmums darbiniekam uzdāvina skrejriteni, uz kura ir uzņēmuma logo. Braucot ar skrejriteni dažādos maršrutos, darbinieks popularizē uzņēmumu. Vai šāda skrejriteņa iegāde uzskatāma kā reprezentācijas izdevumi? Vai jāmaksā nodokļi?
Finanses
09:00, 5. Nov. 2024
2024.gada sākumā daudzu uzņēmumu vadītāji un īpašnieki bija nepatīkami pārsteigti par to, ka ir jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis, lai arī nav bijusi peļņa, ko sadalīt. Kāpēc tā notika? Uz ko attiecināmi plānās kapitalizācijas noteikumi?
Finanses
06:00, 5. Nov. 2024
“Cena ir tas, ko jūs maksājat. Vērtība ir tas, ko jūs saņemat.” Šī slavenā Vorena Edvarda Bafeta (Warren Edward Buffett) frāze izceļ būtisko atšķirību starp izmaksām (cenu) un ieguvumiem (vērtību) gan investīcijās, gan citās dzīves jomās. Tā aicina investoru raudzīties tālāk par aktuālajām cenām un apsvērt vērtību tās plašākā kontekstā. Vai ir vērts tērēt laiku, naudu un pūles, meklējot “lētās” kompānijas, kad šķiet – vajag tikai “pasērfot” kādā forumā un vienkārši ieguldīt “Nvidia” vai “Tesla” akcijās? Bafets, protams, ir Bafets, bet laiki arī ir mainījušies. Kas vispār ir “vērtību pamatotas investīcijas” jeb value investing?
Finanses
06:00, 29. Okt. 2024