Lai arī uz pēdējās desmitgades fona procentu likmes joprojām saglabājas augstas un aizvien pieaug ģeopolitiskā spriedze, globālā tautsaimniecība pamazām sāk atdzīvoties no iepriekšējo gadu paguruma. Agri vai vēlu tas atspoguļosies arī Latvijas ekonomikas izaugsmes rādītājos.

Virsrakstā minēto “iešanu sliedēs” gan vairāk būtu jādēvē par spēju saglabāt ekonomisko izaugsmi vispār vai, labākajā gadījumā, piedzīvot nelielu izaugsmi šī gada nogalē un nākamajā gadā.

Izaicinājumi bija un būs

Labā ziņa ir tā, ka pamazām izzūd dažādas ekonomiskās blaknes, kas lielā mērā radās pēc tam, kad Covid-19 laika problēmu risināšanā iemesto miljardu vai, kopumā rēķinot, triljonu Amerikas Savienoto Valstu (ASV) dolāru vai eiro ekvivalents tika iztērēts un pēc Krievijas pilna mēroga kara uzsākšanas Ukrainā nācās sadzīvot ar izejvielu cenu šokiem. Abu iepriekš minēto faktoru kombinācija ar aizvien pieaugošajām aizdevuma likmēm lika domāt, ka pasaules ekonomika draud nonākt jaunu izaicinājumu priekšā. Te gan ir jāņem vērā, ka dažādām tautsaimniecības nozarēm klājās visai atšķirīgi, taču kopējais iznākums bija nevis pēkšņs un straujš ekonomiskās aktivitātes kritums kā pandēmijas laikos, bet gan balansēšana uz recesijas robežas.

Šie abi laika periodi savā starpā pat nav salīdzināmi to ietekmē uz ekonomiku, jo to izpausmes bija dažādas. Piemēram, pandēmijas laikā pasaules tautsaimniecības ievirzes noveda pat pie negatīvas naftas cenas, bet, sākoties karam Ukrainā, 2022.gada 7.martā Ziemeļjūras jēlnafta “Brent” piedzīvoja cenu kāpumu virs 139 ASV dolāru atzīmes barelā. Tas bija augstākais līmenis kopš 2008.gada vasaras, kad tirgu bija uzkurinājušas “trekno gadu” ieguldījumu pārmērības.

Šāda strauja šūpošanās notikusi ne tikai enerģētiskajā sektorā vien, un ir skaidrs, ka pēc tik kardinālām svārstībām vienā un otrā virzienā pasaules ekonomika piedzīvoja zināmu pagurumu. Turklāt notikušas arī visai straujas pasaules centrālo banku monetārās politikas pārmaiņas, proti, no ekonomiku krasi stimulējoša perioda pāris gadu laikā tā nonākusi krasi ierobežojošā fāzē. Aizdevumi, kas iepriekš bija lēti, pēkšņi kļuva ļoti dārgi un, protams, ka kaut ko tādu saimnieciskajai darbībai ir visai pagrūti pārvarēt. Turklāt tas notika laikā, kad pasaules investīciju mikroklimats bija ievērojami pasliktinājies, dažādām lielvarām un to sabiedrotajiem – pat nelieliem paramilitāriem grupējumiem – saskatot labvēlīgu augsni savu ambīciju realizēšanai.