Digitalizācijas prokrastinācija
2022-04-25
Māris Millers, SIA "MM STUDIJA", valdes priekšsēdētājs
Klausies
Kāpēc tāds dīvains nosaukums šim rakstam? Par digitalizāciju mūsdienās runā teju uz katra stūra, un ne katru tas interesē. Taču, ja izvēlējāties lasīt šo rakstu, jo virsrakstā ir tas otrs vārds, mērķis ir sasniegts. Šoreiz runāsim par to, cik grūti ir pieņemt lēmumus par IT risinājumu ieviešanu savā biznesā un cik dārgi var izmaksāt aizkavēšanās šādus lēmumus pieņemt.
Kas ir digitalizācija?
Kārtības labad tomēr sāksim ar digitalizāciju. Ar šo terminu bieži apzīmē dažādus projektus un notikumus – tā var būt jaunu informācijas sistēmu ieviešana uzņēmumā, novecojušu informācijas tehnoloģiju nomaiņa pret jaunākām, papīra informācijas aprites aizvietošana ar elektroniskajiem dokumentiem vai attālinātā darba risinājumu izveide. Dažkārt par digitalizāciju sauc arī procesu automatizāciju, robotizētu iekārtu vai mākslīgā intelekta risinājumu ieviešanu. Tāpēc, kad kāds sāk runāt par digitalizāciju, būtu labi precizēt, kas tieši ar to tiek domāts.
Šiem projektiem tomēr ir viena vai pat vairākas kopīgas pazīmes. No vienas puses, tie visi ir saistīti ar kādu elektronisku iekārtu, datorsistēmu vai mobilo sakaru risinājumu ieviešanu. No otras puses, tie maina cilvēku darbu. Dažiem IT risinājumi atvieglos un paātrinās procesus, bet dažiem tie sarežģīs dzīvi. Tieši tāpēc vienaldzīgo pret digitalizāciju nebūs – vieni par to priecāsies, citi pretosies.
Ar zemāku cenu pret prokrastināciju
Svešvārdu “prokrastinācija”, iespējams, daudzi pirmo reizi izdzirdēja, kad kāda populāra latviešu mūzikas apvienība laida klajā albumu ar tādu nosaukumu. Pie viena varēja noskaidrot, ka šis termins apzīmē darbu un svarīgu lēmumu atlikšanu uz vēlāku laiku. Bieži vien šī atlikšana tiek pavadīta ar pašpārmetumiem.
Tieši digitalizācija daudzos uzņēmumos ir viens no svarīgajiem jautājumiem, par ko ir grūti pieņemt lēmumus, tāpēc tie tiek atlikti uz vēlāku laiku. Savukārt šī lēmumu atlikšana tiek pavadīta ar sirdēstiem un pašpārmetumiem, jo 21. gadsimtā bez IT risinājumiem “nu nekādi nevar”.
Vēl pirms desmit vai pārdesmit gadiem ikviens IT projekts automātiski nozīmēja milzīgas investīcijas. Standartizēti risinājumi gandrīz nebija pieejami. IT speciālistu nebija daudz, tāpēc šādu risinājumu izstrādes izmaksas bija gana augstas. Klāt vēl vajadzēja pierēķināt licenču un uzturēšanas izmaksas. Tāpēc IT risinājumus varēja atļauties tikai pietiekami lieli un turīgi uzņēmumi.
Mūsdienās sistēmas un programmatūra ne vienmēr ir jāpērk, to var arī īrēt uz noteiktu laiku un atbilstoši darbinieku skaitam. IT uzņēmumi no visas pasaules piedāvā savus risinājumus gandrīz visās nozarēs un katram biznesa procesam – atliek tikai salīdzināt un izvēlēties. Arī sistēmu pielāgošanu konkrētam uzņēmumam nu jau var veikt dažās nedēļās. Tomēr daudziem arī tas vēl nepalīdz.
Mazajiem grūti, bet lielajiem nav vieglāk
Lasītājs jautā: Vai valde var pieprasīt atlīdzību, ja statūtos minēts, ka valde atlīdzību nesaņem?
Uzņēmuma vadība
09:00, 20. Nov. 2024
Digitālajā laikmetā, kad datu pārkāpumi un kiberdraudi kļūst arvien izplatītāki, informācijas apmaiņas nosacījumu iekļaušana klientu līgumos ir ļoti svarīga un bieži pat nepieciešama. Tas palīdz aizsargāt abu pušu intereses un saglabāt informācijas apmaiņas integritāti un drošību. Kādi nosacījumi sniedz drošības nodrošinājumu līgumos?
Uzņēmuma vadība
06:00, 19. Nov. 2024
Katrs cilvēks gan darbā, gan ikdienā izmanto dažādus kontroles mehānismus, taču ne visi to dara apzināti. Kā uzņēmumam pārdomāti un mērķtiecīgi pievērsties kontroles jautājumiem? Kā var palīdzēt COSO modelis?
Uzņēmuma vadība
06:00, 4. Nov. 2024
Atjaunīgā enerģija Latvijā kļūst par aizvien biežāk apspriestu tematu. Attīstītāji un entuziasti uzsver tās nozīmi, tomēr iedzīvotāji un uzņēmēji, kuru tuvumā jau ir uzbūvētas vai tiek plānotas saules vai vēja elektrostacijas, ne vienmēr ir sajūsmā par šo ideju. Kāpēc atjaunīgā enerģija Latvijai ir svarīga?
Uzņēmuma vadība
06:00, 31. Okt. 2024
Mūsdienās biznesa analītika ir būtiska uzņēmējdarbības daļa. Tās galvenais mērķis ir palīdzēt pieņemt uz faktiem balstītus lēmumus, kas attiecīgi ļauj uzlabot uzņēmuma konkurētspēju un ilgtspēju. Kā biznesa analītika var veicināt procesu optimizēšanu, uzlabot klientu apkalpošanu un samazināt izmaksas?
Uzņēmuma vadība
06:00, 21. Okt. 2024
Daudz tiek runāts par līderības nozīmi dažādās dzīves sfērās, tostarp uzņēmējdarbībā. Tomēr šis apzīmējums – “līderis” – bieži tiek apvīts mītiem un nostāstiem par to, kādam būtu jābūt labam līderim. Vai uzņēmuma vadītājam noteikti jābūt līderim? Kā attīstīt sevī līderību un vai to vajag visiem?
Uzņēmuma vadība
06:00, 14. Okt. 2024
Pamatkapitāls ir būtisks sabiedrības ar ierobežotu atbildību finanšu un juridiskās struktūras elements, ko iespējams palielināt. Šī procesa gaitā sabiedrībai ir jāņem vērā vairāki būtiski aspekti, kuru neievērošana var rezultēties tajā, ka pamatkapitālu iecerētajā veidā palielināt neizdosies. Kādas nianses jāņem vērā?
Uzņēmuma vadība
06:00, 8. Okt. 2024
Karstums un aukstums darba vidē ir darba vides riska faktori, kam bieži netiek pievērsta pietiekama uzmanība, kaut gan tie ir plaši izplatīti riska faktori daudzās nozarēs, piemēram, būvniecībā, lauksaimniecībā. Kā noteikt darba vides riskus mainīgos klimatiskos apstākļos? Kā darbiniekam garantēt labākus darba apstākļus?
Uzņēmuma vadība
06:00, 1. Okt. 2024
Par dažādības vadību un iekļaujošas vides veidošanu Latvijā aktīvi spriež jau vairāk nekā 10 gadus. Tomēr viedokļi šajos svarīgajos jautājumos joprojām mēdz būt atšķirīgi. Vai dažādība biznesā ir nepieciešamība, pašmērķis vai varbūt iespēja?
Klausies
Uzņēmuma vadība
06:00, 30. Sep. 2024
Lasītājs jautā: Uzņēmuma juridiskā adrese nesakrīt ar saimnieciskās darbības adresi. Saimnieciskās darbības adresē tiek uzglabāti darba galdi un dokumentu skapis, kā arī darba vieta darbiniekiem, ar kuriem ir noslēgts attālinātā darba līgums. Vai uzņēmumam drīkst būt divas adreses: juridiskā un saimnieciskās darbības adrese?
Uzņēmuma vadība
09:00, 18. Sep. 2024
Pavisam nesen Latviju pāršalca vēsts, ka “Adobe” vienpersoniski veicis izmaiņas savos vispārīgajos lietošanas noteikumos, paredzot brīvu pieeju lietotāju radītajam saturam. Tas darīts ar mērķi mācīt mākslīgā intelekta moduļus. Programmatūras pakalpojumu lietotājos tas izraisīja sašutumu – vai tas vispār ir likumīgi?
Uzņēmuma vadība
09:00, 17. Sep. 2024
Sabiedrība var palielināt pamatkapitālu, izlaižot jaunas kapitāldaļas vai palielinot esošo kapitāldaļu vērtību. Kā izvēlēties piemērotāko pamatkapitāla palielināšanas veidu konkrētajā situācijā?
Uzņēmuma vadība
06:00, 16. Sep. 2024
Dažādos pētījumos secināts, ka uzņēmumu augstākā līmeņa vadošos amatos joprojām dominē vīrieši. Tajā pašā laikā – sieviešu kvalifikācijas un izglītības līmenis nebūt nav zemāks kā vīriešiem. Lai mainītu šo fenomenu, Eiropas Savienībā pieņemta direktīva, kas publiskajā telpā jau nodēvēta par “sievietes valdē” direktīvu. Kāpēc šāda direktīva tapusi un kāda ietekme no tās sagaidāma?
Uzņēmuma vadība
06:00, 19. Aug. 2024
Katra jauna tehnoloģija izmaina gan sabiedrības paradumus, gan biznesa procesus. Kopš mākslīgā intelekta risinājumi ir kļuvuši pieejami ikvienam, arvien biežāk tiek diskutēts par to, kā digitālās tehnoloģijas mainīs vadītāju un darbinieku darbu uzņēmumos un organizācijās.
Klausies
Uzņēmuma vadība
06:00, 12. Aug. 2024
Biznesā, tāpat kā dzīvē, ir izvēles un iespējas. Ja dzīvē iespējas un izvēles ir atkarīgas no dažādu apstākļu sakritības un saistāmas ar cilvēka rīcību, tad biznesā iespējas izvēlēties var nostiprināt arī līgumiski, slēdzot opciju līgumus.
Uzņēmuma vadība
06:00, 8. Aug. 2024