Latvijas darba tirgū 2025.gads sola ievērojamas izmaiņas un izaicinājumus. Straujā tehnoloģiju attīstība, demogrāfiskās izmaiņas un globālie ekonomiskie faktori ietekmēs gan darbaspēka pieprasījumu, gan algu līmeni. Kurās nozarēs gaidāmi lielākie izaicinājumi un izmaiņas? Kuri amati kļūs arvien pieprasītāki, un kuri zaudēs savu aktualitāti? Kuras nozares piedzīvos algu pieaugumu vai samazinājumu?

Nozares ar darbaspēka deficītu

IT – nākotnes dzinējspēks
Informācijas tehnoloģiju (IT) nozare Latvijā jau gadiem ilgi kalpo par ekonomikas stūrakmeni. Digitalizācija un automatizācija turpina paplašināties, veidojot arvien pieaugošu pieprasījumu pēc IT speciālistiem. IT uzņēmumi aktīvi piesaista darbiniekus, taču ar vietējiem resursiem nepietiek. Latvijā šobrīd trūkst universitāšu programmu, kas pietiekami sagatavotu kiberdrošības ekspertus un mākslīgā intelekta inženierus.

Salīdzinot ar kaimiņvalstīm, Lietuva aktīvāk attīsta specializētas IT apmācības, kas rada konkurenci Latvijai talantu piesaistē. 2025.gadā pieprasījums pēc IT speciālistiem var pieaugt par 20–25%. Palielinot IT studiju vietu skaitu un ieviešot intensīvus profesionālos kursus, darba tirgum varētu piesaistīt vairāk jauno speciālistu.

Veselības aprūpe – demogrāfijas ietekme

Novecojošā sabiedrība Latvijā rada arvien pieaugošu pieprasījumu pēc ārstu un medmāsu pakalpojumiem. Pandēmija uzskatāmi parādīja, cik nozīmīgs ir pietiekams speciālistu skaits un moderna infrastruktūra. Piemēram, reģionālās slimnīcas joprojām saskaras ar grūtībām piesaistīt jaunus ārstus.

Tepat mūsu kaimiņvalstī Igaunijā veselības aprūpes speciālistiem piedāvā lielākas algas un labākus darba apstākļus, kas Latvijas mediķiem kļūst par pievilcīgu alternatīvu. Palielinot investīcijas medmāsu apmācību programmās un uzlabojot darba vides tehnisko aprīkojumu, 2025.gadā veselības aprūpi varētu izvirzīt par prioritāti.