Autoru domugraudu izmantošana komerciāliem nolūkiem
2024-01-04
Ingrīda Veikša, Biznesa augstskola Turība, Tiesību zinātņu katedras vadītāja, profesore
Klausies
Veidojot materiālus par uzņēmuma darbību, nereti komersants vēlas tos papildināt gan ar vizuāliem materiāliem – fotogrāfijām vai zīmējumiem –, gan ar literāro darbu īsiem fragmentiem – aforismiem, dzejas vai prozas fragmentiem (domugraudiem) –, gan ar citiem noformējuma elementiem. Tādā veidā uzņēmuma veidotie materiāli kļūst pievilcīgāki un vairāk piesaista klientu un sadarbības partneru uzmanību. Kā zināt, kurus materiālus drīkst izmantot?
Jāatceras, ka saskaņā ar Autortiesību likuma (AL) 4.pantu fotogrāfijas, zīmējumi, aforismi, dzejas vai prozas fragmenti un citi elementi ir autordarbi, kurus aizsargā autortiesības. Nevienam nav tiesību izmantot citu autoru radītos darbus bez autora atļaujas, izņemot atsevišķus likumā noteiktus gadījumus.
Kādos gadījumos nav jāprasa atļauja
Ir tikai atsevišķi gadījumi, kad darbus var izmantot bez atļaujas prasīšanas un maksāšanas. Ja darbi nav aizsargāti, tos var droši lietot jebkādā veidā, ievērojot autora tiesības uz vārda norādīšanu.
Neaizsargājamie darbi
Nav aizsargāti tie darbi, kuru lietošana ir atļauta ar likumu (neaizsargājamie darbi). Piemēram, autortiesības neaizsargā normatīvos un administratīvos aktus, tiesas nolēmumus, plašsaziņas līdzekļos sniegto informāciju par dienas jaunumiem un citus darbus saskaņā ar AL 6.pantu. Neaizsargājamo darbu saraksts ir izsmeļošs. Darbu veidi, kas šajā sarakstā nav iekļauti, uzskatāmi par aizsargātiem.
Darbi, kuriem beidzies aizsardzības termiņš
Nav aizsargāti arī darbi, kuriem beidzies aizsardzības termiņš. Pretēji īpašumtiesībām uz fiziskiem priekšmetiem, kas turpinās tikpat ilgi, cik eksistē priekšmets, autortiesības ir tiesības ar ierobežotu ilgumu. Pēc šī termiņa beigām darbs kļūst par sabiedrības īpašumu, un katrs var to brīvi lietot.
Aizsardzības termiņš ir noteikts AL 36.pantā – autortiesības ir spēkā visu autora dzīves laiku un 70 gadus pēc autora nāves. Pēc šī termiņa notecējuma autora darbu var izmantot bez atļaujas prasīšanas un maksāšanas.
Lasītājs jautā: Uzņēmums, kurš nodarbojas ar pārtikas produktu, dzērienu un tabakas nespecializēto vairumtirdzniecību, ir izveidojis interneta vietni, kurā var pieslēgties tikai reģistrēti lietotāji (sabiedrības ar ierobežotu atbildību), kuri ir noslēguši līgumu ar uzņēmumu. Šajā vietnē sabiedrība var veikt pasūtījumus un tos apmaksāt. Vai šāda interneta vietne ir jāreģistrē Valsts ieņēmumu dienestā kā struktūrvienība ? Vai vairumtirgotājs var pārdot tabaku un alkoholu šādā kārtībā?
Juridiski padomi
06:00, 10. Okt. 2024
Situācijas, kad zeme un ēka kā atsevišķi īpašumi pieder dažādiem īpašniekiem, rada daudz praktisku un juridisku diskusiju jau vairāk nekā 30 gadus. 2024.gada 1.jūlijā stājās spēkā grozījumi likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937.gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību”, ar kuriem kārtējo reizi ir mēģināts rast ieilgušās problēmas risinājumu. Vai tas ir izdevies?
Juridiski padomi
06:00, 3. Okt. 2024
Gadījumi, kad pašnodarbinātajam rodas nepieciešamība pēc bezdarbnieka pabalsta, var būt dažādi. Var gadīties, ka saimnieciskajā darbībā, it īpaši tās sākumā, pašnodarbinātais negūst regulārus ienākumus vai arī to vispār nav, radot pārdomas par pieteikšanos bezdarbnieka pabalstam. Iespējams, kāds pašnodarbinātais ir nesen pārtraucis darba attiecības, pieteicies bezdarbnieka pabalsta saņemšanai un vēlas paralēli uzsākt saimniecisko darbību. Vai pašnodarbinātais var šo pabalstu saņemt? Skaidrojam!
Reklāmraksts
Juridiski padomi
11:33, 26. Sep. 2024
Lasītājs jautā: Uzņēmums radījis digitālo produktu ar savu unikālo dizainu. Kā rīkoties, ja kāds cits uzņēmums šo dizainu izmanto saviem produktiem, to atdarinot un izdodot fiziskas grāmatas veidā? Kādas ir uzņēmuma tiesības šādā gadījumā?
Juridiski padomi
09:00, 25. Sep. 2024
Ja uzņēmuma labprātīgas pārejas rezultātā jaunie īpašnieki iegūst daļas, valdes pienākums ir sagatavot izmaiņas dalībnieku reģistrā un iesniegt tās Uzņēmumu reģistrā. Bet kā rīkoties, ja valde šo pienākumu neveic? Vai pats dalībnieks var reģistrēt izmaiņas? Un kādas ir Uzņēmumu reģistra tiesības?
Juridiski padomi
06:00, 24. Sep. 2024
Lasītājs jautā: Pašnodarbināta persona saimnieciskās darbības vajadzībām ir paņēmusi uz nomaksu telefonu pie mobilo sakaru operatora. Ikmēneša rēķins par telefonu tiek izrakstīts uz vīra vārda. Vai šajā gadījumā pašnodarbinātā persona drīkst šos izdevumus norakstīt kā saimnieciskās darbības izdevumus?
Juridiski padomi
09:00, 17. Sep. 2024
Gan tiem, kas profesionāli darbojas nekustamo īpašumu nozarē, gan arī tiem, kas nekustamo īpašumu pērk, pārdod vai īrē tikai atsevišķos gadījumos, darījumos aizvien biežāk nākas sastapties ar nekustamā īpašuma darījumu starpniekiem. Kas jāņem vērā, darījumu veicot ar starpnieka palīdzību?
Juridiski padomi
06:00, 10. Sep. 2024
Mūsdienu pasaulē arvien vairāk pirkumu tiek izdarīti internetā. Tas ir ērti un ekonomiski izdevīgi, tomēr pirkumi internetā ir saistīti arī ar zināmu risku. Pirms darījuma veikšanas pircējs neredz konkrēto preci un nezina, vai piedāvātā prece patiesi atrodas internetveikala noliktavā. Līdz ar to juristiem, konsultējot klientus, nereti nākas sastapties ar šādiem jautājumiem – kā rīkoties, ja preces netiek piegādātas apsolītajā termiņā?
Juridiski padomi
06:00, 4. Sep. 2024
Pamatkapitāls ir būtisks sabiedrības ar ierobežotu atbildību finanšu un juridiskās struktūras elements, ko dažādu apsvērumu dēļ dalībnieki var izvēlēties palielināt, emitējot jeb izlaižot jaunas kapitāldaļas vai palielinot esošo kapitāldaļu nominālvērtību. Šī procesa gaitā sabiedrībai ir jāņem vērā vairāki būtiski aspekti, kuru neievērošana var rezultēties tajā, ka pamatkapitālu iecerētajā veidā palielināt neizdosies.
Juridiski padomi
06:00, 2. Sep. 2024
Darījumu vidē, kur viena puse iegādājas preci un otra puse to pārdod, parasti tiek veikts avansa maksājums, pasūtot preci, vai veicot pēcapmaksu noteiktā termiņā, tiklīdz prece saņemta. Taču tirdzniecībā ir sastopams tāds termins, kā preču nodošana realizācijai. Ko tas nozīmē? Vai tas nozīmē pārdot preces ar pēcapmaksu? Kādā termiņā pēcapmaksa veicama un kā šādā gadījumā uzņēmumam sevi pasargāt no iespējamiem debitoriem?
Juridiski padomi
06:00, 28. Aug. 2024
Lielākā daļa no mums ir izmantojuši iespējas saņemt pakalpojumus attālināti. Īpaši aktuāls šis pakalpojums bija Covid-19 vīrusa izplatības augstākajā punktā, proti, laikā, kad valstī tika noteikti būtiski pārvietošanās ierobežojumi. Līdz ar to aizvien aktuālāki kļuva, piemēram, “Wolt” un “Bolt” servisu sniegtie pakalpojumi. Jebkurš, kas kaut reizi pasūtījis, piemēram, ēdienu uz mājām, ir pārliecinājies, ka to atved kurjers. Vai var pieņemt, ka attiecīgais kurjers ir nodarbināts pie “Wolt” vai “Bolt”, vai tomēr uzņēmumā, kurā veikts pasūtījums un ēdienu faktiski sagatavo? Skaidrojam!
Juridiski padomi
06:00, 27. Aug. 2024
Ja iepriekš bija nepieciešams iesniegt rakstisku adreses īpašnieka atļauju, tad no 2021.gada 1.augusta juridiskām personām vairs nav jāiesniedz Uzņēmumu reģistrā nekustamā īpašuma īpašnieka piekrišana juridiskās adreses reģistrācijai. Taču tas nenozīmē, ka juridiska persona var reģistrēt juridisko adresi, kur vēlas, – ir jārēķinās ar sekām, kuras var iestāties, ja šim jautājumam nepievērš pietiekami lielu uzmanību.
Klausies
Juridiski padomi
09:00, 21. Aug. 2024
Lai sasniegtu pēc iespējas lielāku auditoriju, ir nepieciešami dati. Kur tos ņemt? Vai drīkst pārdot datus? Vai ir likumīgi tos iegādāties? Skaidrojam!
Juridiski padomi
06:00, 15. Aug. 2024
Lasītājs jautā: Kā notiek turpmākā uzņēmuma darbība pēc vienīgā sabiedrības ar ierobežotu atbildību valdes locekļa–dibinātāja nāves, ja šis valdes loceklis pirms tam bija izsniedzis universālpilnvaru dēlam? Universālpilnvara ļauj veikt visas nepieciešamās darbības. Vai šāds uzņēmums var turpināt darboties līdz mantojuma tiesību sakārtošanai? Kas notiek ar elektroniskās deklarēšanas sistēmas atskaišu iesniegšanu, ja pieeja ir bloķēta? Ja uzņēmums turpina darboties, bet atskaites nav iespējams iesniegt, vai tās iesniedz tad, kad sakārtotas mantojuma lietas? Vai šādā gadījumā Valsts ieņēmumu dienests piemēros sodu?
Juridiski padomi
09:00, 14. Aug. 2024
Latvijā elektronisko plašsaziņas līdzekļu joma piedzīvo strauju izaugsmi, jo īpaši audiovizuālo un video pēc pieprasījuma pakalpojumu nozarē. Tāpēc šobrīd ir izstrādāti grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā. Lai arī grozījumi vēl ceļo likumdevēja gaiteņos un nav stājušies spēkā, tie ir izsaukuši plašu rezonansi industrijas pārstāvju vidū.
Juridiski padomi
06:00, 7. Aug. 2024