Lasītājs jautā: Sabiedrība ar ierobežotu atbildību, kas nav pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, saņem nomas pakalpojumu iekšzemē – tirdziņa vietu Latvijā – no Igaunijas uzņēmuma, kurš ir PVN maksātājs. Vai, saņemot šādu pakalpojumu, sabiedrībai jāreģistrējas kā PVN maksātājam?
Juridiski padomi
06:00, 21. Mai. 2024
Pēdējo gadu laikā daudz tiek runāts par “zaļo” enerģiju un tās nozīmi ilgtermiņā. Līdz ar to šobrīd uzņēmēji ļoti aktīvi izvēlas uzstādīt saules paneļus vai pat izbūvēt saules paneļu parkus. Kas jāņem vērā uzņēmumam, kas vēlas sākt ražot elektrību ar saules enerģijas palīdzību?
Uzņēmuma vadība
06:00, 21. Mai. 2024
Latvijā šobrīd apzināti teju 15 tūkst. valsts nozīmes dižkoku, kas aug uz valsts un pašvaldību zemes, kā arī privātpersonu un juridisku personu īpašumos. Likums neizdala atšķirīgus noteikumus katrai īpašnieku grupai. Proti, uz uzņēmējiem tāpat kā citām īpašnieku grupām attiecas vieni un tie paši noteikumi. Kādi noteikumi jāievēro uzņēmējiem, ja īpašumā aug dižkoks?
Juridiski padomi
06:00, 17. Mai. 2024
Noslēdzot pirkuma līgumu, puses paļaujas, ka tiks nodrošināta pienācīga saistību izpilde atbilstoši līgumam. Proti, pārdevējam ir pienākums piegādāt līguma noteikumiem atbilstošas preces, savukārt pircējam – pienākums samaksāt pielīgto atlīdzību. Ja kāda no pusēm neizpilda līgumā paredzētās saistības, otra puse var izmantot likumā un līgumā paredzētos līdzekļus pārkāpuma un tā seku novēršanai. Kā tiek veikta zaudējumu atlīdzināšana gadījumos, kad līgumslēdzēji reģistrēti Latvijā, un kā – ja ārvalstīs?
Juridiski padomi
06:00, 15. Mai. 2024
Situācija: “Tika uzsākta saimnieciskā darbība. Darba vajadzībām tika iegādāts inventārs un datortehnika par kopējo summu 3000 eiro. Kā pareizi šos izdevumus reģistrēt saimnieciskās darbības žurnālā, lai norakstītu tos šajā gadā. Un kā darīt, ja kādas preces iegādei izmantots bankas kredīts?”
Reklāmraksts
Juridiski padomi
06:00, 15. Mai. 2024
Lasītājs jautā: Uzņēmums vēlas izrakstīt rēķinu pašnodarbinātai personai, kuras nodokļu maksātāja reģistrācijas numurs sakrīt ar personas kodu. Pašnodarbinātā persona atsakās dot savu reģistrācijas numuru (personas kodu). Vai drīkst izrakstīt rēķinu bez reģistrācijas numura / personas koda? Vai šāds rēķins var apliecināt veikto darījumu un ļaus konkrēto darījumu iegrāmatot?
Juridiski padomi
09:00, 14. Mai. 2024
2024.gada janvārī Finanšu ministrija sagatavoja likumprojektu “Ilgtspējas informācijas atklāšanas likums”, lai pārņemtu Korporatīvās ilgtspējas ziņošanas direktīvas (direktīva 2022/2464) prasības. Likumā tiks noteikts ilgtspējas ziņošanas process Latvijā – kas, kam, kā un kad jāziņo.
Uzņēmuma vadība
06:00, 14. Mai. 2024
Pirms vairāk nekā 10 gadiem Latvijā veiktais “Lursoft” veiktais pētījums parādīja, ka tobrīd likvidēto uzņēmumu vidējais mūža ilgums Latvijā bija 7,5 gadi. Nesenākā “Lursoft” pētījumā šis rādītājs bija jau 9 gadi. Vai tas nozīmē, ka uzņēmēji tagad var justies mazliet labāk? Vai varbūt uzņēmumam, kura vecums tuvojas 7 vai 9 gadiem, būtu jāsāk nopietni uztraukties?
Klausies
Uzņēmuma vadība
06:00, 13. Mai. 2024
Reputācija ir kā signāls, kas apliecina, ka uzņēmumam var uzticēties. Vienlaikus tā atbrīvo klientus no uzņēmumu un to produktu salīdzināšanas un analīzes, kā arī paātrina klientu lēmumu pieņemšanas procesu. Laba reputācija mazina konkurentu spēku un ļauj izplest tā saucamās cenu šķēres, proti, pārdot produktus dārgāk. Kādi faktori ietekmē reputāciju un kā nepieļaut tās pazaudēšanu?
Uzņēmuma vadība
06:00, 10. Mai. 2024
Ņemot vērā, ka sabiedrības ar ierobežotu atbildību tiesības piešķirt saviem dalībniekiem dažādu kategoriju kapitāldaļas (daļas) joprojām rada daudz dažādu neskaidrību, turpinām atbildēt uz neskaidriem jautājumiem – vai visi citu kategoriju daļu īpašnieki jāreģistrē Uzņēmumu reģistrā kā sabiedrības dalībnieki un viņiem jānorāda konkrēts daļu skaits un % procentu īpatsvars, vai B daļu ieviešana maina daļu proporcionālo sadalījumu starp esošajiem A kategorijas dalībniekiem un vai ir kāda nozīme daļu skaitam, kas tiek izdalīts B kategorijai.
Klausies
Uzņēmuma vadība
06:00, 7. Mai. 2024
Uzņēmējiem, dizaineriem un radošām personām bieži vien rodas jautājums par efektīvāko veidu, kā nodrošināt sava dizaina aizsardzību. Kādos gadījumos nepietiek vien ar autortiesībām un kā reģistrēt savu dizainparaugu Latvijā?
Mārketings
06:00, 3. Mai. 2024
Mūsdienās ļoti bieži tiek rīkotas sanāksmes, kas notiek gan klātienē, gan attālināti, lai lemtu par uzņēmumam svarīgiem jautājumiem. Tomēr dažkārt sanāksmēs pieņemtie lēmumi netiek dokumentēti protokolā un paliek vienīgi dalībnieku pierakstos vai galvā. Tāpēc rodas jautājums – vai nepieciešams protokolēt visas sēdes un sanāksmes? Kāpēc nepieciešams sēžu/sanāksmju protokols? Kādas ir protokola priekšrocības?
Uzņēmuma vadība
06:00, 2. Mai. 2024
Klientu izpētes process ir svarīgs ne tikai, lai identificētu klientu vajadzības un spētu sagatavot tiem atbilstošākos piedāvājumus, bet arī tādēļ, lai izslēgtu iespējamos riskus. Kam pievērst uzmanību, uzsākot sadarbību ar jauniem klientiem, un kāpēc svarīgi regulāri aktualizēt savu klientu datu bāzi?
Uzņēmuma vadība
06:00, 29. Apr. 2024
Lasītājs jautā: Bieži dzirdēts, ka dokumentus drīkst parakstīt tikai ar zilas krāsas pildspalvu, jo, parakstot ar melnu, oriģināls neatšķirsies no kopijas. Tomēr mūsdienās arī ar zilu krāsu parakstītu dokumentu kopijas ir krāsainas, un tās ir grūti atšķirt no oriģināla. Vai normatīvie akti nosaka, ar kādas krāsas pildspalvu jāparaksta dokumenti? Vai ir kādi ierobežojumi tintes izvēlē?
Uzņēmuma vadība
09:00, 24. Apr. 2024
Dzīves laikā cilvēks pieņem dažādus svarīgus un pārdomātus lēmumus. Viens no tiem ir automobiļa iegāde, kas saistās ar rūpīgu un izsvērtu analīzi par to, kāds auto ir vispiemērotākais. Kas būtu jāņem vērā, lai iegādātos tiešām labu automašīnu? Kas būtu jānodrošina pārdevējam un kādas tiesības ir pircējam?
Klausies
Uzņēmuma vadība
06:00, 22. Apr. 2024