Atbildība pret vidi – ilgtspējīga biznesa atslēga
2024-02-19
Viktorija Jefremova, SIA “Orients Audit & Finance”, starptautisko projektu vadītāja
Turpinot janvārī aizsākto tēmu par uzņēmumu ilgtspējas jautājumiem, apskatīsim uzņēmumu ietekmi uz apkārtējo vidi, kas ir fundamentāla ilgtspējas daļa.
Par klimata pārmaiņām tiek runāts jau desmitiem gadu. Kā stūrakmeni var minēt 2015.gada Parīzes nolīgumu, ar kuru tika panākta vienošanās, ka līdz 2030.gadam jāsamazina siltumnīcefekta gāzu emisijas līdz tādam līmenim, lai vidējās globālās temperatūras ikgadējais pieaugums būtu krietni zem 2°C, tiecoties uz vēlamo pieaugumu 1,5°C gadā. Šo nolīgumu ratificējusi arī Latvija. Pagāja gandrīz desmit gadi, kamēr līdz ar Eiropas pieņemto Korporatīvās ilgtspējas ziņošanas direktīvu ir pienācis laiks, kad atbildīga attieksme pret vidi tiešā veidā skars arī uzņēmumu obligātās informācijas atklāšanas prasības gada pārskatā. Ziņošanas prasības attieksies gan uz uzņēmuma iepriekšējo ziņošanas periodu, gan uz īstermiņa un ilgtermiņa attīstības plāniem nākotnē. Rūpes par vidi kļūst par vienu no dzīvotspējīga un konkurētspējīga biznesa pamatnostādnēm.
Vides ilgtspēja ir atbildība par dabas resursu saglabāšanu un globālo ekosistēmu aizsardzību, lai atbalstītu veselību un labklājību gan tagad, gan nākotnē. Tā kā daudzi lēmumi, kas ietekmē vidi, nav jūtami uzreiz, galvenais vides ilgtspējas elements ir tā tālredzīgais raksturs. Tieši tādēļ, sākot no 2024.gada, atbildīga attieksme pret apkārtējās vides un ekosistēmas saglabāšanu biznesā tiek regulēta ar normatīvajiem aktiem.
Vides ilgtspējas regulatīvais rāmis
Korporatīvā ilgtspējas ziņošanas direktīva jau par 2024.gadu lieliem uzņēmumiem ar 500 darbiniekiem, kas šobrīd ir pakļauti Nefinanšu direktīvai, nosaka publicēt ilgtspējas ziņojumu savā vadības ziņojumā saskaņā ar Eiropas ilgtspējas ziņošanas standartiem (European Sustainability Reporting Standards (ESRS)). Datu ticamības nolūkos ilgtspējas ziņojumu papildus pārbauda revidents.
2023.gada 22.decembrī Eiropas ilgtspējas ziņošanas standarti tika publicēti “Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī” un ir pieejami arī latviešu valodā. Tas nozīmē, ka tagad šie standarti ir oficiāls normatīvais dokuments, kas tiešā veidā likumdošanā jāpārņem ES dalībvalstīm. Eiropas ilgtspējas ziņošanas standarti uzņēmumiem nosaka vienotas informācijas atklāšanas prasības savā ilgtspējas ziņojumā par ESG principiem – vide (environmental), sociālā atbildība (social) un pārvaldība (governance) –, ietverot piecus standartus klimata jomā:
Iekšējais audits ir būtiska organizācijas pārvaldības un kontroles sastāvdaļa. Tas palīdz nodrošināt, ka uzņēmuma procesi ir efektīvi, atbilst normatīvajiem aktiem un veicina risku vadības izveidi. Kādi ir iekšējā audita pamatprincipi un kāpēc tas nepieciešams?
Uzņēmuma vadība
06:00, 28. Apr. 2025
Valdes loceklim jārīkojas kā krietnam un rūpīgam saimniekam, bet kā savlaicīgi parūpēties, ka nākotnē pret viņu netiks vērsta prasība par zaudējumu piedziņu, jo viņš tāds nav bijis?
Uzņēmuma vadība
06:00, 24. Apr. 2025
Atbilstoši Korporatīvās ilgtspējas ziņošanas direktīvai uzņēmumiem, uz kuriem attiecas tās prasības, ir obligāti jāveic dubultā būtiskuma novērtējums. Dubultā būtiskuma pieeja ļauj novērtēt gan uzņēmuma ietekmi uz vidi un sabiedrību, gan to, kā ārējie faktori var ietekmēt pašu uzņēmumu. Ko nozīmē “dubultais būtiskums”, kādas ietekmes un riski ir jāizvērtē?
Uzņēmuma vadība
10:00, 14. Apr. 2025
Vieni uzņēmējus uzskata par drosmīgiem cilvēkiem, jo viņi uzņemas riskus. Citi savukārt uzskata, ka uzņēmēji ir ļoti pragmatiski cilvēki, jo savus riskus ir izvērtējuši. Lai vai kā – jautājums par riskiem un risku vadību parādās gan biznesa plānos, gan vadības sanāksmēs, gan mācību grāmatās. Šajā rakstā piedāvājam trīs skatījumus uz šo svarīgo tēmu.
Uzņēmuma vadība
06:00, 11. Apr. 2025
Sagatavotie Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likuma (NTPAL) grozījumi virknei mazumtirdzniecības nozares uzņēmumiem radījuši bažas par to, ka grozījumi radīs papildu administratīvo slogu un ierobežos brīvo konkurenci. Konkurences padomes (KP) Negodīgas tirdzniecības prakses novēršanas nodaļas vadītājas Sanitas Uljanes sagatavotajā publikācijā skaidrots, ko grozījumi nozīmēs praksē.
Uzņēmuma vadība
06:00, 10. Apr. 2025
Lasītājs jautā: Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma 5.2panta 2.daļā noteikts, ka publiskas personas īpašumā, valdījumā vai lietošanā esošais autotransports izmantojams tikai darba pienākumu pildīšanai. Vai šie autotransporta izmantošanas noteikumi attiecas uz pašvaldības kapitālsabiedrībām, tostarp uz valdi? Vai pašvaldības kapitālsabiedrība ir “publiska persona”?
Uzņēmuma vadība
09:00, 9. Apr. 2025
Būtisks un bieži lietots termins ilgtspējas tiesību aktos ir “vērtības ķēde”. Kas tā ir, ko ietver un kā to pielietot praktiski?
Uzņēmuma vadība
06:00, 7. Apr. 2025
Konkurentu analīze ir būtisks solis uzņēmējdarbībā, kas palīdz noteikt tirgus tendences, identificēt iespējas un draudus, kā arī izstrādāt efektīvas stratēģijas uzņēmuma izaugsmei. Kā pareizi analizēt konkurentus, kuri aspekti ir vissvarīgākie un kā izmantot iegūto informāciju biznesa attīstībai?
Uzņēmuma vadība
06:00, 3. Apr. 2025
Ir pagājis vairāk nekā pusgads, kopš pārtikas mazumtirgotājiem cenu zīmēs jānorāda produktu ražotājvalsts. Ne visi tirgotāji bijuši mierā ar jauno prasību, norādot, ka tas rada lieku administratīvo slogu. Par izmaiņām atbildīgā Zemkopības ministrija (ZM) skaidro, kādēļ tās bija nepieciešamas un ko darīt pārtikas mazumtirgotājiem, lai šis uzdevums nekļūtu nepanesams.
Uzņēmuma vadība
09:00, 1. Apr. 2025
Iemesli kļūt par vadītāju un pieņemt šo, kā mēdz teikt, izaicinājumu, katram ir atšķirīgi – kādu vada ambīcijas, vēlme saņemt lielāku algu vai atzinību, bet kāds cits vadītāja krēslā ir nokļuvis tāpēc, ka cita, piemērotāka kandidāta uzņēmumā nav. Tomēr reizēm cilvēki ne līdz galam apzinās, kāpēc ir uzņēmušies šo lomu un kas ir iekļauts “vadītāja komplektā”. Kā pieņemt savu vadītāja lomu un sasniegt labākos rezultātus?
Uzņēmuma vadība
06:00, 24. Mar. 2025
Ja uzņēmumā ir valde, kurā ir valdes locekļi un valdes priekšsēdētājs, rodas jautājums – vai un kā atšķiras valdes locekļa un valdes priekšsēdētāja atbildība? Skaidrojam!
Uzņēmuma vadība
06:00, 18. Mar. 2025
Viens no pirmajiem jautājumiem, ar ko saskaras ikviens uzņēmējs, ir saimnieciskās darbības reģistrācijas formas izvēle. Šis lēmums var būt izšķirošs, jo tas ietekmē ne tikai uzņēmuma turpmāko darbību un attīstības iespējas, bet arī uzņēmēja personīgo atbildību un iespējas piesaistīt finansējumu. Īpaši aktuāls šis jautājums ir lauksaimniecības nozarē, kur viena no iespējām ir reģistrēt uzņēmumu kā zemnieka saimniecību.
Uzņēmuma vadība
06:00, 13. Mar. 2025
Preču ievešana Eiropā, arī Latvijā, ir saistīta ne tikai ar nodokļu maksājumu aprēķinu precēm, bet arī dažādiem aizliegumiem un ierobežojumiem, piemēram, sankcijām. Kas jāņem vērā, klasificējot preces, un kādas sekas var būt nepareizai preču klasifikācijai?
Uzņēmuma vadība
10:00, 12. Mar. 2025
Ja gadās strīds starp pircēju un pārdevēju, jāatceras, ka pircēja tiesības aizsargā likums, bet tas nebūt nenozīmē, ka pircējam vienmēr ir taisnība. Tomēr, ja netiek reaģēts uz pircēja sūdzībām un iesniegumiem, var attapties Patērētāju tiesību aizsardzības centra melnajā sarakstā. Kā rīkoties, lai tur nenokļūtu?
Uzņēmuma vadība
06:00, 12. Mar. 2025
Ikvienai juridiskai un fiziskai personai saskaņā ar likumu ir jābūt sasniedzamai tās juridiskajā vai deklarētajā adresē. Tomēr ne vienmēr šī adrese nozīmē arī to, ka nekustamais īpašums ir personai piederošs – tas var būt arī nomāts vai īrēts. Kā īpašniekam noskaidrot, kas ir deklarēts vai reģistrēts tā nekustamajā īpašumā?
Uzņēmuma vadība
06:00, 10. Mar. 2025