Pagaidu nodarbinātība jeb personāla noma ļauj nomātājam izmantot darbaspēku īslaicīgi vai ilgtermiņā, bez nepieciešamības to tieši nodarbināt savā uzņēmumā. Tādā veidā nomātāju neskar 1. jūlijā ieviestās izmaiņas valsts sociālās apdrošināšanas obligātajās iemaksās (VSAOI), jo reālais darba devējs, kas rūpējas par nodokļu nomaksu ir nomas uzņēmumus. Baltijā vadošā pagaidu nodarbinātības un darbā pieņemšanas uzņēmuma SIA "Biuro" dati liecina, ka salīdzinot ar 2020. gadu, 2021. gadā darbinieku nomas tirgus apjoms ir kļuvis aptuveni astoņas reizes lielāks.
Personāla nomas nepieciešamība uzņēmumos rodas gadījumos, kad paredzēts veikt konkrētus vienreizējus uzdevumus vai projektus, aizvietot prombūtnē esošu darbinieku, vai ir paredzams straujš darba apjoma pieaugums, kas tā laicīguma dēļ nedod racionālu pamatojumu jaunu pastāvīgu darba vietu veidošanai. Tādā veidā pagaidu nodarbinātība paredz gan profesionāla, gan nekvalificēta darbaspēka nomu ar dažādu nomas termiņu – no dažām dienām līdz pat vairākiem gadiem. Tā, SIA "Biuro" klienti šobrīd nodarbina 35% no uzņēmuma darbiniekiem ilgtermiņā, bet 65% – īstermiņā, un 85-90% īstermiņa nodarbināto darbinieku tiek nodarbināti atkārtoti tajā pašā vai citā uzņēmumā.
1. jūlijā ieviestās izmaiņas VSAOI paredz, ka, ja darbinieka alga ceturksnī ir mazāka par trim Ministru kabineta noteiktajām minimālajām mēneša darba algām (1500 eiro ceturksnī), tad darba devējam no saviem līdzekļiem jāveic minimālās VSAOI no starpības starp 1500 eiro un deklarēto darbinieka darba algu. Līdz ar to darba dēvēji ir spiesti pārskatīt savus līgumus ar darbiniekiem un meklēt jaunus risinājumus, jo neregulāra vai nepietiekoša darba apjoma rezultātā uzņēmums, pat samazinot darbinieka darba likmi, ir spiests veikt VSAOI maksājumu vismaz no minimālās algas apmēra. Savukārt nomātājus neskar šīs izmaiņas, jo reālais darba devējs, kas rūpējas par nodokļu nomaksu, ir nomas uzņēmumus.
Nomas uzņēmums atrod, atlasa, instruē un pēc pieprasījuma norīko darbiniekus darbā pie pasūtītāja, kā arī nes atbildību par darba attiecību administrāciju, nodokļu nomaksu un personāla uzskaiti saskaņā ar Latvijas normatīvajiem aktiem. Nomas ņēmēja vienīgie pienākumi ir nodrošināt darbinieku ar darba vietu, drošiem darba apstākļiem un kontrolēt darba kvalitāti.
"Pasaulē šādu pieeju izmanto bieži un plaši, taču Latvijā tas vēl ir jaunums. Tomēr pēdējā gada laikā esam sajutuši, ka Latvijas uzņēmumi ir sākuši saprast, ka pagaidu nodarbinātība ir izdevīgs veids, kā samazināt personāla un personāla vadības izdevumus, kas palīdz tikt galā ar mainīgo uzņēmējdarbības vidi – vai tas būtu sezonas darbs, vai vienkārši īstermiņa projekti. Pašlaik ir vērojams iepriekš neredzēts pieprasījums pēc darbinieku nomas un mēs
paredzam, ka tas nav pat tuvu tirgus izaugsmes robežai," stāsta SIA "Biuro" izpilddirektors Jurģis Kovas.