No 1.jūlija ir atlicis viens mēnesis līdz depozīta sistēmas pārejas perioda beigām. Šobrīd tirdzniecības vietās depozīta produktu īpatsvars svārstās no 80% līdz 95%, savukārt 1.augustā veikalu plauktos varēs atrasties tikai tie dzērienu iepakojumi, kas marķēti ar Latvijas depozīta sistēmas zīmi, informē Vides aizsardzības un reģionālāss attīstības ministrija.

Depozīta sistēmas pārejas perioda noslēgums paredz, ka no 1.jūlija tirgotājiem mēneša laikā nepieciešams iztirgot tos dzērienus, kas pildīti iepakojumos bez depozīta marķējuma. Jāatzīmē, ka dzērienus bez Latvijas depozīta zīmes sākot ar 1.augustu nebūs atļauts izmantot vai izplatīt ne vien tirdzniecības vietās, bet arī dažādos izklaides un sporta pasākumos. Likums paredz izņēmumu tiem ražotājiem, kuru saražotais dzērienu apjoms ir ļoti mazs un kopējais gadā izmantotais iepakojuma apjoms ir mazāks kā 150 kilogrami (aptuveni 500 stikla pudeles, aptuveni 5000 PET pudeles vai aptuveni 10 000 skārdenes). Šiem ražotājiem laist tirgū dzērienus iepakojumā, kas nav marķēts ar depozīta zīmi ir atļauts. Valsts vides dienests (VVD) no 1.augusta rūpīgi kontrolēs, lai ražotāji šo izņēmumu neizmantotu ļaunprātīgi.

Iedzīvotāji, par spīti neērtībām, ko varētu sagādāt iepakojumu nodošana, ir izrādījuši izpratni par sistēmas nepieciešamību tīrākas vides vārdā. Šo izpratni pierāda nesen veiktā aptauja, kur 64% aptaujāto atzina, ka izlietotos iepakojumus nodot motivē tieši tas, ka vidē atrodamo atkritumu daudzums tādējādi samazinās, savukārt 70% no respondentiem norādīja, ka nodot depozīta iepakojumu motivē atpakaļ atgūtā depozīta maksa.

Vienlaikus VVD norāda, ka saistībā ar vasaras sezonu un lielo dzērienu iepakojumu patēriņa apjomu, depozīta sistēmas darbība, tirgotāji un pieņemšanas punkti, saskaras ar izaicinājumiem, kas lielākoties saistīti ar pieņemto iepakojumu izvešanu. VVD ciešā sadarbībā ar "Depozīta Iepakojuma Operators" (DIO) strādā pie tā, lai kopīgi novērstu nepilnības. Tāpat jāatzīmē, ka līdz ar 1.augustu tirdzniecības vietu kontrole tiks veikta pastiprinātā režīmā.

Līdz 1.jūlijam taromātos nodoti vairāk nekā 50 milj. tukšo depozīta iepakojumu. No tiem 46% ir PET, 27% – metāla skārdenes, 22% – atkārtoti uzpildāmās stikla pudeles, 5% – vienreiz lietojamās stikla pudeles. Pārstrādei nodoti 479 tonnu PET iepakojuma, 192 tonnu alumīnija, kā arī 390 tonnu stikla. Vienā iepakojumu nodošanas reizē iedzīvotāji atgriež vidēji 14 depozīta vienības. Kopumā depozīta iepakojumus 2022.gada 1.jūlijā iespējams nodot 1435 depozīta punktos visā Latvijā.