Krīzes apstākļos maksātnespējas risks pieaug strauji un praktiski visās nozarēs. Uzņēmumi nevar paļauties uz iepriekšējiem kredītrisku vērtēšanas modeļiem, uzsver “Kredītinformācijas Birojs” (KIB).
Kredītinformācijas un riska pārvaldības risinājumu pakalpojumu sniedzēju grupa “Creditinfo Group”, kuru Latvijā pārstāv KIB, izplatījusi ieteikumus rīcībai uzņēmējiem pandēmijas skartajās valstīs.
Aktuālā informācija par kavētiem maksājumiem
Pirmais solis katram uzņēmumam – pārvērtēt pilnīgi visu sadarbības partneru maksātspēju. Līdz šim jaunu vai esošu sadarbības partneru vērtēšanas prakse balstījās uz veiksmīgu vēsturisko sadarbību ar esošiem klientiem vai finanšu pārskatu izvērtēšanu jaunajiem klientiem. Krīzes situācijā Creditinfo grupa rekomendē uzņēmumiem apzināt aktuālos datus par jauno vai esošo sadarbības partneru kavētiem maksājumiem, to ilgumu un summu. Neatkarīgi no tā vai uzņēmums ir jauns klients vai uzticams ilglaicīgs klients, jāpārbauda sadarbības partnera maksātspējas situācija pirms katra pakalpojuma sniegšanas vai preces izvešanas no noliktavas.
“Piemēram, ja sadarbības partneris darbojas pārvadājumu nozarē, un jūs esat degvielas uzpildes mazumtirdzniecības uzņēmums, tad pārvadātājs turpinās apmaksāt jūsu rēķinus, bet pirmie rēķini, kuri netiks apmaksāti būs citi pārvadātāja sadarbības partneri, kas ir mazāk nozīmīgi, tādi kā biroja preču, ūdens vai kafijas piegādātāji. Pieaugot problēmām, neapmaksāto rēķinu skaits citiem uzņēmumiem pieaugs, un agri vai vēlu, arī jūsu uzņēmuma rēķini netiks apmaksāti. Šādu situāciju iespējams laicīgi novērst pārbaudot KIB datu apmaiņas sistēmā katra sadarbības uzņēmuma datus pirms katra darījuma, gan arī pašam operatīvi ziņojot par katru debitoru,” uzsver KIB valdes priekšsēdētājs Jānis Timmermanis.
Primārais – saglabāt biznesu
Katram uzņēmumam vajadzētu koncentrēties ne vien uz sava, bet arī klientu biznesa saglabāšanu. Tas nozīmē slēgt individuālas vienošanās un, iespēju gadījumā, grūtībās nonākušo klientu parādu atlikšanu vai rēķinu apmaksu pa daļām pagarinātā laikā. Tāpat situācijā, ja ir panākta savstarpēja vienošanās, atliktos parādus līdz ārkārtas stāvokļa beigām neziņot kredītbirojiem, lai nesagādātu uzņēmumiem neatgriezeniskas sekas. Sniegt informāciju par tiem parādiem, kurus uzņēmums uzskata par neatgūstamiem, vai arī vienošanās par atliktajiem maksājumiem netiek pildītas. Šādā veidā kredītbiroja datu apmaiņas sistēmā tiks atsijāti tie uzņēmumi, kuriem ir potenciāli pārvaramas grūtības no uzņēmumiem, kuri grūtības vairs nepārvarēs.
“Creditinfo rekomendācija ir krīzes laikā uzņēmumiem ziņot par visiem parādiem, kas ir vecāki par 60 dienām (izņēmums ir vienošanās par atliktu atmaksu) un par parāda summām, kas lielākas par 150 eiro. Izņēmums ir nozares, kurās rēķini ir daudz mazāki, piemēram atkritumu izvešana”, norāda KIB pārstāvis.
Maksātspējas monitorings
Daloties ar informāciju par parādniekiem, uzņēmums var pasargāt ne vien sevi un citus uzņēmējus, bet arī kopumā mazināt ekonomiskās krīzes ietekmi. Latvijā, līdzīgi kā citās valstīs, kurās pārstāvēta Creditinfo grupa, KIB piedāvā uzņēmumiem, kuri šobrīd neizmanto monitoringa pakalpojumu, pieslēgties datu apmaiņas sistēmai un sākt debitoru datu apmaiņu, saņemot līdz 2020. gada 30. jūnijam monitoringa pakalpojumu bez maksas. Tas nozīmē, ka uzņēmums laicīgi saņems visu informāciju par sava sadarbības partnera vai klienta finansiālajām problēmām.