2024.gada 29.oktobrī pieņemta kārtība, kādā piešķir valsts un Eiropas Savienības (ES) atbalstu sadarbībai lauksaimniekiem un maziem ražotājiem vietējo produktu izmantošanas apjoma palielināšanai vietējā tirdzniecībā jeb pārtikas īso piegāžu ķēžu darbības veicināšanai un piedāvājuma nodrošināšanai, informē Zemkopības ministrija.

Noteikumi nosaka, kādā veidā tiek piešķirts atbalsts sadarbībai starp vairākiem lauksaimniekiem vai mazajiem ražotājiem kopīgu ieguldījumu veikšanai, lai palielinātu kopīgu realizācija apjomu un veicinātu vietējo pārtikas produktu izmantošanu sabiedriskajā ēdināšanā, tostarp izglītības iestādēs, kā arī produktu ražotāju sadarbību, lai kopīgi virzītu vietējo produktu piedāvājumu tirgū, izmantojot vietējās teritorijas iespējas.

Noteikumi paredz ieviest Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģiskā plāna 2023.–2027.gadam intervenci LA20 “Sadarbība pārtikas īso piegāžu ķēžu darbības veicināšanai un piedāvājuma nodrošināšanai”, kuru līdzfinansē no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai. Kopējais pieejamais finansējums plānošanas periodā ir 16 milj. eiro. Atbalsts paredzēts divām aktivitātēm: pārtikas īso piegāžu ķēžu darbības veicināšanai un produktu virzībai tirgū. Uz atbalstu var pieteikties sadarbības grupa, kurā ir vismaz pieci dalībnieki. Atbalsta intensitāte ir 65%, bet atpazīstamības veidošanas pasākumiem – 80% no attiecināmajām izmaksām.

Atbalsts pārtikas īso piegāžu ķēžu darbības veicināšanai paredzēts, lai veiktu kopīgus ieguldījumus:

  • tikai vietējas izcelsmes pārtikas produktu uzglabāšanas infrastruktūrā;
  • pamatlīdzekļu iegādē lauksaimniecības produktu pirmapstrādei, pārstrādei un iepakošanai;
  • loģistikā un produkcijas izplatīšanā;
  • kā arī produktu atpazīstamības pasākumu īstenošanā.

Viena sadarbības projekta kopējā attiecināmo izmaksu summa ir līdz 500 tūkst. eiro.  

Atbalsts produktu virzībai tirgū paredzēts:

  • kopīgai produktu, tostarp ES vai dalībvalsts atzītas pārtikas kvalitātes shēmu produktu, atpazīstamības veicināšanai;
  • maziem ražotājiem lauku teritorijā, veicinot vietējo produktu piedāvājumu virzību tirgū un atpazīstamību, tostarp lauku tūrismā.

Viena sadarbības projekta kopējā attiecināmo izmaksu summa ir līdz 100 tūkst. eiro.

Projektu iesniegumu iesniegšanas kārtu, lai pieteiktos šim atbalsta veidam, plānots izsludināt 2025.gada sākumā.

Noteikumi “Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas kārtība Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai intervencē “Sadarbība pārtikas īso piegāžu ķēžu darbības veicināšanai un piedāvājuma nodrošināšanai” atklātu projektu iesniegumu konkursu veidā 2023.–2027.gada plānošanas periodam” stāsies spēkā nākamajā dienā pēc to publikācijas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.