Aprīlī Latvijas lielajās ostās kopumā pārkrauti 3,55 milj. tonnu kravu un salīdzinājumā ar martu iepriekš tas ir samazinājums par apmēram ceturto daļu jeb 1,09 milj. tonnu, liecina Satiksmes ministrijas apkopotie operatīvie dati.

Dati liecina, ka Krievijas sāktais karš Ukrainā un tā rezultātā pret Krieviju un Baltkrieviju noteiktās starptautiskās sankcijas aprīlī jau radīja ietekmi uz kravu apgrozījumu ostās, un ir prognozējams, ka turpmāk šis faktors atstās arvien nozīmīgāku iespaidu uz tranzīta nozares darbu.

Gada pirmajos četros mēnešos lielajās ostās pārkrauti 3,24 milj. tonnu akmeņogļu, kas ir pieaugums par 16 reizēm, salīdzinot ar pagājušā gada šādu pašu periodu. Taču aprīlī pārkrautie 795,3 tūkst. tonnu akmeņogļu tomēr ir samazinājums par 26% attiecībā pret martu. Visvairāk akmeņogļu aprīlī pārkrauts Ventspils ostā – 461,3 tūkst. tonnas, kam seko Rīgas osta ar 331,2 tūkst. tonnām un visbeidzot Liepājas osta ar pārkrautiem 2,8 tūkst. tonnām ogļu.

picture1_0.png

Samazinājums par 27% aprīlī attiecībā pret martu bija arī naftas produktu kravām. Kopumā ostās aprīlī pārkrauti 569,2 tūkst. tonnu naftas produktu un arī šajā segmentā līdere bijusi Ventspils osta ar pārkrautu 431,1 tūkst. tonnu naftas kravu, tam seko Rīga ar 108,9 tūkst. tonnām naftas produktu kravu un Liepāja, kas aprīlī pārkrāva 28,2 tūkst. tonnas naftas produktu.

picture2.png

Sankciju ietekmē būtiski samazinājies ķīmisko beramkravu apjoms – kopumā šogad pārkrauti 478,9 tūkst. tonnu šī kravu veida, kas ir par 21,7% mazāk nekā pagājušajā gadā pirmajos četros mēnešos. Turklāt ievērojami samazinājies ķīmisko beramkravu apjoms aprīlī pret martu – pārkrauti 20,7 tūkst. tonnu kravu un tas samazinājums par 83%.

Ģenerālkravu grupā gada pirmajos četros mēnešos ir pieaugums par 10,4 % attiecībā pret pagājušo gadu – pārkrauti 4,54 milj. tonnu kravu. Tajā skaitā konteinerkravu apjoms palielinājies par 12,5% un sasniedza 1,61 milj. tonnu un līdere šajā kravu grupā gan aprīlī gan visos gada četros mēnešos kopumā bija Rīgas osta. Ro-ro kravu segmentā pieaugums janvārī–aprīlī bija 18,4%, kokmateriāli šogad pārkrauti par 2,2% vairāk, savukārt metāla kravās turpinās samazinājums un tās pārkrautas par 50,5% mazāk.

Dzelzceļa kravu pārvadājumi gada pirmajos četros mēnešos attiecībā pret 2021. gadu palielinājušies par 20,3% – pārvadāti kopumā 9,06 milj.tonnu kravu, pusi no šīm kravām veido eksporta pārvadājumi. Aprīlī turpinājās izmaiņas kravu izcelsmes valstīs – vēl par 28,9% samazinājās kravu pārvadājumi no Krievijas, par 21% – no Baltkrievijas, savukārt aprīlī attiecībā pret martu par 112% pieauga Uzbekistānas kravas un par 10,7% no Kazahstānas vestās kravas.