Aizvadītajā gadā negatīvs pašu kapitāls, kas ir viens no pirmajiem signāliem, liecinot par uzņēmuma iespējamām finanšu grūtībām, bija vairāk nekā trešdaļai uzņēmumu. Visaugstākais šādu uzņēmumu īpatsvars reģistrēts izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu nozarē, kur ar negatīvu pašu kapitālu 2020. gadā bijuši 56,65% no visiem uzņēmumiem, informē "Lursoft".

"Lursoft" valdes locekle Daiga Kiopa vērš uzmanību, ka ne visos gadījumos negatīvs pašu kapitāls vērtējams kā drauds uzņēmuma turpmākajai darbībai, ko apliecina arī pētījuma dati. Tāpēc svarīgi vērtēt arī to, vai uzņēmumam ir meitas uzņēmumi, dalība citās kompānijās.

"Praksē redzam, ka bieži vien tieši asociētie uzņēmumi sniedz aizdevumu un atbalstu saistītajiem uzņēmumiem, tāpēc ir svarīgi vērtēt pašu kapitāla izmaiņu dinamiku. Ja šajā pozīcijā vērojamas straujas izmaiņas, pašu kapitāls būtiski samazinājies, tas uzskatāms par svarīgu signālu, kuram jāpievērš uzmanību,” norāda D. Kiopa. Uzņēmuma turpmākās darbības stabilitātes izvērtēšanai rādītāji jāvērtē neatrauti viens no otra. Ne mazāk svarīgi, pēc D. Kiopas teiktā, ir arī vērtēt uzņēmuma darbības nozari: “Kā redzam pētījuma datos, atsevišķās nozarēs negatīvs pašu kapitāls uzskatāms pat par normālu praksi," stāsta D. Kiopa.

"Lursoft" pētījis, vai Covid-19 pandēmijas ietekmē pērn palielinājies uzņēmumu skaits ar negatīvu pašu kapitālu, kā arī analizējis šo uzņēmumu finanšu rezultātus.

Neskatoties uz Covid-19 pandēmijas izraisīto krīzi, kas plašam uzņēmumu lokam ievērojami mainījis līdz šim uzņemto stratēģijas kursu, Lursoft dati liecina, ka 2020. gadā turpinājis samazināties ar negatīvu pašu kapitālu strādājošo uzņēmumu īpatsvars. Ja gan 2016., gan arī 2017. gadā ar negatīvu pašu kapitālu bija 41% no visiem uzņēmumi, tad 2019.gadā tādi bijuši 38,6%, bet pērn – 36,8% uzņēmumu.

"Lursoft" izpētījis, ka 7% no visiem uzņēmumiem, kuriem pērn bijis negatīvs pašu kapitāls, šobrīd ir reģistrēti aktīvi nodrošinājumi, tāpat arī 2,23% ir uzsākts likvidācijas process.

Likvidācijas process kopš 2017. gada norit arī AS "Reverta", kam pērn reģistrēts lielākais negatīvais pašu kapitāls. Tas sasniedzis -434 milj. eiro. Likvidējamā uzņēmuma zaudējumi 2020. gadā veidoja 282,09 tūkst. eiro, un tā pamatā bijuši uzņēmuma administratīvie izdevumi likvidācijas procesa ietvaros un procentu izmaksas.

Uzņēmums ar otru augstāko negatīvu pašu kapitālu 2020. gadā bijis SIA "Radikāls tests". Uzņēmuma pamatdarbība saistīta ar kredītportfeļu pārvaldi, parādu piedziņu. SIA "Radikāls tests" vadības ziņojumā norādīts, ka, neskatoties uz nedrošu finanšu stāvokli, uzņēmums turpina sagatavot gada pārskatu pēc darbības turpināšanas principa, jo negatīvais finanšu rezultāts tika prognozēts jau dibinot uzņēmumu un nosakot tā uzdevumus. SIA "Radikāls trests" 2020. gadā turpināja darboties ar neveiksmīgu parādu piedziņu, atzīstot, ka kredītprasību atmaksāšanu apgrūtina debitoru sliktais ekonomiskais stāvoklis. Aizvadītajā gadā SIA "Radikāls trests" pašu kapitāls bija -93,81 milj. eiro.

"Lursoft" apkopotā informācija rāda, ka SIA "Radikāls trests" un AS "Reverta" nebūt nav vienīgie uzņēmumi, kuriem negatīvs pašu kapitāls reģistrēts jau vairākus gadus pēc kārtas. 

No visiem uzņēmumiem ar negatīvu pašu kapitālu 2020. gadā, 85% tas bijis negatīvs arī 2019. gadā. Pārējos gadījumos uzņēmumiem vēl gadu iepriekš pašu kapitāls bijis pozitīvs.

Tāds, piemēram, ir pēdējo piecu gadu līderis pēc apgrozījuma apjoma Latvijā – SIA "Uralkali Trading". Uzņēmums ir vienīgā Latvijā reģistrētā kompānija, kura apgrozījums 2020. gadā pārsniedzis 1 mljrd. eiro. Pērn uzņēmums apgrozīja 1,81 mljrd. eiro, gadu noslēdzot ar 90,48 milj. eiro zaudējumiem, bet pašu kapitālam esot negatīvam -30,45 milj. eiro. Iepriekšējos četrus savus darbības gadus SIA "Uralkali Trading" strādājis ar peļņu, un arī pašu kapitāls bijis ar plusa zīmi.

Tomēr ne visi uzņēmumi, kuriem pagājušajā gadā reģistrēts negatīvs pašu kapitāls, pērn strādājuši ar zaudējumiem. Ar pozitīvu peļņas rādītāju 2020. gadu noslēgusi teju ceturtā daļa no visiem uzņēmumiem. 

Peļņas apjoma ziņā starp uzņēmumiem ar negatīvu pašu kapitālu 2020. gadā izvirzījušies vairāki ar nekustamā īpašuma jomu saistīti uzņēmumi. Tostarp, ar Rāvju ģimeni saistītā SIA "Baltā Kāpa", arī SIA "Apex Investments", jau likvidētais SIA "AS30" u. c. 

Absolūti lielākais vairākums, t.i., 87,8%, no visiem uzņēmumiem, kas strādājuši ar negatīvu pašu kapitālu, pērn nodarbinājuši mazāk nekā piecus darbiniekus, savukārt 22,4% snieguši informāciju, ka tie 2020. gadā ar darba vietām nav nodrošinājuši nevienu strādājošo.

Tiesa, ir arī izņēmumi. Piemēram, 2017. gadā dibinātais SIA "Webhelp Latvia", kas 2020.gadā palielināja apgrozījumu līdz 11,57 milj. eiro, bet peļņu līdz 1,5 milj. eiro. Pērn uzņēmums bija darba devējs 366 strādājošajiem. Ar negatīvu pašu kapitālu uzņēmums strādājis visus tā darbības gadus, pērn tam esot -282,49 tūkst. eiro.

2020. gads uzņēmumam bija trešais pilnais finanšu gads. Šajā gadā finanšu rādītāji krietni pārsniedza vadības gaidas, pārdošanas apjomam pieaugot pat par 45%. Pandēmijas izraisīto ierobežojumu ietekme bija salīdzinoši neliela, jo izdevās veiksmīgi un ātri nodrošināt iespēju strādāt no mājām lielākajai daļai darbinieku, teikts SIA "Webhelp Latvia" vadības ziņojumā, norādot, ka uzņēmums piedāvā plašu ārpakalpojumu klāstu, piemēram, klientu apkalpošanu, tehnisko atbalstu, pārdošanu, biznesa konsultācijas un informācijas tehnoloģiju risinājumus. 

Vēl viens uzņēmums, kas 2020. gadā nodarbinājis vairāk nekā 300 darbiniekus, strādājis ar peļņu, taču negatīvu pašu kapitālu, ir Daugavpils uzņēmums SIA "LokRem". Oļegam Osinovskim pastarpināti piederošā SIA "LokRem" pašu kapitāls 2020.gadā bija -1,75 milj. eiro. Negatīvs pašu kapitāls uzņēmumam bijis visus piecus tā darbības gadus.

Lai gan visvairāk uzņēmumu ar negatīvu pašu kapitālu 2020. gadā bija reģistrēts mazumtirdzniecībā un nekustamo īpašumu nozarē, visaugstākais šādu uzņēmumu īpatsvars ir izmitināšanas un ēdināšanas sektorā, kur negatīvs pašu kapitāls reģistrēts vairāk nekā pusei no visiem uzņēmumiem. Tirdzniecība, kur ar negatīvu pašu kapitālu ir 44,22% no visiem nozarē reģistrētajiem uzņēmumiem, ierindojas otrajā vietā.

Pētot, kā mainījies ar negatīvu pašu kapitālu strādājošo uzņēmumu īpatsvars dažādās nozarēs pēdējo gadu periodā, "Lursoft" secinājis, ka visās nozarēs tas kopš 2016. gada samazinājies. Tostarp, arī izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu sektorā, kur 2016. gadā ar negatīvu pašu kapitālu bija pat 62,90% no visiem uzņēmumiem. 

Visievērojamāk ar negatīvu pašu kapitālu esošo uzņēmumu īpatsvars sarucis starp mākslas, izklaides un atpūtas nozarē strādājošajiem uzņēmumiem. Ja 2016. gadā nozarē ar negatīvu pašu kapitālu bija gandrīz puse no visiem uzņēmumiem, tad pagājušajā gadā – 18,68%. Tas gan skaidrojams ne tik daudz ar to, ka nozarē samazinājies šādu uzņēmumu skaits, bet gan ar to, ka pieaudzis kopējais nozarē reģistrēto uzņēmumu skaits, uz kā rēķina arī ir mazāks ar negatīvu pašu kapitālu strādājošo uzņēmumu īpatsvars.

Ar negatīvu pašu kapitālu esošo uzņēmumu īpatsvars nozarē (%)

Nozare  2020. gads    2016. gads  
Lauksaimniecība, mežsaimniecība, zivsaimniecība 15,52 18,50
Apstrādes rūpniecība 38,75 43,86
Elektroenerģija, gāzes apgāde, siltumapgāde 27,60 30,28
Būvniecība 34,77 40,18
Tirdzniecība 44,22 49,61
Transports un uzglabāšana 29,98 33,87
Izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumi 56,65 62,90
Informācijas un komunikācijas pakalpojumi 32,68 37,86
Operācijas ar nekustamo īpašumu 25,94 40,16
Veselība un sociālā aprūpe 16,48 23,58
Māksla, izklaide un atpūta 18,68 47,77