Kā liecina SIA "Latvijas Mobilais Telefons" sadarbībā ar tirgus izpētes kompāniju SIA "RAIT Custom Research Baltic" veiktā Latvijas uzņēmēju aptauja,* 44% mazo un vidējo  uzņēmumu vadītāju uzskata, ka vismaz daļu darba ir iespējams veikt attālināti un pēc Covid-19 ierobežojumu atcelšanas šādu praksi pilnībā vai daļēji plāno saglabāt savā uzņēmumā. Gatavība vismaz daļēji strādāt attālināti arī turpmāk ir cieši saistīta ar uzņēmumu digitalizācijas pakāpi. 

Salīdzinot ar laiku pirms Covid-19 ierobežojumiem, kad darbu pilnībā attālināti varēja organizēt 11% uzņēmumu, audzis to uzņēmēju skaits, kuri krīzes laikā ieviestās pārmaiņas plāno pilnībā saglabāt arī pēc pandēmijas beigām – tā norādījuši 14% aptaujāto. Šādu gatavību biežāk pauduši uzņēmēji ar nelielu darbinieku skaitu, kā arī uzņēmumi ar augstu digitalizācijas pakāpi. 

"Digitālo transformāciju pasaule ir apcerējusi jau ilgāku laiku. Tā kā vīruss ir radījis spēcīgu ārējo apstākļu spiedienu, visās nozarēs ļoti strauji notiek pārkārtošanās. Šī krīze ir piespiedusi daudzus uzņēmējus novērtēt digitālo risinājumu nozīmi. Jo augstāka digitalizācijas pakāpe, jo vieglāk uzņēmumiem pielāgoties jaunajiem apstākļiem. Priekšrocība ir arī neliels darbinieku skaits, jo mazi uzņēmumi spēj ātrāk pielāgoties jaunai situācijai un pārorganizēt savu darbu. Šobrīd biznesa vidē redzam darvinisma konceptu darbībā – izdzīvos nevis stiprākais vai inteliģentākais, bet tas, kurš vislabāk spēs pielāgoties pārmaiņām," norāda SIA "Latvijas Mobilais Telefons" prezidents Juris Binde. 

Kā liecina aptaujas rezultāti, trešdaļa Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu vadītāju norāda, ka ierobežojumu dēļ veiktās pārmaiņas darba organizēšanā varētu tikt saglabātas daļēji. Šādu atbildi biežāk snieguši uzņēmumi, kuros strādā 10–99 darbinieki un kuri saviem darbiniekiem krīzes laikā nodrošināja papildu tehnisko aprīkojumu attālinātā darba veikšanai. Savukārt uzņēmumi, kas ieviestās pārmaiņas pēc ierobežojumu atcelšanas neplāno saglabāt (29%), biežāk darbojas Latvijas lauku teritorijās, tajos strādā tikai viens vai divi darbinieki, un to digitalizācijas pakāpe tiek vērtēta kā zema. 

Lai gan daļā uzņēmumu attālināts darbs īstenots arī pirms Covid-19 krīzes, vairumā gadījumu (68%) pirms pandēmijas sākuma tas pilnībā norisinājies klātienē. 38% gadījumu vadība joprojām uzskata, ka darbs ir pilnībā jāveic klātienē. To biežāk norāda uzņēmumi Latvijas lauku teritorijās, kur arī pirms Covid-19 ierobežojumiem darbs pilnībā notika klātienē, kā arī uzņēmumi, kuru digitalizācijas pakāpe tiek vērtēta kā zema. Vienlaikus katrs desmitais aptaujātais norāda, ka uzņēmumu vadība atbalsta pilnīgu pāreju uz darbu attālināti, kontrolējot procesu un rezultātus. 

*Uzņēmēju aptauju par Covid-19 ietekmi un digitalizāciju pēc SIA "Latvijas Mobilais Telefons" pasūtījuma 2021. gada aprīlī veikusi tirgus izpētes kompānija SIA "RAIT Custom Research Baltic", tiešsaistē aptaujājot 305 vadītājus un uzņēmējus Latvijā.