Ko izvēlēties – personāla atlases uzņēmumu vai iekšēju personāla speciālistu?
2024-05-31
Baiba Rozentāle, SIA “Biuro” , klientu apkalpošanas vadītāja
Izvēle starp personāla atlases uzņēmumu un iekšēju personāla speciālistu ir stratēģisks lēmums, kas ietekmē uzņēmuma efektivitāti, izmaksas un darba kvalitāti. Brīdi, kad jāizlemj par labu vienam no abiem variantiem, var salīdzināt ar izvēli starp ātru take-out maltīti un mājās gatavotu ēdienu. Abiem variantiem ir savas priekšrocības un trūkumi, un katrs ir piemērotāks atšķirīgiem mērķiem.
Iekšējais personāla speciālists jeb personāla vadītājs ir kā uzticams mājas šefpavārs. Viņš pazīst uzņēmuma garšu un zina, kā to pagatavot tā, lai visiem patiktu. Šis cilvēks dzīvo un elpo uzņēmuma kultūru, tāpēc viņam ir lieliska izpratne par to, kādi cilvēki vislabāk iederēsies komandā. Tāpat iekšējais personāla speciālists vienmēr ir pieejams, lai risinātu ikdienas jautājumus un palīdzētu darbiniekiem augt un attīstīties.
Tomēr uzturēt uzņēmumā prasmīgu personāla vadītāju pastāvīga laika darbā ir samērā dārgi. Šiem speciālistiem jānodrošina konkurētspējīga alga, kas Latvijā nav maza, tāpat arī apmācību iespējas un dažādi citi resursi, lai viņi vienmēr būtu informēti par jaunākajām tendencēm personāla vadībā un atlasē. Šeit parādās arī cits risks – cilvēciskais faktors. Daudzi personāla vadītāji ikdienā ir pakļauti lielam stresam, strādājot ar cilvēkiem un izvērtējot viņu atbilstību amatam. Personāla vadībā gluži kā jebkurā citā jomā nogurums var rezultēties ar nepareizi pieņemtiem lēmumiem. Ja uzņēmumā visus personālvadības procesus kontrolē tikai personāla speciālists, uz viņa pleciem gulstas liela atbildība. Pētījumi rāda, ka viena kandidāta neveiksmīga pieņemšana darbā uzņēmumam var izmaksāt 30% no darbinieka pirmā gada ienākumiem – vai pat vairāk. Tāpēc ir ļoti būtiski, lai tas, kurš vada personāla atlasi, patiesi saprastu uzņēmuma darbību un to, kādi darbinieki ir nepieciešami.
Laikā, kad daudzi strādā attālināti vai hibrīdrežīmā, arvien aktuālāks kļūst jautājums par darba laika elastību – vai var to piemērot un kādos gadījumos? Kā īsti izpaužas darba laika elastība un vai visi to saprot vienādi?
Personāla vadība
06:00, 20. Aug. 2024
Jautājums par labvēlīgu un drošu komunikāciju starp darbinieku un klientu visbiežāk aktualizējas tajās jomās, kas saistītas ar klientu apkalpošanu gan klātienē, gan citā formātā. Izteiciens “klientam vienmēr taisnība” nebūt nenozīmē, ka klientam pieļaujama rupja, naidīga vai kāda cita agresīvas uzvedības izpausme. Kā darba devējs var atbalstīt savu darbinieku, ja šādu attieksmi tomēr nākas piedzīvot?
Personāla vadība
09:00, 30. Jūl. 2024
Uzņēmuma vērtības ir pamats, uz kura balstās visa tā darbība. Tās nosaka, kā uzņēmums pieņem lēmumus, kā sadarbojas ar klientiem un darbiniekiem un kādu tēlu veido sabiedrībā. Savukārt darbinieku vērtības veido viņu motivāciju, attieksmi pret darbu un savstarpējās attiecības. Lai panāktu uzņēmuma ilgtermiņa panākumus un pozitīvu darba vidi, ir svarīgi, lai darbinieku personīgās vērtības būtu saskaņotas ar uzņēmuma vērtībām. Kā veiksmīgi integrēt darbinieku vērtības uzņēmuma vērtībās, izmantojot dažādas pieejas un metodes?
Personāla vadība
06:00, 19. Jūl. 2024
Laikā, kad ir manāms darba spēka trūkums, darba devēji meklē aizvien jaunus veidus, kā piesaistīt darbiniekus. Viens no tiem ir tiešā atlase jeb headhunting, ar kuras palīdzību visbiežāk tiek piesaistīti uzņēmuma vadītāji vai darba tirgū pieprasīti speciālisti. Kāpēc izvēlēties šo darbinieku meklēšanas metodi un kādas ir tās priekšrocības?
Personāla vadība
06:00, 5. Jūl. 2024
Teju katram cilvēkam patīk saņemt komplimentus, tomēr rodas jautājums – vai komplimentu izteikšana darba vietā ir pieņemama? Kādus komplimentus var izteikt darba vidē? Kā nepārkāpt trauslo komplimentu izteikšanas robežu?
Personāla vadība
06:00, 17. Jūn. 2024
Līdz ar tehnoloģiju attīstību pasaulē ir izveidojusies pieejamās informācijas pārbagātība. Cik daudz no pieejamās informācijas spējam uztvert, atcerēties un pielietot? Kādi ir efektīvākie paņēmieni prasmju un kompetenču attīstīšanā?
Personāla vadība
09:00, 11. Jūn. 2024
Uzņēmuma ikdienas darbībā konflikti ir neizbēgama sastāvdaļa. Tie rodas, kad vairāku pušu intereses ir savstarpēji nesaderīgas, nespējot atrisināt darba jautājumus. Tomēr reizēm konflikti ir neredzami. Kā atpazīt un risināt šos slēptos draudus? Kādas metodes vadītājs var izmantot konfliktu prevencijai un risināšanai?
Personāla vadība
06:00, 7. Jūn. 2024
Lasītājs jautā: Darbinieks jūtas depresīvi noskaņots un darba laikā, darba telpās atklāti runā par dažādiem paškaitēšanas veidiem, ko apsver. Vadītājam nav saprotams, vai tādā veidā darbinieks cenšas pievērst sev uzmanību vai tiešām tā jūtas. Tāpēc rodas jautājums – kā rīkoties, ja ir aizdomas par darbinieka mentālā stāvokļa izmaiņām? Kā pareizāk runāt ar darbinieku? Ko darba devējs var un ko nevar šādā situācijā darīt?
Personāla vadība
09:00, 25. Apr. 2024
Mūsdienu darba tirgus izaicinājums ir darbinieku trūkums. Jau šobrīd lielākā daļa uzņēmumu vadītāju atzīst, ka darbinieku trūkums tuvākajā laikā ietekmēs uzņēmuma rentabilitāti. Kā panākt, lai darbinieki nemaina darba vietu?
Personāla vadība
06:00, 8. Apr. 2024
Darba samaksa un ar to saistītie vienlīdzības principi jau izsenis bijusi plaši apspriesta tēma. Tas, ka sievietēm maksā mazāk nekā vīriešiem, agrāk tika uztverts kā norma, tomēr mūsdienās parādās aizvien vairāk diskusiju par dzimumneitrālas darba samaksas ieviešanu.
Personāla vadība
06:00, 26. Mar. 2024
Lai mazinātu darba vides kaitīgo faktoru ietekmi uz darbinieku veselību, darba devējam ir jānodrošina, ka nodarbinātie veic obligātās veselības pārbaudes pie arodslimību ārsta. Kam, kad un kāpēc šī pārbaude jāveic?
Personāla vadība
06:00, 19. Mar. 2024
Produktivitāte ir vienlīdz svarīga gan lieliem, gan maziem uzņēmumiem, jo abos gadījumos resursi ir ierobežoti. Ņemot to vērā, ir svarīgi veikt aprēķinus un izvērtēt, kāpēc produktivitāte Latvijā nemitīgi samazinās, kas tiek darīts nepareizi?
Klausies
Personāla vadība
06:00, 18. Mar. 2024
Pēc Covid-19 krīzes darba tirgus piedzīvojis vairākas strukturālas pārmaiņas, un šobrīd tajā notiek strauja attīstība. Bezdarbs turpina samazināties, un vidējais atalgojuma līmenis pieaug.
Personāla vadība
06:00, 11. Mar. 2024
Mainoties sabiedrībai, mainās arī tās uztvere par to, kas ir vai nav pieļaujams. Kas kādreiz kādam šķita nevainīgs joks, šobrīd jau var tikt uzskatīts par mobingu vai bosingu. Kā rīkoties, ja darbiniekam par mobingu ir citāda izpratne nekā darba devējam?
Klausies
Personāla vadība
06:00, 1. Mar. 2024