Iekļaujoša darba vide – kā mēs to uztveram?
2024-12-17
Eva Selga, Latvijas Personāla vadīšanas asociācija, valdes priekšsēdētāja
Šobrīd uzņēmumi arvien vairāk tiek rosināti radīt iekļaujošu darba vidi. Tomēr – ko tas nozīmē? Sabiedrībā valda dažādi uzskati, un vienotas izpratnes par šo jēdzienu nav arī pasaulē. Šoreiz, atbildi meklējot, analizējam Danas Korneiselas (Dana Korneisel) diskusijas par dažādību un iekļaušanu Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) un Eiropā.
Pirmais, par ko cilvēki parasti domā, runājot par iekļaujošu darba vidi, ir dažādība – kā izveidot vidi, kurā ikviens varētu profesionāli attīstīties un justies labi. Akadēmiskajās aprindās viedokļi par dažādību ļoti atšķiras starp Eiropu un ASV. Amerikāņu zinātnieki bieži saista šo jēdzienu ar uzmanības pievēršanu rasei, dzimumam vai pat seksualitātei. Savukārt Eiropā lielākā uzmanība tiek pievērsta sieviešu pārstāvniecībai uzņēmumu vadošajos amatos.
Kurš ir atbildīgs?
Lielākā atšķirība starp ASV un Eiropu dažādības jautājumu risināšanā ir saistīta ar atbildības noteikšanu. ASV uzskata, ka pārmaiņu iniciatoram jābūt indivīdam, savukārt Eiropā valda uzskats, ka pārmaiņas jāiniciē institūcijai. Šī atšķirība izriet gan no pastāvīgām sabiedrības problēmām ASV, kur uzmanība tiek pievērsta individuālajiem aizspriedumiem, gan arī no dziļākām kultūras tendencēm. Diskusijas ietver dažādus jautājumus, piemēram, vai dzīves gājumā (CV) ir jāiekļauj cilvēka fotogrāfija. Šveicē, Austrijā un Vācijā ir ierasts CV norādīt pat savu ģimenes stāvokli.
Globālie uzņēmumi arī atzīst, ka Eiropā rase un etniskā piederība tiek uztverta citādāk nekā ASV. Šīs atšķirības ietekmē vadības spēju uzlabot dažādību, vienlīdzību un iekļaušanu darba vietā, radot jaunas problēmas, kuras nepieciešams risināt.
2024.gada 12.decembrī Eiropas Centrālās banka (ECB) pieņēma lēmumu par kārtējo procentu likmju samazinājumu. ECB noguldījumu likme tika samazināta par vēl 0,25 procenta punktiem un atkāpsies uz 3%. Vēl jūnija sākumā tā bija 4%. Līdzīgs samazinājums ir vērojams arī kredītņēmējiem piemērotajās Euribor likmēs.
Viedokļi
09:52, 17. Dec. 2024
Ģeneratīvā mākslīgā intelekta (MI) “haips” ir pārņēmis pasauli – ja 2022.gada decembrī lietotāji tikai spēlējās ar šī rīka piedāvātajām iespējām un skeptiski raudzījās uz plašāku pielietojumu, tad tagad jau ģeneratīvais MI tiek plaši izmantots, un tā izmantošanas izplatīšanās ātrums bijis divas reizes straujāks nekā viedierīču izmantošanas izplatības ātrums.
Viedokļi
10:12, 26. Nov. 2024
Atjaunojamā enerģija – saules un vēja parki – kļūst aizvien populārāki. Uzņēmēji un entuziasti ir sajūsmā, bet tie, kuru apkaimē tiek uzstādīti parki, – ne vienmēr. Tāpēc novembrī jautājām uzņēmējiem, kā saules un vēja parki ietekmēs iedzīvotājus un uzņēmumus, kāda nozīme atjaunojamajai enerģijai ir Latvijas ilgtspējīgā attīstībā un kādus izaicinājumus uzņēmēji saredz.
Viedokļi
06:00, 20. Nov. 2024
Šoruden uzmanības centrā vairāk ir bijusi politika un militārie konflikti, nekā ekonomikā notiekošais. Pasaule gatavojas “paredzami-neprognozējamā” Donalda Trampa prezidentūrai. Amerikas Savienoto Valstu (ASV) 47.prezidents pārstāv ekonomisku lielvaru, kontrolēs Kongresu, kā arī Augstāko tiesu un sliktākajā gadījumā ietekmēs arī ASV monetāro politiku. Ir grūti objektīvi novērtēt D. Trampa politikas potenciālās sekas, jo politikas nozīme ekonomikā nereti tiek pārvērtēta, atstājot ēnā cilvēku radošumu, kā arī spēju risināt problēmas un pielāgoties, liecina jaunākā “SEB Nordic Outlook” ekonomikas apskata prognozes.
Viedokļi
12:24, 13. Nov. 2024
Aplūkojot eirozonas inflācijas un makroekonomiskos rādītājus, ir skaidrs, ka ar diviem bāzes likmes samazinājumiem nepietiks. Tomēr vēl nesenā tirgus dalībnieku pārliecība par to, ka Euribor neatgriezīsies nulles līmenī, lēnām sāk izgaist. Iemesls tam ir bažas par stagnējošo eirozonu un arvien dziļāk recesijā grimstošo Vācijas ekonomiku. Cik reāla ir procentlikmju atgriešanās nulles līmenī?
Viedokļi
15:40, 17. Okt. 2024
Septembra sākumā, kad vēl vasara spītīgi turēja savas pozīcijas, 22 grāmatvežu komandas pulcējās uz “Izdevniecības iŽurnāli” organizēto nu jau trešo čempionātu. Par to, kā veicies “Grāmatvežu čempionātā 2024” un ar kādiem izaicinājumiem grāmatvežiem nākas saskarties darba ikdienā, iztaujājām čempionāta dalībniekus.
Viedokļi
06:00, 16. Okt. 2024
Pamest algotu darbu, lai mestos nezināmajā, var izklausīties neprātīgi, tomēr viss ir iespējams, ja to ļoti vēlas, ja “deg” par to, ko dara, un nepadodas pie grūtībām. Koka izstrādājumu izgatavošanas uzņēmuma “Kokradis” pārstāve Elīna Laveiķe uzsver entuziasma un vēlmes izzināt nozīmi uzņēmuma izaugsmei.
Viedokļi
06:00, 25. Sep. 2024
Bezdarba līmenis jauniešu vidū ir viena no Eiropas Savienības problēmām, kas izriet no straujām pārmaiņām darba tirgū, izglītības sistēmas nespējas pielāgoties ekonomikas prasībām, dažkārt arī no ieilgušas kopdzīves vecāku paspārnē, kas jaunus cilvēkus nemotivē meklēt darbu, atzīst sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Human Source” valdes priekšsēdētājs Artūrs Bļinovs un valdes loceklis Ervīns Čukurs.
Viedokļi
16:32, 19. Sep. 2024
Mākslīgais intelekts cilvēku dzīvē ieņem aizvien lielāku lomu. To labprāt izmanto arī uzņēmumi. Tāpēc septembrī jautājām uzņēmējiem, kādus mākslīgā intelekta rīkus viņi ir ieviesuši, vai šie rīki ir sevi attaisnojuši un kādi ir uzņēmumu attīstības plāni nākotnē.
Viedokļi
06:00, 18. Sep. 2024
Pēc stabilitātes perioda – cenu līmenis pēdējos 15 mēnešos ir pat nedaudz samazinājies, Latvijas iedzīvotājus dažu tuvāko mēnešu laikā gaida nelielas dzīves dārdzības galvassāpes. Šīs mini ciešanas būs sekas algu kāpuma ballītei, kas kulmināciju sasniedza pērn, bet ar joni turpinās vēl šogad, jo īpaši sabiedriskajā sektorā. Taču ballītes finansējums strauji izsīkst. Tāpēc bremzēsies pie gaidāmā inflācijas izciļņa daļēji vainojamais pakalpojumu cenu kāpums - to sniedzējiem vairs nebūs ne nepieciešamības, ne iespēju tās paaugstināt līdzšinējā tempā. Ciešanas būs mērenas, jo reālās algas vienalga turpinās pieaugt.
Viedokļi
15:07, 10. Sep. 2024
Augustā globālie finanšu tirgi piedzīvoja ievērojamu svārstīgumu, ko izraisīja jaukti ekonomiskie dati un centrālo banku lēmumi. Tirgus nonācis situācijā, ka arvien lielākas gaidas ir uz Amerikas Savienoto Valstu Federālo rezervju sistēmu un tās lēmumu par iespējamu procentlikmju samazinājumu.
Viedokļi
15:16, 9. Sep. 2024
Ja ir ļoti liela vēlme mainīt lietu kārtību, tad tas ir iespējams. To pierāda arī SIA “AUSMA MEDIA” īpašniece Marta Selecka, kura ir ne tikai radījusi iemīļoto bērnu raidījumu “Tutas lietas”, bet arī cita veida saturu, kas ir iemīļots pašmāju auditorijā. Papildus tam viņa arī veiksmīgi eksportē raidījumu “Tutas lietas” un Tutas koncertprogrammu uz ārzemēm.
Viedokļi
09:00, 28. Aug. 2024
2023.gada martā tika pieņemts Preču un pakalpojumu piekļūstamības likums, tāpēc uzņēmumiem līdz 2025.gada jūnija beigām būs jānodrošina preču lietošana, izmantojot citu maņu. Augustā jautājām uzņēmējiem, kādu ietekmi šis likums atstās uz viņu uzņēmumu, kādas prasības būs jāievēro un kādi būs lielākie izaicinājumi prasību ieviešanā.
Viedokļi
06:00, 14. Aug. 2024
Konkurences neitralitāte ir būtisks princips, lai nodrošinātu godīgu un efektīvu tirgus darbību. Šis princips ir īpaši svarīgs Latvijā, kur ekonomikas izaugsme un ilgtspēja ir cieši saistītas ar privāto un publisko sektoru līdzsvarotu attīstību.
Viedokļi
16:01, 8. Aug. 2024