Lai uzlabotu dzīvnieku labturību, no 1.jūlija stāsies spēkā grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas paredz izmaiņas dzīvnieku pavairošanā un to atsavināšanā, informē Zemkopības ministrija.

2024.gada 14.martā pieņemtie grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā paredz detalizētas prasības un pienākumus dzīvnieku – suņu, kaķu un mājas (istabas) sesku – pavairošanai, kas attiecināmas gan uz jebkuru fizisku, gan juridisku personu, kura pavairo šādus dzīvniekus. Galvenais šī likuma grozījumu mērķis ir samazināt klaiņojošo un pamesto dzīvnieku skaitu un uzlabot izpratni par attieksmi pret dzīvnieku.

Ar grozījumiem paredzēts uzlabot dzīvnieku labturību. Lai rūpētos par dzīvnieku labturību un veselību, likumā noteikts, ka pavairošanai var izmantot dzīvnieku, kas ir sasniedzis vaislas dzimumgatavību, un dzīvnieka pārošana nedrīkst kaitēt tā veselībai. Dzīvnieku pavairošanu veic atbilstoši to etoloģijai. Lai aizsargātu dzīvniekus, likumā nostiprināti ierobežojumi par to izmantošanu pavairošanai. Tas nozīmē, ka dzīvniekam gada laikā nedrīkst būt vairāk par vienu mazuļu metienu. Pavairošanai aizliegts izmantot slimus dzīvniekus, kā arī tādus, kuriem ir iedzimtas patoloģijas, un fizioloģiski un ģenētiski nesaderīgus dzīvniekus.

Likumā nostiprināta jauna prasība dzīvnieka īpašniekam vai turētājam – pienākums reģistrēt dzīvnieka pavairošanas faktu, izdarot atzīmi Lauksaimniecības datu centra reģistra datubāzē.

Pavairojot sev piederošu dzīvnieku un iegūtos pēcnācējus atsavinot jaunajiem īpašniekiem, pavairotā dzīvnieka īpašniekam ir jābūt apmācītam dzīvnieku labturībā. Atsavinot suni, kaķi un mājas sesku, informācija par dzīvnieka vecumu, sugu un šķirni, kā arī izcelsmes valsti ir norādīta Eiropas Savienības mājas dzīvnieku pasē. Tādēļ, atsavinot suni, kaķi un mājas sesku, papildus mājas dzīvnieka pasei sniedz drukātu brīva formāta informāciju tikai par dzīvnieka veselības stāvokli, uzvedības un turēšanas īpatnībām.

Īpašnieks ir atbildīgs par likumam atbilstošu pavairošanu, kā arī dzīvnieku labturību, nodrošinot atbilstošus dzīvnieku turēšanas apstākļus.

Saeima ir apstiprinājusi administratīvā soda palielināšanu par mājas dzīvnieku atsavināšanas noteikumu pārkāpšanu – fiziskām personām līdz 220 eiro, bet juridiskām personām 30–420 eiro apmērā.