Šā gada 23. septembrī Saeima pieņēma jauno Latvijas Bankas likumu, kas noteiks regulējumu valsts centrālās bankas darbībai pēc tās apvienošanas ar Finanšu un kapitāla tirgus komisiju (FKTK), aizstājot līdzšinējo likumu "Par Latvijas Banku" –, kas ir spēkā kopš 1992. gada. Jaunais Latvijas Bankas likums stāsies spēkā 2023. gada 1. janvārī, informē Saeimas Preses dienests.

Jaunais likums izstrādāts, lai noteiktu Latvijas Bankas (LB) pārvaldes struktūru un darbību pēc plānotās FKTK pievienošanas LB, ievērojot monetārās politikas, kā arī finanšu un kapitāla tirgus dalībnieku uzraudzības un noregulējuma iestādes funkciju neatkarību. 

LB prezidents Mārtiņš Kazāks par Latvijas Bankas likumu atbildīgās Saeimas Budžeta komisijas deputātiem iepriekš atzīmēja, ka centrālās bankas apvienošana ar finanšu un kapitāla sektora uzraudzības iestādi dos vairākus ieguvumus. Tostarp, apvienojot abu institūciju personāla zināšanas un prasmes, varēs efektīvāk veicināt finanšu stabilitāti un mazināt sistēmiskos riskus, būs vispusīgāks skatījums uz pārmaiņām finanšu un kapitāla tirgū, kā arī varēs nodrošināt efektīvāku rīcību satricinājumu un krīzes situācijās. Tāpat būtiski, ka samazināsies administratīvās procedūras un būs mazākas personāla, finanšu un materiāltehnisko resursu izmaksas.     

Latvijas Bankas likumā noteikti LB darbības principi, tostarp bankas uzdevumi, pārvaldes uzbūve un finanšu jautājumi, kā arī centrālās bankas loma makrouzraudzības politikas īstenošanā. 

Tāpat jaunais likums noteic LB kompetenci un nepieciešamos tiesiskos instrumentus finanšu tirgus un tā dalībnieku darbības regulēšanā un uzraudzībā, prasības bankas statistikas nodrošināšanā, kā arī speciālas prasības bankas informācijas aizsardzībā.