Apstiprinot grozījumus likumā "Par atbilstības novērtēšanu" (likums), valdība 2022.gada 6.septembra sēdē pilnveidoja tirgus uzraudzības regulējumu. Grozījumi likumā vēl jāapstiprina Saeimā, informē Ekonomikas ministrija.
Līdz ar izmaiņām likumā tiks nodrošināta tirgus uzraudzības iestāžu vienota pieeja un pilnvaru izmantošana tirgus uzraudzībā. Tiks vienādota tirgus uzraudzības regulējuma piemērošana, kas noteikta Eiropas Savienības (ES) regulā un katras iestādes darbību reglamentējošos normatīvajos aktos, piemēram, neatbilstošu preču konstatēšanas gadījumos, kā arī nosakot, ka, piemēram, mājaslapu bloķēšanas pilnvaras ir izmantojamas tikai konkrētās tirgus uzraudzības iestādēs (Patērētāju tiesību aizsardzības centrā un Veselības inspekcijā), jo visām tirgus uzraudzības iestādēm nav jābūt pieejamām visām regulā paredzētajām pilnvarām, dažas no kurām ievērojami ierobežo komersantu tiesības.
Tāpat likumā tiks noteikts pilnvarojums Ministru kabinetam noteikt paziņoto (kas darbojas ES līmenī) atbilstības novērtēšanas institūciju (ANI) civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas minimālo limitu un atlīdzināmo zaudējumu veidus (piemēram, veselībai, dzīvībai, mantai vai videi). Patlaban prasība par civiltiesiskās atbildības apdrošināšanu pastāv, bet nav noteikta vienota atbildības limita summa – praksē tā svārstās no 7 tūkst. līdz 10 milj. eiro – un šāds atbildības limita diapazons ANI starpā rada nevienlīdzīgu pieeju šī kritērija piemērošanā, kā arī rada bažas par godīgu konkurenci atbilstības novērtēšanas tirgū, kas segtu trešajām pusēm radušos zaudējumus atbilstības novērtēšanas institūciju darbības dēļ. Daļa paziņoto ANI darbojas jomās, kas saistītas ar paaugstinātas bīstamības objektiem (piemēram, lifti, kravas celtņi, transportējamās spiedieniekārtas), kā arī tādiem produktiem kā būvmateriāli, kuri var nodarīt kaitējumu gan videi, gan trešajām pusēm, tos transportējot, iebūvējot.
Paredzēts noteikt, ka turpmāk paziņotajām ANI (pašlaik tādas ir 23) atbildības limita summa nevarēs būt zemāka par 65 tūkst. eiro gadā. Šāda atbildības limita summa ir adekvāta, un veicinās to, ka atbilstības novērtēšanas nozarē darbojas uzticami pakalpojuma sniedzēji, kas ir izvērtējuši savas darbības iespējamos riskus un apdrošina savus pakalpojumus pietiekamā apjomā.
Tāpat līdz ar grozījumiem likumā tiek pārņemtas arī atsevišķas direktīvas 2019/882 par produktu un pakalpojumu piekļūstamības prasībām prasības par ziņošanu Eiropas Komisijai un ES dalībvalstīm, darbībām, kā arī drošības procedūru, ja piekļūstamības prasībām neatbilstošas preces tiek piedāvātas gan Latvijā, gan citās ES dalībvalstīs. Mehānisms paziņošanai Eiropas Komisijai un citām ES dalībvalstīm netiek ieviests no jauna, tas tiek attiecināts arī uz piekļūstamības neatbilstības gadījumiem (līdztekus drošuma prasību neatbilstībām).