Saeimas komisijā nonākuši Grāmatvedības likuma grozījumi, kas paredz strukturētu elektronisko rēķinu (e-rēķinu) ieviest Latvijā nevis no nākamā gada, kā tas paredzēts šobrīd, bet no 2027.gada 1.janvāra.

Šādus grozījumus rosinājuši vairāki Saeimas deputāti, un parlaments attiecīgos grozījumus pagājušajā nedēļā nodeva izskatīšanai Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai.

Kā skaidro grozījumu iesniedzēji, saistībā ar e-rēķinu ieviešanu no 2026.gada 1.janvāra Latvijas Darba devēju konfederācijas biedri ir vairākas reizes tikušies ar Valsts ieņēmumu dienestu un Valsts digitālās attīstības aģentūru (VDAA), lai pārrunātu ar sistēmas ieviešanu saistītās problēmas. Tikšanās laikā atklājās daudzi neskaidri jautājumi, kas tuvākajā laikā nav viegli atrisināmi.

Piemēram, nav vienotas izpratnes, kas tieši ir e-rēķins, kam tas domāts un kādi dati tajā jāiekļauj. Finanšu ministrijas ieskatā e-rēķins nav dokuments, kas pierāda preču vai pakalpojumu piegādi – tas ir tikai samaksas dokuments grāmatvedībai. Tādēļ daudzi e-rēķini nesatur informāciju par precēm vai pakalpojumiem, tādēļ tos nepieņem darījumu partneri, kuriem šī informācija ir būtiska.

Tāpat e-rēķins šobrīd nav atzīts par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) rēķinu, jo attiecīgi Pievienotās vērtības nodokļa likuma grozījumi vēl nav veikti. E-rēķinus nevar nosūtīt arī caur vietni “Latvija.lv”, ja sūtītājs nav PVN maksātājs.

Vēl viena problēma saistīta ar to, ka e-rēķinus nevar vienkārši nosūtīt uz e-adresi no grāmatvedības programmām, nezaudējot citus saņemtos dokumentus. Turklāt, lai e-rēķinus varētu nosūtīt no programmām uz e-adresi, nepieciešama sarežģīta līguma slēgšana ar VDAA, ko nav viegli izdarīt.

Joprojām liela problēma ir datu apmaiņā B2B (business to business) segmentā, jo vairākas pašvaldības bija izstrādājušas savus datu apmaiņas kanālus, un datu apmaiņa tajos nebija iespējama, jo grāmatvedības programmu izstrādātāji nevar uzturēt desmitiem atšķirīgu datu apmaiņas kanālu.

Līdz ar to var secināt, ka e-rēķinu sistēmas ieviešana ir bijusi nepārdomāta un sasteigta. Tāpēc tā jāatliek vēl par gadu (līdz 2027.gada 1.janvārim), lai tiktu sakārtotas nepieciešamās procedūras un normatīvie tiesību akti e-rēķinu sistēmas optimālai darbībai, kas neradītu uzņēmējiem pārlieku lielu birokrātisku slogu, liekot pastāvīgi mainīt un pielāgot informācijas sistēmas, tam tērējot neadekvāti lielus finanšu resursus.