16.novembrī stājās spēkā jauns, nozīmīgs Eiropas Savienības (ES) noteikumu kopums par drošāku un atbildīgāku tiešsaistes vidi Digitālo pakalpojumu akts (DPA). Tas attiecas uz visiem digitālajiem pakalpojumiem, kas saista patērētājus ar precēm, pakalpojumiem un saturu. Noteikumi visā vienotajā tirgū nodrošinās jaunu aizsardzību lietotājiem un juridisko noteiktību uzņēmumiem. DPA ir pirmā šāda veida regulatīvā rīkkopa visā pasaulē un nosaka starptautisku standartu regulatīvai pieejai tiešsaistes starpniekiem, informē Eiropas Komisija (EK).
Ar DPA tiek noteikti visaptveroši jauni pienākumi tiešsaistes platformām, lai mazinātu kaitējumu un novērstu riskus tiešsaistē, ieviesta stingra lietotāju tiesību aizsardzība tiešsaistē un uz digitālajām platformām tiek attiecināta unikāla, jauna pārredzamības un pārskatatbildības sistēma.
Jauni pienākumi digitālo pakalpojumu jomā
Ar DPA tiek ieviests visaptverošs jauns noteikumu kopums tiešsaistes starpniecības pakalpojumu sniedzējiem, kā tiem jāizstrādā savi pakalpojumi un procedūras. Jaunie noteikumi ietver jaunus pienākumus, lai ierobežotu nelikumīga satura un nelikumīgu produktu izplatīšanu tiešsaistē, palielinātu nepilngadīgo aizsardzību un sniegtu lietotājiem plašāku izvēli un pilnīgāku informāciju. Dažādu tiešsaistes dalībnieku pienākumi ir atkarīgi no viņu lomas, lieluma un ietekmes uz tiešsaistes ekosistēmu.
Visiem tiešsaistes starpniekiem būs jāievēro jauni, plaši pārredzamības pienākumi, lai uzlabotu pārskatatbildību un pārraudzību, piemēram, jāievieš jauns mehānisms ziņošanai par nelikumīgu saturu. Īpašs režīms tiek ieviests attiecībā uz platformām, kurās ir vairāk nekā 45 milj. lietotāju. Šādu ļoti lielu tiešsaistes platformu vai meklētājprogrammu papildu pienākumi ietver plašus ikgadējus novērtējumus par tiešsaistes kaitējuma riskiem to pakalpojumiem, piemēram, attiecībā uz nelikumīgu preču vai satura pieejamību vai dezinformācijas izplatīšanu. Saskaņā ar DPA būs jāievieš piemēroti riska mazināšanas pasākumi, un pakalpojumiem un mazināšanas pasākumiem būs jāveic neatkarīga revīzija.
Mazākām platformām un jaunuzņēmumiem tiks piemērots mazāks pienākumu kopums, īpaši atbrīvojumi no konkrētiem noteikumiem un, kas ir vissvarīgāk, tiks nodrošināta lielāka juridiskā skaidrība un noteiktība attiecībā uz darbību visā ES vienotajā tirgū.
Uzlaboti pamattiesību aizsardzības pasākumi tiešsaistē
Jaunie noteikumi aizsargā lietotāju pamattiesības ES arī tiešsaistes vidē. Jauna vārda brīvības aizsardzība ierobežos platformu patvaļīgus satura moderācijas lēmumus un piedāvās jaunus veidus, kā lietotāji var veikt informācijā balstītus pasākumus pret platformu, kad viņu saturs tiek moderēts. Piemēram, tiešsaistes platformu lietotājiem tagad būs dažādi līdzekļi, lai apstrīdētu satura moderācijas lēmumus, tostarp gadījumos, kad šie lēmumi ir balstīti uz platformu noteikumiem. Lietotāji var sūdzēties tieši platformā, izvēlēties ārpustiesas strīdu izšķiršanas struktūru vai vērsties tiesā.
Jaunie noteikumi arī paredz, ka platformu noteikumi ir jāizklāsta skaidrā un kodolīgā veidā un jāievēro lietotāju pamattiesības.
Turklāt ļoti lielām tiešsaistes platformām un meklētājprogrammām būs jāveic visaptverošs novērtējums par riskiem, kas apdraud pamattiesības, tostarp vārda brīvību, persondatu aizsardzību un plašsaziņas līdzekļu brīvību un plurālismu tiešsaistē, kā arī bērnu tiesības.
Jaunas uzraudzības pilnvaras Komisijai
Ar DPA tiek radīts vēl nebijis tiešsaistes platformu publiskās pārraudzības līmenis visā Savienībā gan valstu, gan ES līmenī. Komisijai ir pilnvaras tieši uzraudzīt ļoti lielas tiešsaistes platformas un meklētājprogrammas, proti, uzņēmumus, kas katrs atsevišķi sasniedz vairāk nekā 10% ES iedzīvotāju, t. i., aptuveni 45 milj. cilvēku. Turklāt katrai dalībvalstij būs jāieceļ digitālo pakalpojumu koordinators, kas uzraudzīs citas DPA darbības jomas struktūras, kā arī ļoti lielas tiešsaistes platformas un ļoti lielas tiešsaistes meklētājprogrammas nesistēmiskos jautājumos. Valstu koordinatori un EK sadarbosies ar Eiropas Digitālo pakalpojumu padomes starpniecību. Tiks izveidots ES mēroga mehānisms sadarbībai starp valstu regulatoriem un Komisiju.
Komisija veido Algoritmiskās pārredzamības Eiropas centru, lai atbalstītu tā uzraudzības lomu ar iekšējām un ārējām daudzdisciplīnu zināšanām. Šis centrs sniegs atbalstu ar novērtējumiem par to, vai algoritmisko sistēmu darbība atbilst riska pārvaldības pienākumiem, kas DPA noteikti ļoti lielām tiešsaistes platformām un meklētājprogrammām, lai nodrošinātu drošu, paredzamu un uzticamu tiešsaistes vidi.
Turpmākie pasākumi
Pēc DPA stāšanās spēkā (16.novembra) tiešsaistes platformām būs trīs mēneši laika (līdz 2023.gada 17.februārim), lai paziņotu aktīvo galalietotāju skaitu savās tīmekļvietnēs. Komisija arī aicina visas tiešsaistes platformas tai paziņot publicētos skaitļus. Pamatojoties uz lietotāju skaitu, Komisija izvērtēs, vai platforma būtu jāiekļauj ļoti lielu tiešsaistes platformu vai meklētājprogrammu sarakstā. Pēc tam, kad Komisija būs lēmusi par iekļaušanu šādā sarakstā, attiecīgajām tiešsaistes platformām vai meklētājprogrammām būs četri mēneši laika, lai izpildītu DPA noteiktos pienākumus, tostarp veicot un iesniedzot Komisijai pirmo ikgadējo riska novērtējumu. ES dalībvalstīm būs jāpiešķir pilnvaras saviem digitālo pakalpojumu koordinatoriem līdz 2024.gada 17.februārim, t. i., vispārējam DPA piemērošanas sākuma datumam, kad DPA būs pilnībā piemērojams visām tā darbības jomā ietilpstošajām struktūrām.