Lai turpinātu sniegt atbalstu Covid-19 pandēmijas ietekmētajiem uzņēmumiem, Ministru kabinets (MK) lēma līdz šā gada beigām pagarināt garantiju, tai skaitā lieliem komersantiem, un apgrozāmo līdzekļu aizdevumu piešķiršanas termiņu, kā arī veica vairākus citus precizējumus attīstības finanšu institūta “Altum” garantiju un aizdevumu saņemšanas nosacījumos, informē Ekonomikas ministrija.
Ieviešot vienotus nosacījumus atbalsta saņemšanai šo atbalsta programmu ietvaros, veikti grozījumi, nosakot, ka nodokļu un nodevu parāds, tai skaitā valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu parāds, komersantiem nevar pārsniegt 1000 eiro, un tam nav piešķirts samaksas termiņa pagarinājums, nav noslēgts vienošanās līgums vai Valsts ieņēmumu dienests nav pieņēmis lēmumu par nokavēto nodokļu maksājumu labprātīgu izpildi. Šī nosacījuma izpildi "Altum" vērtēs uz garantiju piešķiršanas brīdi vai līdz aizdevuma izsniegšanas uzsākšanai.
Tāpat līdz ar grozījumiem atbalsta programmās, turpmāk "Altum" savā tīmekļvietnē publicēs informāciju par atbalsta saņēmējiem, t.sk. garantiju saņēmējiem, kuriem atbalsta apmērs pārsniegs 100 000 eiro saskaņā ar Pagaidu regulējuma prasībām.
Vienlaikus valdība apstiprināja vairākus grozījumus apgrozāmo līdzekļu aizdevumu programmā. Palielināta programmas ietvaros pieejamā kopējā aizdevuma summa saimnieciskās darbības veicējam un ar to saistīto personu grupai no 1 milj. eiro līdz 1,5 milj. eiro. Vienlaikus pagarināts aizdevuma atmaksas labvēlības periods par 6 mēnešiem, kopā sasniedzot 24 mēnešus no aizdevuma piešķiršanas brīža. Tāpat noteikts, ja uzņēmums nespēj nodrošināt aizdevuma līgumā paredzēto saistību izpildi, bet naudas plūsma vai saimniecības attīstības plāns apliecina aizņēmēja spēju atmaksāt aizdevumu nākotnē, "Altum" piešķirtas tiesības restrukturizēt aizdevumu, pagarinot aizdevuma termiņu līdz sešiem gadiem (šobrīd – līdz pieciem), vienlaikus palielināts arī aizdevuma atmaksas termiņš no trīs gadiem uz četriem gadiem.
Līdz šim brīdim "Altum" sniedzis garantijas komersantiem par 240 darījumiem, izsniegto garantiju kopsumma – 41 milj. eiro un garantēto kredītu kopapjoms ir 107 milj. eiro, kā arī 596 aizdevumus 99,6 milj. eiro apmērā.
Detalizēti ar grozījumiem atbalsta programmās var iepazīties MK tīmekļvietnē:
- grozījumi MK noteikumos Nr. 454 “Noteikumi par garantijām lielajiem komersantiem, kuru darbību ietekmējusi Covid-19 izplatība” Grozījumi atbalsta programmā stāsies spēkā pēc to saskaņošanas ar Eiropas Komisiju (EK) (provizoriski jūnija vidū);
- grozījumi MK noteikumos Nr. 150 “Noteikumi par garantijām saimnieciskās darbības veicējiem, kuru darbību ietekmējusi Covid-19 izplatība”. Grozījumi atbalsta programmā stāsies spēkā pēc to saskaņošanas ar EK (provizoriski jūnija vidū);
- grozījumi MK noteikumos Nr. 149 “Noteikumi par apgrozāmo līdzekļu aizdevumiem saimnieciskās darbības veicējiem, kuru darbību ietekmējusi Covid-19 izplatība”. Grozījumi atbalsta programmā stāsies spēkā pēc to saskaņošanas ar EK (provizoriski jūnija vidū).