Eiropas Savienības (ES) fondu investīcijas 2019. gadā pozitīvi ietekmējušas Latvijas tautsaimniecības attīstību – ES fondi palielināja iekšzemes kopprodukta pieauguma tempu par 1,2%. Pozitīva ieguldījumu ietekme vērojama arī nodarbinātības dinamikā. Viens no būtiskākajiem sasniegumiem plānošanas perioda vidusposmā ir saņemtā Eiropas Komisijas (EK) atļauja Latvijai izmantot 6% snieguma rezerves finansējumu no ES fondu investīcijām, balstoties uz veiksmīgi izpildītiem 2018. gada rādītājiem visās jomās. 

Kopumā līdz 2020. gada martam sasniegts būtisks progress ES fondu ieviešanā: īstenošanā ir 1735 investīciju projekti par 86,2% no kopējām ES fondu investīcijām 4,4 mljrd. eiro apjomā. Valsts budžeta ieņēmumos no EK saņemti jau 1,4 mljrd. eiro par projektos reāli veiktajiem izdevumiem. 2019. gadā ES fondu maksājumi projektu īstenotājiem ir 618,5 milj. eiro jeb 109% no iepriekš prognozētā finansējuma. Labos rezultātus izskaidro gan pilnveidota prognozēšanas kvalitāte, gan finanšu disciplīnas pasākumi. 

2020. gadā apjomīgākie ES fondu maksājumi par veiktām investīcijām prognozēti tādās jomās kā:

  • vides aizsardzība un reģionālā attīstība – 92,2 milj. eiro;
  • izglītība – 82,1 milj. eiro;
  • transports – 80,2 milj. eiro;
  • atbalsts pētniecībai un inovācijām – 64,8 milj. eiro;
  • informācijas un komunikāciju tehnoloģijām – 38 milj. eiro;
  • nodarbinātībai – 12,4 milj. eiro. 

Paralēli notiek aktīva gatavošanās nākamajam ES fondu periodam (2021.-2027. gads). Finanšu ministrija (FM) sadarbībā ar iestādēm izstrādā darbības programmas projektu, pamatojoties uz valdībā atbalstīto Nacionālās attīstības plānu. Paredzēts, ka pavasarī notiks diskusijas ar partneriem par investīciju saturu. Līdz 30. jūnijam ministrijām jānodrošina nacionālie plānošanas dokumenti (priekšnosacījums ES fondu ieguldījumiem), savukārt septembrī valdība lems par darbības programmu iesniegšanai EK. 

Vienlaikus 2019. gadā Latvijā sasniegts nozīmīgs progress Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas grantu (kopā 85,4 milj. eiro) ieviešanā. Pērn parakstīti četri programmu līgumi – "Korekcijas dienesti", "Klimata pārmaiņu mazināšana, pielāgošanās tām un vide", "Pētniecība un izglītība" un "Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana". Lielāko daļu investīciju projektu atlases plānots veikt 2020. gadā. Lai stiprinātu divpusējās attiecības starp Latviju un donorvalstīm (Norvēģija, Lihtenšteina, Islande), šobrīd iespējams pieteikt iniciatīvas divpusējās sadarbības fonda ietvaros.

Ministru kabineta sēdē 24. martā izskatīts FM Informatīvais ziņojums par Kohēzijas politikas Eiropas Savienības fondu investīciju aktualitātēm.