Uzņēmēju noskaņojums 2024.gada oktobrī, salīdzinot ar septembri, uzlabojās būvniecībā, mazumtirdzniecībā un apstrādes rūpniecībā, bet pakalpojumu sektorā nedaudz pasliktinājās, liecina Centrālās statistikas pārvaldes veikto konjunktūras apsekojumu dati.
Mazumtirdzniecībā noskaņojums turpina uzlaboties
Oktobrī konfidences rādītājs mazumtirdzniecībā pēc sezonāli koriģētiem datiem bija 5,2, un, salīdzinot ar septembri, tas ir pieaudzis par 1,9 procentpunktiem. Pēc sezonāli nekoriģētiem datiem uzņēmēju noskaņojums gan pārtikas, gan nepārtikas preču mazumtirdzniecībā ir pozitīvs (attiecīgi 0,4 un 1,5), bet degvielas mazumtirdzniecībā konfidences rādītājs ir negatīvs (-1,2). Visoptimistiskākie oktobrī bijuši uzņēmēji automobiļu pārdošanas nozarē, kur konfidences rādītājs sezonai neraksturīgi pieaudzis līdz 4,5, kas ir augstākā vērtība kopš 2023.gada septembra. Savukārt automobiļu rezerves daļu un piederumu tirdzniecībā, apkopē un remontā pēdējos 3 mēnešos uzņēmēju noskaņojums stabilizējies līmenī nedaudz zem nulles – oktobrī -0,9.
Pakalpojumu sektorā noskaņojums pozitīvs
Pakalpojumu sektorā oktobrī pēc sezonāli koriģētiem datiem konfidences rādītājs bija 2,2, un uzņēmēju noskaņojums, salīdzinot ar septembri, ir pasliktinājies par 0,7 procentpunktiem. Optimistiskākie oktobrī pēc sezonāli nekoriģētiem datiem bija uzņēmēji apdrošināšanā (27,9), pasta un kurjeru pakalpojumu (23,0), kā arī reklāmas un tirgus izpētes pakalpojumu sniedzēji (14,9). Pesimistiskākās pakalpojumu sektora nozares oktobrī bijušas gaisa transports un izmitināšana (abās -33,3), taču noskaņojums ir pesimistisks arī ūdens transportā (-9,7) un nelielajā veterināro pakalpojumu nozarē (-11,8).
Būvniecībā uzņēmēju noskaņojums pakāpeniski uzlabojas
Būvniecībā pēc sezonāli koriģētiem datiem konfidences rādītājs oktobrī bija -11,4, kas, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, ir uzlabojies par 1,1 procentpunktu. Ilgstoši negatīvais noskaņojuma rādītājs pakāpeniski uzlabojas jau 4 mēnesi pēc kārtas.
Pēc sezonāli nekoriģētiem datiem konfidences rādītājs oktobrī, salīdzinot ar septembri, pieauga specializētajos būvdarbos (par 3,1 procentpunktu), savukārt inženierbūvniecībā un ēku būvniecībā samazinājās attiecīgi par 11,4 un 2,3 procentpunktiem.
Apstrādes rūpniecībā noskaņojums nedaudz uzlabojas
Apstrādes rūpniecībā pēc sezonāli koriģētiem datiem konfidences rādītājs oktobrī bija -6,7. Salīdzinot ar septembri, tas pieaudzis par 0,7 procentpunktiem.
No 23 apsekotajām apstrādes rūpniecības nozarēm oktobrī pēc sezonāli nekoriģētiem datiem tikai vienā – iekārtu un ierīču uzstādīšana – konfidences rādītājs bija pozitīvs (3,9). Pārējās apstrādes rūpniecības nozarēs uzņēmēju noskaņojums bija negatīvs, taču, salīdzinot ar septembri, daļā no tām uzlabojies: koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošanā (par 0,3 procentpunktiem), metālizstrādājumu, izņemot mašīnas un iekārtas, ražošanā (par 0,9 procentpunktiem) un datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā (par 7,3 procentpunktiem). Savukārt pārtikas produktu, ķīmisko vielu un ķīmisko produktu, kā arī nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā uzņēmēju noskaņojums pasliktinājās (attiecīgi par 3,0, 3,2 un 5,1 procentpunktu).
Nepietiekams pieprasījums ierobežo uzņēmējus
Vislielākais uzņēmumu īpatsvars, kuri oktobrī neizjuta nekādus saimniecisko darbību ierobežojošus faktorus, bija pakalpojumu sektorā (44,1%), bet vismazākais – mazumtirdzniecībā (27,9%). Gan apstrādes rūpniecībā, gan būvniecībā un pakalpojumu sektorā dominējošais ierobežojošais faktors oktobrī bija nepietiekams pieprasījums (attiecīgi 47,1%, 32,3% un 34,1%), taču tā nozīmīgums, salīdzinot ar jūliju, visās šajās jomās ir samazinājies. Mazumtirdzniecībā nepietiekamu pieprasījumu kā ierobežojošu faktoru norādīja 30,8% uzņēmēju, kas ir par 0,4 procentpunktiem vairāk nekā jūlijā. Tirgotājiem nozīmīgāka ir konkurence savā tirdzniecības sektorā, ko oktobrī tāpat kā aprīlī un jūlijā atzīmējuši aptuveni puse mazumtirgotāju.
2024.gada oktobrī ekonomikas sentimenta rādītājs Latvijā bija 98,0 (iepriekšējā mēnesī 98,4), savukārt nodarbinātības izmaiņu gaidu rādītājs visai strauji pieaudzis līdz 100,8, pirmo reizi kopš šī gada marta pārsniedzot ilgtermiņa vidējo vērtību.
Ekonomiskā nenoteiktība
Ekonomiskās nenoteiktības rādītājs, kas raksturo sociālekonomiskās situācijas prognozējamību valstī, oktobrī, salīdzinot ar septembri, pieaudzis būvniecībā un mazumtirdzniecībā, samazinājies apstrādes rūpniecībā, bet pakalpojumu sektorā nav būtiski mainījies. Savukārt patērētāju sniegtais nenoteiktības vērtējums oktobrī tāpat kā iepriekšējos 2 mēnešos ir negatīvs (-0,8), tātad vairāk nekā puse patērētāju sociālekonomisko situāciju vērtē kā prognozējamu.