Pieaugoši ģeopolitiskie riski, kas var apdraudēt pasaules tautsaimniecības izaugsmi, 2024.gadā nav bijuši šķērslis iespaidīgam akciju tirgus pieaugumam, kurš rezultējies aizvien jaunos biržas indeksu rekordos. Pastāv iespēja, ka 2025.gadā viss turpināsies pēc iepriekšējā scenārija, tomēr jārēķinās ar aizvien pieaugošajiem negatīvas korekcijas riskiem. Turklāt, jo ilgāk tiks pūsts burbulis akciju tirgū, jo lielāka iespējamība sāpīgam atkritienam.

Akciju uzplaukums

Pēc visai izteiksmīga akciju uzpirkšanas buma pasaules vadošais Amerikas Savienoto Valstu (ASV) fondu tirgus indekss “Standard & Poor’s 500” (S&P) 2024.gadā pieaudzis ap 23,3%. Arī citi pasaules lielo biržu indikatori vairumā gadījumu pagājušajā gadā ir sevi pieteikuši ar vērā ņemamu izaugsmi. ASV indekss “Nasdaq Composite”, ko lielā mērā veido tehnoloģiskā sektora akcijas, pērngad ir pieaudzis par 28,6%, bet lielas kapitalizācijas uzņēmumu indeksa “Dow Jones Industrial Average” vērtība pieaugusi par 12,9%. Var teikt, ka divtik mazāk par tirgus vidējo rādītāju, taču arī pietiekami daudz. No minētā var secināt, ka tieši tehnoloģiskais sektors un priecāšanās par mākslīgā intelekta (MI) nākotnes perspektīvām ir bijuši galvenie tirgus augšupejas dzinējspēki. Izaugsme ir bijusi arī citur pasaulē. Gan Japānas, gan Vācijas akciju tirgus indeksi – “Nikkei 225” un “DAX” ir investorus iepriecinājuši ar vairāk nekā 19% vērtu indeksa vērtības kāpumu, kamēr Londonas biržas indeksam “FTSE 100” ir izdevies vien 5,7% vērts kāpums.

Iemesli 2024.gada akciju tirgus izaugsmei bija divi – cerības uz MI produktu izstrādātāju aizvien straujāk augšupejošiem finanšu rādītājiem un šo produktu aizvien aktīvāku ienākšanu ekonomikā, kas varētu veicināt uzņēmumu finanšu progresiju arī citos ekonomikas segmentos. Nav šaubu, ka MI var kalpot kā palīgs procesu optimizācijā, tomēr šobrīd aizvien aktuālāks kļūst jautājums, cik lielā mērā uzņēmumu akciju cenas ir pārvērtētas, ja raugāmies uz reālo MI ietekmi uz ekonomiskajiem un finanšu rādītājiem. Tā kā reālo MI pienesumu šobrīd nav iespējams aplēst, situācija var izvērsties līdzīgi kā interneta uzņēmumiem gadsimtu mijā. Proti, tobrīd internets tika uzlūkots caur ļoti biezām “rozā brillēm”, kas 2000.gadā noveda pie tehnoloģiskā sektora akciju cenu burbuļa plīšanas un akciju tirgus lejupslīdes vairāku gadu garumā. Nevar izslēgt, ka ar MI segmentu var notikt kaut kas līdzīgs, tomēr atšķirība starp esošo situāciju un to, kas bija pirms ceturtdaļgadsimta, ir tāda, ka MI jau it kā tiekot sekmīgi izmantots uzņēmumu darbībā. Taču jautājums ir par reālajiem darbības mērogiem un to, kādu finansiālo atspaidu šie jauni produkti patiesībā ir spējīgi radīt.

Procentu likmju vijoles čīgāšana

Viens no tirgus augšupejas virzītājiem ir apziņa, ka iepriekšējais procenta likmju paaugstināšanas cikls ir palicis pagātnē. Tomēr jāsaka, ka, lielā mērā pateicoties šim faktoram, akciju tirgus ir piedzīvojis augšupeju jau kopš 2023.gada izskaņas.