Vai pašnodarbinātais var doties komandējumā?
2023-11-16
Inga Pumpure, finanšu konsultante, grāmatvede, lektore grāmatvedības un nodokļu jomā, profesionāls koučs, mentore
Bieži vien tiek uzskatīts, ka pašnodarbinātā persona un komandējums ir nesavienojami jēdzieni. Aplami tā domāt, jo pašnodarbinātais, tāpat kā Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrēts komersants veic saimniecisko darbību, tātad, ir saimnieciskās darbības veicējs. Ja jau pašnodarbinātais ir tāds pats komersants kā citi, tad arī izdevumi, arī ar komandējumu saistītie, tam ir līdzīgi, savā publikācijā žurnālā "iFinanses" skaidro finanšu konsultante, grāmatvede un lektore Inga Pumpure.
Protams, var diskutēt par to, kas ir komandējums, un vai tas atbilst pašnodarbinātās personas statusam. Vērtējot no ekonomiskās perspektīvas, komandējums ir darba vai darījumu brauciens. Saimnieciskās darbības ietvaros bieži ir nepieciešams doties darījuma braucienos. Arī pašnodarbinātā persona nav izņēmums, jo tā var doties pieredzes apmaiņā, slēgt darījumu vai sadarbības līgumu, vai arī apmeklēt kādu konferenci vai semināru, lai būtu informēta par jaunāko darbības jomā.
Kas patiesībā ir pašnodarbinātais?
Pašnodarbinātā jēdzienu izmanto praktiski visi – gan uzņēmēji, gan budžeta iestādes –, bet, ja pētām normatīvos aktus, ir grūti atrast vietas, kurās tiešām tiek minēts termins “pašnodarbinātais”.
Valsts ieņēmumu dienests (VID) tādu uzņēmējdarbību, ko veic cilvēks (fiziska persona), nedibinot uzņēmumu, definē kā saimniecisko darbību. Saimniecisko darbību reģistrē VID, tā nav jāreģistrē UR. Saimnieciskās darbības veicēji vispārējā un mikrouzņēmuma nodokļa režīmā tiek dēvēti par pašnodarbinātajiem.
Terminu “pašnodarbinātais” izmanto arī labklājības politikas nozares tiesību aktos. Pētījumā “Pašnodarbinātība Latvijā un tiesiskā regulējuma pilnveide pašnodarbināto darba apstākļu uzlabošanai” ir teikts, ka pašnodarbinātais ir persona, kura veic savu uzņēmējdarbību, profesionālo praksi vai vada lauku saimniecību ar mērķi gūt ienākumus vai labumus atbilstoši likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” 1.panta 3.daļai, ir reģistrējusies VID teritoriālajā iestādē pēc savas dzīvesvietas un nenodarbina nevienu darbinieku.
Lasītājs jautā: Kad saimnieciskās darbības veicējam jākļūst par individuālo komersantu (IK)? Vai ir kāds periods vai apgrozījuma apjoms, līdz kuram var veikt komercdarbību IK statusā?
Jaunais uzņēmējs
09:00, 13. Nov. 2024
Akciju sabiedrības akcionāriem pieder akcijas, kas dod viņiem dažādas tiesības. Kas īsti ir akcijas, kādas tiesības tās paredz un kas par tām jāzina uzņēmējam?
Jaunais uzņēmējs
06:00, 27. Sep. 2024
Dibinot uzņēmumu, jāņem vērā ne tikai visi aspekti, kas saistās ar dokumentu iesniegšanu, uzņēmējdarbības formas izvēli un nodokļu un grāmatvedības jautājumiem, bet arī darbinieku algošanu, intelektuālā īpašuma aizsardzību un citām lietām.
Jaunais uzņēmējs
06:00, 13. Sep. 2024
Kad tiek pieņemts lēmums par uzņēmuma dibināšanu, visbiežāk ir ideja, ko piedāvāt klientiem, tomēr ne visas idejas ir dzīvotspējīgas. Kā noskaidrot, kura tāda ir, bet kura nav?
Jaunais uzņēmējs
06:00, 6. Sep. 2024
Akciju sabiedrības dibināšanā svarīgu lomu ieņem arī akcionāri. Kādas ir akcionāru tiesības, kā rīkoties, ja kādam akcionāram tiesības ir liegtas un kādi aspekti jāņem vērā?
Jaunais uzņēmējs
06:00, 30. Aug. 2024
Pirms uzsākt uzņēmējdarbību Latvijā, ir būtiski ņemt vērā vairākus juridiskos aspektus, kas nodrošina ne tikai uzņēmuma darbības atbilstību normatīvajam regulējumam, bet arī veido stabilu pamatu veiksmīgai uzņēmējdarbībai. Kas ir tās lietas, kas jāņem vērā, uzsākot uzņēmējdarbību?
Jaunais uzņēmējs
09:00, 23. Aug. 2024
Kad tiek saņemta samaksa, nepieciešams to apliecināt ar dokumentu – čeku vai kvīti. Ja par čeku viss ir skaidrs, tad par kvītīm un to veidiem var rasties jautājumi. Kādas ir galvenās atšķirības un kā pielietot katru kvīšu veidu?
Klausies
Jaunais uzņēmējs
06:00, 13. Aug. 2024
Akciju sabiedrība, tāpat kā sabiedrība ar ierobežotu atbildību, ir kapitālsabiedrība. Līdz ar to tām jāievēro līdzīgi nosacījumi, tomēr pastāv arī dažas atšķirības, kas jāņem vērā. Kā dibināt AS?
Jaunais uzņēmējs
06:05, 30. Jūl. 2024
Valde ir sabiedrības ar ierobežotu atbildību izpildinstitūcija, kura vada un pārstāv to. Kādi ir valdes pienākumi un tiesības? Par kādiem zaudējumiem valdei jāuzņemas atbildība?
Jaunais uzņēmējs
09:00, 17. Jūl. 2024
Nodibinot sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA), tās valdei un dalībniekiem rodas pienākumi un tiesības, kas turpmāk jāievēro. Kādi ir valdes un tās dalībnieku pienākumi? Kuros lēmumos drīkst piedalīties SIA dalībnieki?
Klausies
Jaunais uzņēmējs
06:00, 28. Jūn. 2024
Lasītājs jautā: Par kādām rekvizītu izmaiņām fiziskai personai – saimnieciskās darbības veicējam – ir pienākums ziņot Valsts ieņēmumu dienestam (VID) atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr.537 “Noteikumi par nodokļu maksātāju un nodokļu maksātāju struktūrvienību reģistrāciju Valsts ieņēmumu dienestā” 19.punktam? Vai ir tādas izmaiņas, ko VID jau automātiski redz un par tām vairāk nav jāziņo? Ja reģistrētas struktūrvienības adresē esošā īpašuma tiesības ir pārgājušas saimnieciskās darbības veicēja īpašumā, vai par to ir jāziņo VID?
Klausies
Jaunais uzņēmējs
09:00, 19. Jūn. 2024
Lasītājs jautā: Uzsākot mājražošanu, tika izvēlēta uzņēmējdarbības forma –individuālais komersants (IK). Kad IK par pirkumu jāizsniedz kvīts un kad – čeks? Kā iesniedzams izlietoto kvīšu pārskats? Vai rēķins aizvieto kvīti?
Jaunais uzņēmējs
09:00, 4. Jūn. 2024
Lai reģistrētos Uzņēmumu reģistrā, sabiedrības ar ierobežotu atbildību dibinātājiem – fiziskām vai juridiskām personām – jāiesniedz dažādi dokumenti. Kas jāsagatavo, lai reģistrācijas pieteikumu izdotos veiksmīgi iesniegt?
Jaunais uzņēmējs
09:00, 10. Mai. 2024
Kad ir izdarīta izvēle par labu sabiedrībai ar ierobežotu atbildību (SIA), nepieciešams to juridiski noformēt, tomēr jāatceras, ka tas ir jādara atbilstoši Komerclikuma (KL) normām. Apskatām, kādi ierobežojumi ir SIA nosaukumam, kur un kā var reģistrēt juridisko adresi? Kā arī kas jānorāda sabiedrības rekvizītos?
Jaunais uzņēmējs
09:00, 26. Apr. 2024
Lai legāli veiktu uzņēmējdarbību, ir jāreģistrējas. Nereti rodas jautājums – dibināt sabiedrību ar ierobežotu atbildību vai tomēr būt saimnieciskās darbības veicējam. Skaidrojam, kādas ir būtiskākās atšķirības starp šīm uzņēmējdarbības formām, lai būtu vieglāk izvēlēties.
Jaunais uzņēmējs
06:00, 5. Apr. 2024