Pagaidu nodarbinātība jeb personāla noma ļauj nomātājam izmantot darbaspēku īslaicīgi vai ilgtermiņā, bez nepieciešamības to tieši nodarbināt savā uzņēmumā. Šāda pieeja daudzos uzņēmumos ir arvien biežāk novērojama parādība, bet vai tā ir paša uzņēmuma griba, vai jauna darba tirgus struktūra?

Mūsdienās personāla noma līdz ar ārpakalpojumiem ir kļuvusi par elastīgu personāla pārvaldības ekonomisko koncepciju. Šāda nepieciešamība uzņēmumos rodas gadījumos, kad paredzēts veikt konkrētus vienreizējus uzdevumus vai projektus, aizvietot prombūtnē esošu darbinieku, vai ir paredzams straujš darba apjoma pieaugums, kas tā laicīguma dēļ nedod racionālu pamatojumu jaunu pastāvīgu darba vietu veidošanai. Tādā veidā pagaidu nodarbinātība paredz gan profesionāla, gan vienkārša darbaspēka nomu ar dažādu nomas termiņu – no dažām dienām līdz pat vairākiem gadiem. Piemēram, starptautiskā personāla atlasases uzņēmuma – sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) "Biuro" – klienti šobrīd nodarbina 35% no uzņēmuma darbiniekiem ilgtermiņā, bet 65% – īstermiņā, un 85–90% īstermiņa nodarbināto darbinieku tiek nodarbināti atkārtoti tajā pašā vai citā uzņēmumā.

Pasaulē šādu pieeju izmanto bieži un plaši, tomēr Latvijā tas vēl ir jaunums. Nomas uzņēmums atrod, atlasa, instruē un pēc pieprasījuma norīko darbiniekus darbā pie pasūtītāja, kā arī nes atbildību par darba attiecību administrāciju, nodokļu nomaksu un personāla uzskaiti saskaņā ar Latvijas likumdošanu. Nomas ņēmēja vienīgie pienākumi ir nodrošināt darbinieku ar darba vietu, drošiem darba apstākļiem un kontrolēt darba kvalitāti.

Papildus vienkāršajam personāla nomas procesam nomātājiem ir arī citas priekšrocības, kāpēc tiek izvēlēta šāda personāla pārvaldības koncepcija: neregulāra vai nepietiekoša darba apjoma rezultātā nomātājs samazina personāla izdevumus, jo uzņēmums var nomāt darbiniekus tikai tad, kad tas ir nepieciešams, nomātāju neskar arī 1. jūlijā ieviestās izmaiņas valsts obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksā, jo reālais darba devējs, kas rūpējas par nodokļu nomaksu ir nomas uzņēmumus. Arī gadījumā, kad uzņēmumam ir nepietiekams noteiktas kvalifikācijas darbinieku skaits, bet darba vietu skaits štatā ir ierobežots, laicīga personāla noma ir atbilstošākais problēmas risinājums. Savukārt darbinieki var izvēlēties elastīgu darba laiku, apvienot darbu ar ģimenes pienākumiem un studijām, nopelnīt papildus ienākumus vai izmēģināt strādāt dažādos uzņēmumos un izvēlēties to, kas viņiem patīk vislabāk, kā vietu ilgtermiņa karjerai.

"Pēdējo gadu laika visas nozares ieskaitot personālvadības nozari kļūst arvien konkurētspējīgākas un Latvijas uzņēmumi ir sākuši saprast, ka pagaidu nodarbinātība ir lielisks veids kā samazināt personāla izdevumus. Covid-19 radītie apstākļi ir tikai pastiprinājuši faktu, ka biznesam ir jābūt dinamiskam un pielāgojamam, ko īpaši var just personāla vadības un darbinieku nomas jautājumos. Salīdzinājumam, no 2020. gada līdz 2021. gadam darbinieku nomas tirgus ir pieaudzis aptuveni 6–8 reizes, turpinot augt vēl šobrīd. Mēs paredzam, ka tas nav pat tuvu tirgus izaugsmes robežai, jo nodrošinot uzņēmumiem pielāgošanos iespēju pakalpojums kļūst arvien populārāks," stāsta SIA "Biuro" izpilddirektors Jurģis Kovas.